چگونه مصرف سوخت خودرو را محاسبه کنیم؟

محاسبه مصرف سوخت خودرو

امروزه میزان مصرف سوخت خودرو در بیشتر کشورهای دنیا به دلیل افزایش قیمت حامل‌های انرژی و مالیات‌های سنگین در نظر گرفته‌شده برای خودروهای آلاینده، از اهمیت بالایی برخوردار است. مصرف سوخت به عوامل متعددی نظیر سرعت، شتاب خودرو، عملکرد موتور، کیفیت سوخت مصرفی، میزان وزن و تعداد سرنشینان خودرو، استفاده از تجهیزاتی مانند بخاری و کولر و حتی باد لاستیک‌ها وابسته است.

آگاهی از میزان مصرف سوخت خودرو تنها به جنبه اقتصادی آن خلاصه نمی‌شود. بلکه یکی از راه‌های ساده برای تشخیص سلامت خودرو و عملکرد بهینه موتور ثبت میزان مصرف سوخت است. درواقع خودروی شما باید در یک مسیر ثابت همواره میزان ثابتی از سوخت را مصرف کند.

فرمولی برای محاسبه مصرف سوخت خودرو

شما می‌توانید برای محاسبه مصرف سوخت خودرو به شیوه زیر عمل کنید:

محاسبه مصرف سوخت خودرو

پیش‌شرط این محاسبه آگاهی از میزان بنزین موجود در باک خودرو است؛ بنابراین پیش از آزمایش باک را کاملاً پر کنید. سپس کیلومتر فعلی خودرو را نیز یادداشت کنید. برای مثال فرض کنید باک خودرو ظرفیت 50 لیتری دارد و عدد کیلومتر نیز 10000 را نشان می‌دهد.

پس از چند روز با خالی شدن تقریبی باک خودرو پیش از سوخت‌گیری مجدد عدد کیلومتر شمار را دوباره یادداشت کنید. با این حال خودروی شما همیشه چند لیتر بنزین در باک خود دارد برای مثال در سوخت‌گیری مجدد شما 43 لیتر بنزین زده‌اید و کیلومتر شمار نیز عدد 10501 را نشان می‌دهد. تفاضل این عدد از رقم پیشین 501 کیلومتر خواهد بود. این عدد میزان مسافت طی شده میان دو بار سوخت‌گیری را نشان می‌دهد.

پیشنهاد مطالعه  خودروهای کم مصرف بازار ایران را بشناسید

محاسبه مصرف سوخت

حال باید عدد 43 را در 100 ضرب کرده و بر این رقم تقسیم کنید. عدد به‌دست‌آمده مصرف سوخت خودرو شما در 100 کیلومتر را نشان می‌دهد. این عدد برای مثال فوق 8.58 لیتر خواهد بود. این عدد را فراموش نکنید و ترجیحاً آن را در جایی یادداشت نمایید تا در سنجش‌های بعدی اگر با افزایش چشمگیری مواجه شدید سریعاً به مکانیک خودرو مراجعه کنید.

نکات مهم

نکته مهم آنکه می‌توانید این عدد را با میزان مصرف سوختی که در دفترچه مشخصات خودرو نیز قید شده مقایسه کنید. هر خودرو بسته به نوع موتور، وزن، کاربری و طراحی مصرف مخصوص به خود را دارد. اگر هم به دفترچه خودرو دسترسی ندارید می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت شرکت سازنده به این اطلاعات دست یابید.

دقت کنید که این آزمایش باید برای مسیری‌های ثابت و با شرایط یکسان انجام شود. مسافرت و حرکت در جاده به دلیل سرعت بالاتر از استاندارد شهری مصرف سوخت متفاوتی دارد. همچنین مسیرهای پرترافیک به علت درجا کار کردن خودرو در مسافت طی کمتر مصرف سوخت بیشتری را نشان می‌دهند؛ بنابراین برای کاهش خطای سنجش خود بهتر است از مسیرهای همیشگی استفاده کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

perm_identity

textsms

نبض صنعت خودروی جهان در ایمیل شما خواهد تپید...