آنچه باید درباره لاستیک تیوبلس بدانید

لاستیک تیوبلس

ایمنی سرنشینان خودرو به میزان زیادی به سلامت لاستیک و کیفیت آن وابسته است. اگر فرسودگی بیشتر قطعات باعث خاموشی و خرابی خودرو می‌شوند در مقابل فرسودگی بیش‌ازحد تایرها و لاستیک سابی می‌تواند به قیمت از دست رفتن جان شما یا عزیزانتان تمام شود. امروزه یکی از دلایل اصلی خودروسازان برای استفاده از لاستیک تیوبلس نیز همین مورد است، چراکه با افزایش سرعت خودروهای امروزی پوسیدگی بافت لاستیک می‌تواند حوادث ناگواری را رقم بزند.

لاستیک تیوبلس

ساختمان لاستیک تیوبلس

به لحاظ ساختاری لاستیک تیوبلس تفاوت چندانی با نمونه‌های معمولی ندارد. وجه اختلاف آنها تنها در جدار داخلی است که در مدل‌های تیوبلس به‌وسیله یک لایه بوتیل (Butyl) عایق‌بندی می‌شود تا از نشت هوا به بیرون جلوگیری کند. این لایه به همراه لبه‌های رینگ چرخ‌ها تشکیل یک مخزن بدون نفوذ مانند تیوپ‌های معمولی را می‌دهد؛ اما این تفاوت جزئی چگونه موجب ایمنی بیشتر خودرو می‌شود؟

عملکرد لاستیک تیوبلس

در لاستیک‌های معمولی ورود یک جسم نوک‌تیز به بدنه موجب پارگی تیوپ و خروج کامل هوا از آن می‌شود. از آنجایی که لبه‌های لاستیک نیز عایق‌بندی نشده‌اند هوا به‌سرعت از حد فاصل رینگ و لاستیک خارج می‌شود؛ اما در لاستیک تیوبلس پس از ورود میخ به لاستیک به‌سرعت اطراف آن آب‌ بندی می‌شود و بدنه میخ نیز به‌عنوان درپوشی محکم جلوی خرج هوا به بیرون را می‌گیرد. با توجه به اینکه این لاستیک‌ها فاقد تیوپ هستند پس نگرانی برای ترکیدن آن نیز وجود نخواهد داشت.

البته لاستیک‌های تیوبلس به‌طور روزانه مقداری از باد خود را از دست می‌دهند. این رقم به‌طور متوسط در حدود 0.25 اتمسفر است. اگر باد لاستیک خودروی شما بیش از این مقدار کاهش می‌یابد ابتدا درپوش باد را سفت کنید و در صورت ادامه این روند به یک تعمیرکار متخصص مراجعه کنید.

پیشنهاد مطالعه  مزایا , انتخاب و خرید بهترین نوع زنجیر چرخ

لاستیک تیوبلس

نکاتی برای افزایش عمر لاستیک تیوبلس

1- تنظیم باد چرخ‌ها علاوه بر صرفه‌جویی در مصرف سوخت و سهولت بیشتر در رانندگی موجب افزایش ایمنی خودرو می‌شود. با توجه به این‌که گیج‌های باد آپاراتی‌ها کالیبره نیستند و خطای محسوسی دارند بهتر است یک گیج استاندارد برای تنظیم باد چرخ‌های خودروی خود تهیه کنید.

2- هنگام سفر فشار باد لاستیک تیوبلس را 2 تا 3 psi بیشتر از حالت عادی کنید.

3- برای خودروهای سواری هر 3000 کیلومتر و در خودروهای باری هر 5000 کیلومتر باید لاستیک‌های تیوبلس زیر وسیله نقلیه جابجا شوند.

4- هنگامی‌که عمق آج لاستیک‌ها به 6 میلی‌متر رسید عمر مفید آنها به پایان رسیده است و به فکر تعویض لاستیک‌ها باشید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

perm_identity

textsms

نبض صنعت خودروی جهان در ایمیل شما خواهد تپید...