خرابی و تعمیر خودرو

ترمیم خراشیدگی رنگ بدنه خودرو + محافظت از رنگ خودرو

بسیاری از شما با مشکل خراشیدگی رنگ بدنه خودرو مواجه شده‌اید؛ حال هرچه خودرو جدیدتر باشد دغدغه برطرف نمودن این خراشیدگی‌ها نیز بیشتر می‌شود. در این مطلب تلاش کرده‌ایم تا با ارائه راهکارهای عملی و مقرون‌به‌صرفه شما را در حل این مشکل یاری کنیم. تا پایان با وبسایت فروشگاه لوازم یدکی ماشین نو همراه باشید..

ترمیم رنگ خودرو

رنگ خودرو

اگر طراحی بدنه را در نظر نگیریم رنگ بدنه خودرو نخستین شاخصه‌ای است که زیبایی و جذابیت یک خودرو را به رخ می‌کشد. داشتن یک اتومبیل تمیز با رنگی یکدست و براق دغدغه بسیاری از رانندگان است به حدی که بعضی از آنها دائماً با یک دستمال خشک و خیس در حال پاک کردن وجب به وجب خودروی خود هستند؛ اما بلاهای زیادی رنگ خودروی دلبند شما را تهدید می‌کند. از شیره درختانی که در زیر آنها پارک می‌کنید تا فضولات حیوانات و پرندگان؛ از چادر محافظ خودرو تا شیوه شستشوی آن همگی می‌توانند از عمر مفید رنگ بدنه بکاهند.

ترمیم رنگ خودرو

رنگ خودرو از ترکیب مواد شیمیایی مختلف ساخته می‌شود که نسبت به گرما و مواد اسیدی واکنش منفی نشان می‌دهد. خودرویی که رنگ آن باید تا 50 سال عمر کند هنگامی‌که دائماً در معرض تابش خورشید قرار گیرد عمری بیشتر از 30 سال نخواهد کرد. این موضوع در کشورهایی نظیر ایران که مدت‌زمان قابل‌توجهی از سال دارای آب هوای گرم هستند اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. این هوای گرم و مرطوب چه بر سر رنگ خودرو می‌آورد؟ اگر رنگ خودرو را چیزی شبیه به پوست انسان در نظر بگیریم آیا محافظی مانند کرم ضد آفتاب برای در امان ماندن از آسیب‌های تابش نور خورشید وجود دارد؟

شناسایی نوع خراشیدگی رنگ بدنه ماشین

عده‌ای تصور می‌کنند که برای هر خراش روی رنگ بدنه باید به صافکار مراجعه و هزینه زیادی را پرداخت کنند؛ اما برای برطرف نمودن بسیاری از این خطوط نیازی به‌صرف مبالغ بالا نیست.

بیشتر بخوانید :  چرا باید تسمه های خودرو را به‌ موقع تعویض کنیم؟

تنها باید نوع خراشیدگی را تشخیص داده تا بتوانید متناسب با آن اقدامات لازم را انجام دهید. برای تشخیص نوع خراشیدگی رنگ خودرو می‌توانید از ناخن و نوک انگشتان خود استفاده کنید!

خراش های سطحی رنگ بدنه

اگر با لمس محل خراش متوجه شدید که لاستیک، پلاستیک و یا رنگ روی آن نشسته می‌توانید از پاک‌کننده‌های چسب استفاده کنید. برای خطوطی که خشک و سخت شده‌اند نیز از محلول استون و رقیق‌کننده‌های رنگ کمک بگیرید.

در بیشتر موارد خراشیدگی با بهره‌گیری از این دو شیوه برطرف می‌شود اما اگر خطوط همچنان پابرجا بودند از مواد پولیش و خش‌گیر استفاده کنید. این مواد ابتدا باید به‌صورت دورانی بر روی خطوط کشیده شود تا سطح رنگ در تمام قسمت‌ها یکسان شود سپس برای از بین بردن آثار ساییدگی باید از حرکات منظم افقی استفاده کنید.

ترمیم خراش های سطحی رنگ بدنه خودرو

خراش ها و خط عمیق روی رنگ بدنه

خراش های عمیق به نسبت خطوط سطحی سخت‌تر ترمیم می‌شوند. گاهی نیز به‌طور کامل از بین نمی‌روند اما می‌توان آن را نادیده گرفت. برای ترمیم خراش های عمیق مراحل زیر را اجرا کنید:

1- ابتدا برای ترمیم خراش های عمیق با محلول آب و صابون محل خط افتادگی را پاک کنید.

2- در مرحله بعد داخل خراش را با ماده‌ای که رنگی متضاد با بدنه دارد پر کنید، برای مثال در خودروهای تیره از واکس سفید و در خودروهای روشن از واکس مشکی استفاده کنید.

3- با استفاده از کاغذ سمباده نرم 2000 تا 3000 را از فروشگاه‌های لوازم یدکی یا صافکاری تهیه کنید و به همراه یک تخته چوبی در محلول آب سرد و مایع ظرف‌شویی قرار دهید.

4- سایش باید از به‌طور منظم از بالا به پایین خط انجام شود. این کار را تا از بین رفتن خراشیدگی ادامه دهید. همچنین دقت کنید که سمباده خشک نشود بنابراین به‌طور دائم آن را با محلول فوق خیس کنید.

5- محل سمباده زده را خشک کرده و اگر لایه شفاف کننده رنگ خودرو از بین رفته مقداری اسپری شفاف کننده بر روی آن بپاشید.

نحوه سمباده زدن رنگ خودرو

آسیب‌های رنگ بدنه خودرو

پیش از بررسی راهکارهایی برای نگهداری صحیح رنگ خودرو بهتر است پیرامون تهدیدهایی که برای آن وجود دارد صحبت کنیم.

نور خورشید

به عقیده کارشناسان نور خورشید اصلی‌ترین تهدید و عامل خرابی رنگ خودرو محسوب می‌شود. تهدیدی که موجب کاهش ضخامت و یا تغییر تنالیته رنگ می‌شود.

آسیب‌های اشعه خورشید تنها به این مورد خلاصه نمی‌شود. تابش مداوم آفتاب موجب گرم شدن بیش‌ از حد لوازم پلاستیکی داخل خودرو می‌شود. این قطعات در اثر گرما گاز سمی بنزن را تولید می‌کنند که به‌طور مستقیم در افزایش احتمال ابتلا به سرطان مؤثر است.

باران اسیدی

شهرهای بزرگ و پرجمعیت با آلودگی عجین شده‌اند و بسیاری برای رهایی از آن چشم به آسمان و ریزش باران دوخته‌اند. اگرچه این باران باعث کاهش آلودگی می‌شود اما خود یکی از تهدید رنگ خودرو به شمار می‌رود. این باران می‌تواند موجب کاهش ضخامت رنگ و از بین رفتن لایه‌های آن شود.

شیره درختان و فضولات پرندگان

اگر فضله کبوتر مدت‌زمان زیادی بر روی بدنه خودرو باقی بماند پس از پاک کردن آن متوجه می‌شوید که رنگ قسمت زیر آن با سایر قسمت‌های اطراف متفاوت است. پارک کردن زیر درختان اگرچه خودرو را از نور خورشید در امان نگه می‌دارد اما شما را با چالش دیگری مواجه می‌کند.

بیشتر بخوانید :  لوازم یدکی خودرو و راه هایی برای عیب‌یابی و نگهداری بهتر آنها

کارواش

شستشوی خودرو در کارواش علاوه بر صرفه‌جویی در زمان و هزینه به کاهش مصرف آب شهری نیز کمک می‌کند اما برخی کارواش‌ها برای سرعت بخشیدن به عملیات شستشو، حجم بیشتری از مواد شوینده را استفاده می‌کنند. این مواد شوینده نیز عمر رنگ خودرو را کم می‌کنند.

نام بردن تهدیدات رنگ خودرو تمامی ندارد اما بهتر است در این مطلب مختصری به شیوه‌های درست نگهداری از آن نیز اشاره کنیم.

محافظت از رنگ خودرو

راهکارهایی برای حفظ رنگ بدنه خودرو

1- استفاده از چادر استاندارد: استفاده از چادر یکی از راه‌های ساده برای در امان ماندن رنگ بدنه از اشعه‌های مضر خورشید است. البته در نظر داشته باشید بعضی چادرها به علت استفاده از مواد نامناسب در آنها به‌جای حفاظت، بیشتر به رنگ خودرو آسیب می‌زنند. برای مثال چادرهای پلاستیکی به علت بافت زبر خود خط‌های بی‌شماری رو بر روی بدنه به یادگار می‌گذارند.

همچنین این چادرها در اثر تابش نور خورشید گرم شده و گازهایی از خود متصاعد می‌کند که موجب از بین رفتن رنگ خودرو می‌شود. بهتر است در هنگام خرید چادرهای چندلایه با غشای میانی پنبه‌ای را انتخاب نمایید.

2- واکس خودرو: واکس خودرو عملکردی شبیه به کرم ضد آفتاب دارد؛ با این تفاوت که لازم نیست هر روز و هر هفته آن را استفاده کنید. کارشناسان دو بار استفاده از واکس خودرو در سال را کافی می‌دانند.

3- استفاده از دستمال خیس برای تمیز کردن خودرو: بیشتر رانندگان یک دستمال برای تمیز کردن خودرو دارند؛ اما حواستان باشد که از دستمال خشک استفاده نکنید چرا که این دستمال با کشیدن گرد و غبار بر روی بدنه خودرو مانند سمباده عمل می‌کند و سبب خط افتادن بر روی بدنه می‌شود. بهتر است برای پاک کردن گرد و غبار از دستمال یا ابر خیس استفاده کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
برند خودروی شما چیست؟

برای مشاهده قیمت روز لوازم یدکی

خودروی خود روی برند کلیک کنید:

مشاهده سایر برندها