5

پاک کردن برچسب روی شیشه ماشین + دودی کردن شیشه و جنس شیشه

پاک کردن شیشه ماشین

پاک کردن برچسب‌ ها از روی شیشه خودرو برخلاف تصور رایج کار بسیار راحتی است اما معمولاً ما به دلیل ناآگاهی از نکات فنی خودرو آن را به کاری دشوار و البته پر خسارت بدل می‌کنیم. در این مطلب تلاش کرده‌ایم تا راه‌حلی ساده را برای تمیز کردن شیشه ماشین ارائه دهیم.پس تا پایان مقاله با فروشگاه لوازم یدکی ماشین نو همراه باشید.

بزرگ‌ترین برچسبی که معمولاً با کندن آن مشکل داریم کندن برچسبی است که هنگام خرید خودرو در سمت راست شیشه نصب شده است. در این مواقع ممکن است چند باری با ناخن آن را بخراشیم؛ پس از اینکه ناامید شدیم با انواع و اقسام وسایل سابنده نظیر سکه و تیغ به جان شیشه خودروی بینوا بیافتیم در انتها وقتی برچسب محکم و استوار سرجای خود باقی ماند و شیشه خودرو خط‌ خطی شد دست از کار می‌کشیم و به جستجو در اینترنت برای پیدا کردن راه‌حل می‌افتیم. حال ببینیم چه باید بکنیم؟!

پولیش شیشه خودرو

راهکارهای ساده پاک کردن شیشه ماشین

راه‌حل اول: یک ظرف آب گرم تهیه کنید. ظرف دیگری از آب گرم را نیز برای پاک کردن نهایی کنار بگذارید. دو قاشق یا حدود 30 میلی‌گرم از پودر شستشوی لباس را در ظرف آب گرم بریزید و آنقدر هم بزنید تا کف کند. یک اسفنج را در محلول آب و کف فرو کرده و بر روی شیشه بکشید و با یک لیسه به‌آرامی برچسب را از شیشه جدا کنید. درصورتی‌که شیشه به‌طور کامل پاک نشد مقداری روغن زیتون یا هر روغن خوراکی دیگر را بر روی برچسب بکشید تا نرم‌تر شود.

راه‌حل دوم: می‌توانید مقداری تینر فوری تهیه کنید با پارچه یا پنبه بر روی چسب باقیمانده بر روی شیشه خودرو بکشید. پس از چند لحظه مشاهده می‌کنید که تینر چسب‌ها در خود حل کرده و اثری باقی نمی‌گذارد. البته می‌توان از بنزین نیز استفاده کرد اما تینر فوری اثربخش‌تر است. این روش بر روی بیشتر چسب‌ها جواب می‌دهد.

راه‌حل سوم: پولیش های شیشه می‌توانند آثار برخی چسب‌ها را از بین ببرند. همچنین اگر به خاطر خراش بیش‌ازحد بر روی شیشه خودرو خط و خشی باقی ‌مانده باشد پولیش شیشه در از بین بردن آنها نیز به شما کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید :  کروز کنترل چیست؟

عده زیادی تنها مزیت دودی کردن شیشه خودرو را زیبایی و جذابیت بیشتر می‌دانند اما خنک ماندن فضای داخل خودرو در تابستان دیگر مزیت شیشه دودی خودرو است. به‌خصوص که آفتاب شدید اواسط تابستان به‌راحتی می‌توانند دست و صورت سرنشینان خودرو به‌خصوص کودکان را بسوزاند؛ اما سؤالی که در ذهن بیشتر رانندگان مطرح می‌شود این است:

آیا دودی کردن شیشه خودرو ممنوع است؟

بر اساس قوانین راهنمایی و رانندگی کشورمان شیشه‌های دودی باید به شکلی باشند که رؤیت سرنشینان داخل خودرو از بیرون امکان‌پذیر باشد بنابراین حد مجاز دودی کردن شیشه خودرو تنها 35 تا 40 درصد است. به معنای ساده‌تر در این حالت شیشه‌ها دودی تنها 35 تا 40 درصد از نور بیرون را از خود عبور می‌دهند.

دودی کردن شیشه خودرو

طبق قوانین موجود نصب برچسب شیشه دودی برای شیشه عقب حتی اگر کمتر از 40 درصد باشد هم غیر مجاز محسوب می‌شود و در صورت وجود برگه معاینه فنی برای خودرو صادر نمی‌شود.

البته برای خودروهایی مانند پورش و لکسوس که شیشه عقب به‌طور فابریک دودی است مانعی برای صدور برچسب معاینه فنی وجود نخواهد داشت. همچنین این برگه برای خودروهایی که شیشه‌های کنار کمتر از 40 درصد دودی باشند نیز صادر نمی‌شود.

قیمت دودی کردن شیشه خودرو چقدر است؟

دودی کردن شیشه خودرو از طریق چسباندن برچسب‌های مخصوص انجام می‌شود و هزینه آن با توجه به شرایط مختلف تغییر می‌کند. نخستین مورد نوع خودرو و تعداد و نوع شیشه‌هاست. به‌طور معمول چسباندن برچسب بر روی شیشه‌های خمیده مانند شیشه عقب پژو 206 سخت‌تر است و در نتیجه به هزینه بیشتری نیاز دارد.

دومین عامل در تغییر هزینه دودی کردن شیشه خودرو کیفیت و جنس برچسب‌های مورد استفاده است. برچسب‌های بی‌کیفیت به‌سختی نصب می‌شوند و معمولاً حباب‌هایی در میان آنها به وجود می‌آید که برخلاف تصور هیچ‌گاه از بین نمی‌روند.

افزون بر این برچسب‌های بی‌کیفیت پس از مدتی رنگ خود را از دست می‌دهند و روشن‌تر می‌شوند؛ در نتیجه نور بیشتری هم از خود عبور می‌دهند. کم‌دوام بودن چسب مورد استفاده در این برچسب‌ها نیز موجب باز شدن لبه‌ها می‌گردد. معروف‌ترین برچسب‌های شیشه ماشین در بازار ایران عبارت‌اند از: سولارگارد (Solar Gard)، سان تک (SunTech) و لیومار (Llumar) که از دوام بالایی برخوردار هستند و معمولاً طول عمری بیشتر از خودرو دارند.

قیمت دودی کردن شیشه ماشین

5 نکته پیش از دودی کردن شیشه خودرو

گاهی برخی از رانندگان اقدام به دودی کردن شیشه‌های خودرو می‌کنند. اگر دودی کردن شیشه با پوشش‌های مدرن صورت گیرد، بلامانع است‌. معمولا در پوشش‌های مدرن به علت به‌کارگیری گونه‌های جاذب اشعه فرابنفش در ساختار شیشه‌ها، از ورود این اشعه مضر که به دلیل داشتن فرکانس بالا دارای انرژی زیادی است‌، جلوگیری می‌شود و قطعات داخلی خودرو از رنگ‌پریدگی و ترک‌خوردگی مصون می‌مانند. اما از نظر ایمنی به دلیل کاهش دید راننده نسبت به طرفین و همچنین کاهش قدرت تصمیم‌گیری در موارد خاص انجام این کار مورد تایید نیست و توصیه نمی‌شود.

بیشتر بخوانید :  برف پاک کن خودرو ، انواع و عملکرد آن ؟

1– شاید تصور کنید که دودی کردن شیشه خودرو به ابزار چندانی نیاز ندارد اما این کار از آنچه تصور می‌کنید سخت‌تر است؛ بنابراین انجام آن را به افراد سیار و بی‌تجربه نسپارید.

2– برچسب‌های دودی UV مانع از عبور اشعه مضر آفتاب می‌شوند و از قیمت بالایی برخوردارند.

3– برچسب‌های دودی را از داخل می‌چسباند و برای شیشه‌های مقعر مانند شیشه عقب پژو ۲۰۶ یا تندر و سندرو به زمان و هزینه بیشتری نیاز دارند.

4– برخی برچسب‌های بی‌کیفیت از پایه فلز ساخته می‌شوند و عملکرد GPS خودرو را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

5– خودروهای لوکس و گران‌قیمت از اتاقک زیبایی برخوردارند بنابراین بهتر است برای این خودروها از برچسب‌های کمرنگ‌تر استفاده شود.

دودی کردن شیشه‌ ماشین

جنس شیشه ماشین

شیشه اتومبیل از جمله تجهیزاتی است که به ندرت کسی به اهمیت آن توجه می کند. از هنگامی که خودرو می خریم تا سال ها بعد که دوباره آن را بفروشیم شیشه ها بدون نیاز به تعمیر و تعویض به کار خود ادامه می دهند اما اهمیت آنها در هنگام سوانح بیشتر مشخص می شود.

تعویض شیشه ماشین

شیشه جلوی خودروهای امروزی از نوع شیشه‌های لامینیت است. در این شیشه‌ها یک فیلم پلاستیکی به نام P.V.B  وجود دارد که به وسیله دو لایه شیشه در طرفین احاطه شده است اما شیشه‌های جانبی و عقب که معمولا با نام (Toughened) شناخته می‌شوند، پس از شکل‌دهی و برشکاری‌های لازم تا دمای ۷۰۰ – ۶۰۰ درجه سانتی‌گراد گرم و سپس به سرعت سرد می‌شوند. این عمل موجب استحکام سطحی شیشه می‌شود.

در شیشه‌های جلو لایه P.V.B هنگام وارد شدن یک نیروی خارجی‌، خرده شیشه‌ها را در جای خود نگه می‌دارد و از پراکنده شدن آنها و ایجاد جراحت برای سرنشینان خودرو یا پرتاب شدن سرنشینان به خارج جلوگیری می‌کند. از خواص دیگر آن‌ می‌توان به کاهش انتقال صدا با فرکانس بالا‌، جلوگیری از ورود اشعه فرابنفش تا ۹۵ درصد و قابلیت ترمیم هنگام ترک‌خوردگی، اشاره کرد.

بیشتر بخوانید :  عوامل اصلی روشن شدن چراغ چک موتور

شیشه‌های جانبی و عقب نیز با توجه به استحکام ایجاد شده در آنها، هنگام شکستن به ذرات کوچک و بدون لبه‌های تیز و برنده تبدیل می‌شوند که به سرنشینان آسیب نمی‌زند؛ البته در شیشه‌های عقبی نیز گاهی از لایه P.V.B برای افزایش ایمنی استفاده می‌شود.خط ‌های شیشه ‌های عقب، نقش گرمکن دارند و از یخ‌زدگی شیشه جلوگیری می‌کنند. همچنین موجب از بین بردن آب و تمیزشوندگی بهتر و رفع شبنم و گردو‌غبار می‌شوند.

ایمنی شیشه ماشین چقدر است؟

در شیشه های جلو به دلیل وجود لایه P.V.B به هنگام وارد شدن ضربه خرده شیشه ها به اطراف پراکنده نمی شوند و در جای خود باقی می مانند. این لایه از ایجاد جراحت برای سرنشینان و پرتاب شدن آنها به بیرون از خودرو نیز جلوگیری می کند.

همچنین شیشه جلو از شدت صدای انتقالی به داخل اتاقک می کاهد و تا 95 درصد نیز از ورود اشعه فرابفنش جلوگیری می کند. شیشه جلو اتومبیل به گونه ای است که پس از ترک خوردن قابل ترمیم و بازسازی است.

شیشه کناری نیز به گونه ای ساخته می شوند تا هنگام شکستن به ذرات کوچک و بدون لبه های تیز تبدیل شوند. در نتیجه پس وارد شدن نیروی خارجی به سرعت ریخته و موجب آسیب دیدن بدن و صورت سرنشینان نمی شود.

شیشه های عقب نیز اغلب از جنس شیشه های کناری ساخته می شوند اما برخی شرکت ها تمایل دارند تا این شیشه ها را نیز همانند شیشه های جلو از لایه P.V.B بسازند تا ایمنی سرنشینان عقب هم افزایش یابد.

شیشه ماشین

مزیت شیشه های رفلکس

شیشه اتومبیل به میزان کافی از ورود نور مضر به داخل اتاقک جلوگیری می کند اما گاه به دلیل زیبایی یا مسائل امنیتی از شیشه های رفلکس استفاده می کنند. این شیشه ها برای تمام خودروها قابل استفاده است و محدودیتی ندارد. از فواید آنها نیز می توان به زیبایی بیشتر خودرو، جلوگیری از ورود نور زیاد در روز و نور خودروهای روبرو در شب اشاره کرد.

دقت کنید که شیشه های رفلکس با شیشه های دودی تفاوت دارند. امروزه برخی از جوانان با پرداخت مبلغی اندک به دودی کردن شیشه اتومبیل خود اقدام می کنند.

بیشتر بخوانید :  عملکرد شمع خودرو چیست؟ اجزای شمع، انواع و خرابی شمع موتور ماشین

البته دودی کردن شیشه ماشین اگر با پوشش های مدرن صورت گیرد بلامانع است و به دلیل استفاده از جاذب های اشعه فرابنفش در این پوشش ها موجب کاهش بیشتر اشعه های مضر می شود، اما استفاده از مواد غیر استاندارد موجب کاهش دید راننده و کم شدن تمرکز و قدرت تصمیم گیری در موارد خاص می شود بنابراین دودی کردن شیشه خودرو چندان مورد تایید نیست و توصیه نمی شود.

نکاتی در مورد شیشه ماشین

یکی از علل مردود شدن در معاینه فنی خودرو این است که شیشه جلو در وضعیت نامناسبی قرار داشته باشد . شکستگی شیشه ماشین به چهار نوع شامل شکستگی ستاره‌ای، موجی، نیم‌ موجی و موجی و ستاره‌ای تقسیم می‌شود.

تعمیر شیشه ماشین

اگر شکستگی‌ها در محدوده دید راننده باشد، قطری بیش از ۱۵ میلی‌متر داشته باشد، یا اگر بیش از ۲ شکستگی‌ وجود داشته باشد، باید حتماً شیشه جلوی خودرویتان را تعویض کنید و این کار تنها باید توسط افراد ماهر انجام شود. همچنین بازسازی شیشه جلو در واقع یک صرفه‌جویی برای شماست چرا که هزینه بازسازی کمتر از هزینه تعویض شیشه جلو است.

روش بازسازی شیشه ماشین

روش بازسازی ساده و موثر است؛ در این روش با استفاده از یک ابزار مخصوص یک رزین شیمیایی به داخل شکستگی تزریق می‌شود. سپس این رزین با استفاده از یک لامپ ماورای بنفش سفت شده و در نهایت منطقه شکستگی با استفاده از یک چسب مخصوص پرداخت می‌شود.

بعد از عمل بازسازی، چیزی که باقی می‌ماند اثری کاملا آشکار از شکستگی است. بعد از یک بار بازسازی، شیشه جلو  مانند یک شیشه نو استحکام دارد. این عملیات یک ساعت طول می‌کشد.

تعویض شیشه ماشین

یادتان باشد که هنگام خرید شیشه، ضمن در نظر گرفتن شکل و ابعاد هندسی باید ضریب ایمنی و سلامت شیشه (توجه به نشان استاندارد) را رعایت و دقت کرد شیشه دارای دانه‌های مزاحم دید (حباب)‌، برآمدگی و خطوط روی سطوح داخلی و خارجی نباشد. (منبع: glassmachine.com)

برچسب‌ها:

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. ندا گفت:

  لیسه چیه؟

  1. Meagleweb گفت:

   براي پرداخت کردن نا همواريهاي مختصر که به وسيله رنده و يا نوار سنباده ایجاد شده باشد از لیسه استفاده می شود.

 2. ایمان گفت:

  سلام شیشه عقب ماشین من دودی بود بعد ما با بخار اب شروع به کندن انها کردیم اما قسمتی از ان هنوز باقی مانده است.هرچه سعی کردیم نتونستیم بکنیم لطفا راهنمایی بکنید.ممنون

  1. ناشناس گفت:

   با تینر فوری برو تو کارش

 3. مسعود گفت:

  یه چی شبیه کاردک ولی دسته نداره