0

ایرباس با پاپ آپ به دنیای خودروهای پرنده پا می گذارد

خودروی پرنده ایرباس

بازار طراحی و ارائه خودروهای پرنده آن‌چنان داغ است که ایرباس سازنده مطرح هواپیماهای مسافربری نیز با تجربیات فراوان خود پا به این عرصه گذاشته است. پاپ آپ Pop.Up نام خودروی پرنده ای است که ایرباس به همراهی شرکت ایتال دیزاین ازآن‌رو نمایی کرده است.

خودروی پرنده ایرباس

رویای پرواز با خودرو چیز تازه‌ای نیست. سال‌هاست که حتی کودکان نیز این خیال را در سر می‌پرورانند. حال ظاهراً این خیال و رویا رنگ واقعیت به خود گرفته است. نخستین بار یک شرکت اسلواکیایی ایده ساخت یک خودروی پرنده را در سال 1990 مطرح کرد. حدود 27 سال پس از آن در سال جاری این شرکت از طرحی مفهومی با نام ایرومبیل پرده برداشت و اکنون ایرباس نیز با خودروی پاپ آپ قرار است رونق بیشتری به این بخش از صنعت خودروسازی دهد.

به عقیده ماتیوس تامسون مدیر بخش خودرو پرنده ایرباس ساخت تجاری این خودروی پرنده شاید تا ده سال دیگر ممکن نباشد. ساخت خودروهای پرنده به پیشرفت‌هایی در زمینه هوش مصنوعی، سیستم‌های هدایت پرواز، سیستم‌های ناوبری و تکنولوژی پرواز امن وابسته است. افزون بر تمام این‌ها قیمت تمام‌شده خودرو باید معقول و منطقی باشد.

برای یک شرکت سازنده هواپیما چیزی بیشتر از امنیت در پرواز اهمیت ندارد. به گفته ماتیوس تامسون ایرباس تا زمانی که از ایمنی این خودرو مطمئن نشود دست به تولید انبوه آن نمی‌زند.

قابلیت‌های خودروی پرنده ایرباس

پاپ آپ از سه بخش شاسی، کابین و یک سیستم پرواز تشکیل می‌شود. این خودرو در مقایسه با ایرومبیل قابلیت‌های چشمگیری دارد. امکان پرواز عمودی نخستین شاخصه‌ای است که پاپ آپ را از حرکت در باند یا جاده پهن برای پرواز بی‌نیاز می‌کند. همچنین این خودرو علاوه بر حرکت در جاده و پرواز در آسمان می‌تواند در سیستم حمل‌ونقل ریلی نیز قرار گیرد. با این حساب در دهه‌های آینده شاهد خودروهایی همه‌کاره خواهیم بود.

طراحی سه تکه پاپ آپ ایرباس

مقایسه پاپ آپ و ایرومبیل

پاپ آپ دارای دو ماژول زمینی و هوایی جداگانه است که در هنگام پرواز از یکدیگر جدا می‌شوند. خودروی پرنده ایرباس با اتصال به ماژول زمینی خود قادر است با هر بار شارژ 100 کیلومتر را طی کند. شاید این موارد یکی از مشکلات این خودرو باشد چراکه ایرومبیل از یک شاسی یکپارچه برخوردار است که در هنگام پرواز از هم جدا نمی‌شود. همچنین ایرومبیل از دو موتور مجزا برای حرکت در جاده و پرواز برخوردار است که برد پروازی 750 کیلومتر را برای آن فراهم کرده است.

بیشتر بخوانید :  عملکرد پلوس در خودرو + علت و علائم خرابی + انواع و اجزای پلوس

درهرحال ایرباس برای رقابت در دنیای خودروهای پرنده راه سخت و طاقت‌فرسایی در پیش دارد. طراحان این شرکت باید با کمپانی‌هایی رقابت کنند که نزدیک به سه دهه برای ساخت خودروهای پرنده تلاش کرده‌اند اما مشخص است که حمل‌ونقل شهری در آینده بسیار متحول خواهد شد و استفاده از خودروهای پرنده و خودران همه‌گیر می‌شود.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.