دانستنی‌های خودرو

استفاده درست از کولر خودرو و جلوگیری از کاهش فشار گاز کولر

با نزدیک شدن به روزهای گرم سال استفاده از کولر خودرو (Car air conditioner) بیشتر خواهد شد و عملکرد صحیح آن یکی از دغدغه‌های اصلی رانندگان می‌شود. خنک نکردن فضای اتاقک ماشین آن هم به حد مطلوبی که شما انتظار دارید یکی از معضلاتی است که عملاً ناشی از نگه‌داری و استفاده نادرست از سیستم تهویه خودرو است. برای آشنایی بیشتر با کولر و نکات فنی خودرو با فروشگاه اینترنتی لوازم یدکی خودرو ماشین نو همراه باشید.

استفاده از کولر خودرو

اگر هر سال با رسیدن به روزهای گرم دکمه کولر را می‌زنید و توقع خنک شدن خودرو را دارید باید گفت که انتظار بیش از اندازه‌ای است! سیستم تهویه خودرو مانند ده‌ها قطعه دیگر نیاز به بررسی و سرویس دارد.

فیلتر و گاز کولر از جمله مواردی است که هر ساله باید بازبینی شوند. گذشته از این، مجاری تهویه خودرو به دلیل رطوبت مکان مناسبی برای رشد انواع باکتری‌ها و قارچ‌هاست. در نتیجه‌ این کولر خودرو نیست که موجب ابتلا به سرماخوردگی می‌شود، این به دلیل شیوه نادرست استفاده و نگه‌داری شماست!

پنکه خودرو، قابلیتی ناشناخته!

اگر از بیشتر رانندگان سؤال کنید که تهویه خودرو چیست احتمالاً پاسخی جز کولر یا بخاری نخواهید شنید! اما تهویه خودرو قابلیتی مجزا از کولر و بخاری دارد و آن حالت پنکه است. قابلیتی با عملکرد مشابه با پنکه‌هایی که در منازل خود داریم. در این حالت بدون درگیر شدن کولر یا بخاری هوای بیرون به داخل اتاقک وارد می‌شود.

روشن کردن تهویه خودرو

در حقیقت پایین کشیدن شیشه خودرو در سرعت بالا و هوای آلوده یک اشتباه بزرگ است. این کار به‌جز ورود آلودگی و سر و صدا به داخل خودرو، بر هم خوردن آیرودینامیک بدنه و افزایش مصرف سوخت نتیجه‌ای ندارد. رانندگان به‌جای این کار می‌توانند از پنکه خودرو استفاده کنند تا هوا از حالت خفگی خارج شود.

پس از سوار شدن کولر را روشن نکنید

هنگام سوار در خودرو به‌ویژه در روزهای گرم سال بلافاصله کولر را روشن نکنید. این کار برای سلامت شما مضر است. به دلیل مواد مورد استفاده در داشبورد، روکش صندلی‌ها و مجاری تهویه در هوای گرم گاز بنزن منتشر می‌شود.

این گاز با بوی پلاستیک گرم شده برای همه ما آشناست. بنزن می‌تواند موجب بروز کم‌ خونی، کاهش گلبول‌های قرمز و ابتلا به سرطان شود و خطر سقط‌ جنین در خانم‌های باردار را افزایش دهد.

بیشتر بخوانید :  آموزش پولیش کشیدن خودرو + تفاوت واکس و پویش خودرو

با این وصف هنگامی‌که سوار خودرو می‌شوید بهتر است کمی صبر کنید و شیشه‌ها را پایین بکشید تا هوای داخل خودرو عوض شد و سپس اقدام به روشن کردن کولر نمایید.

روشن کردن کولر خودرو

به‌منظور جلوگیری از آسیب کلاچ کمپرسور بهتر است کولر را در دور موتور پایین راه‌اندازی کنید. حتی اگر در سرعت بالا قصد روشن کردن خودرو را دارید بهتر است از سرعت خود بکاهید و با فشار دادن کلاچ خودرو دور موتور را پایین بیاورید. همچنین پس از روشن کردن به مدت چند ثانیه سرعت پنکه را زیاد کنید تا هوای گرم موجود در مجاری تهویه تخلیه شود.

نحوه روشن کردن کولر ماشین

مراقب مصرف سوخت خود باشید!

در خودروهای قدیمی سیستم تهویه فاقد ترموستات و حسگر دما بود. در واقع کمپرسور با روشن نمودن کولر به‌طور دائم با موتور درگیر می‌شد و دیگر فرقی نداشت که شما سرعت پنکه را چه مقداری تنظیم کرده‌اید.

استفاده این شیوه که در خودروهای دهه 70 امریکا رایج بود موجب افزایش سرسام‌آور مصرف بنزین می‌شد؛ اما در خودروهای امروزی به علت نصب ترموستات، کمپرسور با توجه به سرعتی که شما تنظیم کرده‌اید با موتور درگیری می‌شود.

هرچه سرعت پنکه بیشتر باشد گازی که اتاقک ماشین را خنک می‌کند سرمای خود را زودتر از دست می‌دهد و در نتیجه فرمان درگیری کمپرسور نیز زودتر صادر می‌شود.

مصرف سوخت کولر ماشین

خنک نکردن کولر ماشین و فشار گاز کولر

کاهش فشار گاز کولر خودرو به‌طور حتم یکی از اصلی‌ترین دلایل خنک نکردن کولر است.

اگر کمی با فیزیک آشنا باشید احتمالاً می‌دانید که آب پس از رسیدن به نقطه جوش یعنی 100 درجه سانتی‌گراد با سرعت بیشتری به بخار تبدیل می‌شود. در واقع هرچه دمای آب از صفر تا 100 درجه افزایش می‌یابد به معنای جذب بیشتر انرژی گرمایی از منابع دیگر است. نکته جالب اینکه آب در هنگام تبخیر (نقطه جوش) نسبت به 3 یا 4 درجه سانتی‌گراد پایین‌تر 5 برابر بیشتر گرمای اطراف را جذب می‌کند!

به‌طور معکوس نیز هنگامی‌که بخار آب به سطحی سرد برخورد کند، تقطیر شده و بلافاصله به آب تبدیل می‌شود. کولر خودرو نیز بر همین اساس کار می‌کند. در واقع اگر مایعی بیابیم که در دمای پایین (خیلی پایین‌تر از 100 درجه؛ مثلاً دمای محیط) تبخیر شود و آن را در یک سیستم بسته قرار دهیم می‌توانیم یک کولر خودرو بسازیم.

بیشتر بخوانید :   کاتالیزور اگزور چیست؟ علائم خرابی، شست و شو و بازیافت خاک کاتالیزور

سیستم مدار بسته کولر خودرو

به بیان ساده کولر خودرو از یک سیستم بسته تشکیل شده که در دو انتهای آن تجهیزاتی شبیه به رادیاتور قرار دارد؛ یکی در داخل خودرو و دیگری بیرون خودرو و در معرض هوای آزاد. حال مایع مناسبی که از آن صحبت نمودیم اگر از رادیاتور داخل خودرو عبور کند با جذب گرمای محیط تبخیر می‌شود.

این گاز هنگامی‌ که به رادیاتور دوم وارد می‌شود به علت دمای پایین هوای محیط بلافاصله تقطیر شده و به مایع تبدیل می‌گردد. مایعی که برای چرخش در فرآیند کولر خودرو استفاده می‌شود در دمای پایین‌تر از دمای اتاق خودرو تبخیر می‌گردد اما به همان میزان نیز در دمای پایین‌تری تقطیر می‌شود.

در نتیجه ممکن است در روزهای گرم سال فرآیند خنک‌کنندگی به علت تقطیر ناقص به‌خوبی صورت نگیرد؛ اما با افزایش فشار گاز کولر خودرو دمای تبخیر تا مقداری که به آن نیاز داریم افزایش می‌یابد و در مقابل دمای تقطیر نیز بالا می‌رود؛ بنابراین در هنگام بالا بودن فشار گاز کولر خودرو می‌توان اطمینان داشت که با انجام کامل تقطیر خودرو به‌خوبی خنک می‌شود.

با وجود دخیل بودن قطعات فراوان در عملکرد کولرخودرو، می‌توان با اطمینان گفت که کاهش فشار گاز کولر خودرو عمده‌ترین دلیل خنک نکردن کولر است.

خرید کولر خودرو

در صورتی که کولر ماشین شما دچار مشکل شده، خنک نمی کند یا روشن نمی شود باید پس از بررسی خرابی توسط مکانیک مجرب، نسب به تعویض قطعات خراب کولر ماشین خود اقدام کنید.

ساختار کولر خودرو متشکل از چندین قطعه مخلف است که از کمپرسور و اوپراتور گرفته تا مخزن گاز و هرزگرد تسمه کولر! برای مشاهده قطعات کولری مورد نیاز خود و خرید آنها می توانید به فروشگاه اینترنتی ماشین نو مراجعه کنید. (کلیک کنید: خرید کولر خودرو)


شما چه تجربه ای برای استفاده بهتر از کولر خودرو دارید؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
برند خودروی شما چیست؟

برای مشاهده قیمت روز لوازم یدکی

خودروی خود روی برند کلیک کنید:

مشاهده سایر برندها