دانستنی‌های خودرو

قدرت یا گشتاور پیشرانه چیست؟ و عوامل کاهش قدرت خودرو چه هستند؟

هنگامی‌که اطلاعات فنی خودروها را مطالعه می‌کنید با پارامترهایی مانند قدرت و گشتاور مواجه می‌شوید که هر دو به پیشرانه خودرو ارتباط دارند؛ اما بیشتر افراد اطلاعات چندانی پیرامون این دو موضوع ندارند و اعدادی که در آنها نوشته می‌شود برایشان نامفهوم و بی‌معنا جلوه می‌کند.در این مقاله با شما از ماهیت قدرت خودرو و گشتاور پیشرانه خودرو صحبت می کنیم و در نهایت نگاهی می اندازیم به عوامل کاهش قدرت خودرو.پس با وبسایت فروشگاه لوازم یدکی ماشین نو همراه باشید.

قدرت موتور خودرو

قدرت خودرو و گشتاور پیشرانه چیست؟

قدرت و گشتاور پیشرانه خودرو به‌طور مستقیم به‌ سرعت و شتاب اولیه ماشین مرتبط است. خریداران حرفه‌ای خودرو به‌طور حتم هنگام انتخاب به این دو پارامتر و توازن آنها با یکدیگر دقت می‌کنند.

اسب بخار به معنای قدرت تولیدشده در موتور خودرو است که تاثیر مستقیم بر سرعت آن می‌گذارد. در مقابل گشتاور در معنای فیزیکی به معنایی نیرویی است که در حالت دورانی به یک جسم وارد می‌کنیم.

در بحث شتاب اولیه گشتاور خودرو تاثیر بیشتری دارد. در واقع این‌که یک موتور بتواند در دور پایین نیروی دورانی بیشتری به محور خود وارد کند موجب حرکت سریع‌تر خودرو می‌شود؛ بنابراین خودروهایی سنگینی مانند شاسی بلندها به علت وزن بالای بدنه موتورها باید از گشتاور بیشتری به نسبت سدان برخوردار باشند.

راه های افزایش شتاب خودرو

افزون بر این پیکاپ های غول‌پیکر و کامیون‌های باربری نیز به گشتاور بالایی نیاز دارند. این خودروها علاوه بر وزن خود باید باری بیشتر از وزن بدنه را نیز حمل کنند؛ بنابراین در چنین خودروهایی سرعت چندان اهمیت ندارد اما قدرت کشندگی بار به‌خصوص در ابتدای حرکت بسیار مهم است.

البته امروزه در سرتاسر دنیا مسابقات پرهیجان کامیون رانی نیز برگزار می‌شود. طراحان این کامیون تا با تغییر فاکتورها و تعویض قطعات پیشرانه با حفظ گشتاور، قدرت خودرو را نیز افزایش می‌دهند.

گشتاور و قدرت بالا در کامیون های مسابقه ای

از سوی دیگر در خودروهای مسابقه‌ای و سوپراسپرت ها، بیش از شتاب اولیه سرعت یا قدرت خودرو اهمیت دارد؛ بنابراین هر چه عدد مقابل اسب بخار در این خودروها بیشتر باشد به معنای سرعت ثانویه بالاتر است.

بیشتر بخوانید :  تیونینگ خودرو چیست؟ انواع تیونینگ در بدنه و موتور ماشین

حجم موتور و ارتباط آن با قدرت و گشتاور

هر چه حجم موتور کاهش یابد گشتاور و قدرت تولیدی توسط آن نیز محدودتر می‌شود. نکته مهم در انتخاب خودرو توازن میان قدرت و گشتاور پیشرانه است. خودرویی که تنها گشتاور بالایی داشته باشد اما از قدرت مناسبی برخوردار نباشد عملکرد قابل قبولی را به نمایش نمی‌گذارد. در خودروهای مسابقه‌ای این دو عدد همواره باید به هم نزدیک باشد اما در خودروهای سواری قدرت یا اسب بخار موتور اهمیت بیشتری دارد.

عوامل کاهش قدرت ماشین

ظاهراً امکانات قابلیت‌های خودروها به‌ویژه محصولات داخلی جوابگوی انتظارات خریداران نیست و تغییر و افزایش قدرت خودرو به امری عادی و معمولی بدل شده است. تغییراتی که اغلب موجب زیباتر شدن خودرو می‌شوند اما مشکلاتی را نیز با خود به همراه می‌آورند.

مهندسان و خودروسازان پیش از نصب قطعات مختلف بر روی خودروها، آزمایش‌ها و محاسبات مختلفی را انجام می‌دهند. تیونینگ خودرو امروزه شامل تغییر در لوازم و قطعات داخلی و خارجی می‌شود که هر یک از این موارد می‌تواند اثرات جانبی فراوانی بر عملکرد خودرو داشته باشد. در هر حال عواملی هستند که با وجود هزینه‌های سنگینی که بر دوش شما می‌گذارند همواره باعث کاهش قدرت خودرو می‌شوند.

کاهش قدرت خودرو

رینگ و لاستیک‌های بزرگ‌تر

چرخ‌های 22 اینچی امروزه از محبوبیت بالایی برخوردارند. اما سؤال اینجاست که این لوازم که به زیبایی خودرو می‌افزایند به‌جز هزینه سنگین چه چیزی را عاید مشتریان می‌کند؟ جواب این سؤال شتاب گیری کندتر، خط ترمز طولانی‌تر، لاستیک‌های گران‌تر، خرابی سیستم تعلیق و تاب برداشتن رینگ خودرو در صورت افتادن در چاله‌های خیابان است.

اگر خودروی شما در مسابقات شرکت می‌کند استفاده از چرخ‌های 22 اینچی امری معقولانه‌تر به نظر می‌رسد چرا که هلدینگ خودرو را آسان‌تر می‌کند اما در عوض از شتاب خودرو می‌کاهد و خط ترمز چرخ‌ها را افزایش می‌دهد. همچنین افزایش وزن خودرو نیز از دیگر مصائب این چرخ‌ها است که به‌طور مستقیم بر کاهش قدرت خودرو اثر می‌گذارد.

بیشتر بخوانید :  شاسی خودرو چیست و انواع آن کدام اند؟ + تعمیر شاسی ماشین

لاستیک‌های ارزان

تجارت لاستیک قاچاق یکی از پردرآمدترین کارهای این روزگار است چراکه بازار مصرف آن انتها ندارد. این بازار مصرف به دلیل استهلاک و خرابی زودهنگام لاستیک‌های بی‌کیفیت همواره پر رونق است اما تعجب آنکه بسیاری از رانندگان همچنان به خرید این محصولات تمایل دارند.

تایر یکی از قطعات حیاتی خودرو محسوب می‌شود، چیزی که خودرو را به حرکت درآورد، متوقف می‌کند و موجب حفظ تعادل آن می‌شود. فرسودگی این قطعه می‌تواند به قیمت از دست رفتن جان شما تمام شود. مسلماً راه‌های زیادی برای کاهش هزینه خودرو وجود دارد اما خرید لاستیک ارزان و بی‌کیفیت بهترین راه نیست. افزون بر این استفاده از این لاستیک موجب بر هم ریختن سیستم جلوبندی و بالانس چرخ‌ها می‌شود که بر مصرف سوخت و کاهش قدرت خودرو اثرگذار است.

لوله اگزوز نامناسب

به‌طور خلاصه اگزوز وظیفه تخلیه دود ناشی از احتراق در موتور خودرو را بر عهده دارد و لوله اگزوزهای بزرگ‌تر اگرچه در صورت انتخاب صحیح می‌تواند توان موتور را افزایش دهد اما در بازار آشفته تیونینگ خودرو بعید به نظر می‌رسد. از سوی دیگر اگر سایز لوله اگزوز متناسب با منبع اگزوز یا منیفولد دود نباشد به‌طور معکوس توان زیادی را از خودرو می‌گیرد.

مکنده هوای سرد

برخی فروشندگان لوازم تیونینگ خودرو به دلیل دانش کم برای افزایش قدرت موتور استفاده از مکنده هوای سرد را پیشنهاد می‌کنند حال آنکه این قطعه تنها برای خودروهایی که در منیفولد هوا دچار مشکل هستند مناسب است. بهترین کیت‌های افزایش توان نظیر K&N، کامپتک یا موزن در بهترین حالت تنها حدود 15 اسب بخار به قدرت موتور می افزایند. حال شما از یک مکنده هوای سرد چند ده هزار تومانی چه انتظاری می‌توانید داشته باشید؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
برند خودروی شما چیست؟

برای مشاهده قیمت روز لوازم یدکی

خودروی خود روی برند کلیک کنید:

مشاهده سایر برندها