0

درباره خودروهای هیبریدی چه می‌دانید؟

خودروهای هیبریدی

بیش از یک دهه از ورود خودروهای هیبریدی ( hybrid ) به بازار می‌گذرد و رفته رفته این محصولات جایگاه خود را در میان دیگر خودروها پیدا کرده‌اند. خودروهای هیبریدی دیگر محصولاتی لوکس و تجملی نیستند. در کشورهای پیشرفته استفاده از این خودروها به دلیل آلایندگی کمتر و تخفیف‌ها و معافیت‌های مالیاتی مختلفی که دولت‌ها برای آنها در نظر گرفته‌اند رو به گسترش است. برای آشنایی بیشتر با این خودروها تا انتها با ماشین نو باشید.

خودروهای هیبریدی

خودروسازان در ایران همچنان بر طبل تولید سنتی خود می‌کوبند و برنامه‌ای برای تولید خودروهای هیبریدی ندارند اما از 2 سال پیش با کاهش تعرفه واردات این خودروها شاهد حضور پررنگ‌تر آنها در خیابان‌ها بوده‌ایم؛ اما در این بین سؤالات مختلفی برای مردم پیش می‌آید؛ سؤالاتی پیرامون عملکرد، انرژی موردنیاز و میزان کارایی این خودروها که تلاش می‌کنیم به‌طور خلاصه به تمام آنها پاسخ دهیم

مفهوم خودروهای هیبریدی

به‌طورکلی خودروهایی که از منبع متفاوت برای تولید نیروی حرکت استفاده می‌کنند به خودروهای هیبریدی معروف‌اند اما در تعریف جدید چنین خودروهایی از یک موتور الکتریکی و یک موتور دیزلی یا بنزینی درون‌سوز بهره می‌برند. هیبریدها به دو دسته سری و موازی تقسیم می‌شوند. در خودروهای سری موتور درون‌سوز بنزینی یا دیزلی به‌طور مستقیم انرژی موردنیاز برای حرکت را تأمین نمی‌کند. بلکه تنها به‌عنوان یک ژنراتور شارژ باتری خودرو را بر عهده دارد. در خودروهای هیبریدی سری موتور الکتریکی موظف به تولید انرژی برای چرخ‌هاست.

اجزای خودروهای هیبریدی

در خودروهای هیبریدی موازی موتور درون‌سوز و موتور الکتریکی هر دو باهم نیروی حرکتی را تأمین می‌کنند. به این معنی که هر دو به سیستم انتقال قدرت متصل هستند و می‌توانند به‌طور مجزا خودرو را به حرکت دربیاورند.

باتری خودروهای هیبریدی چگونه شارژ می‌شود؟

موتورهای الکتریکی با اتصال به جریان برق دوران می‌کنند اما همین موتورها قادرند عملکردی معکوس نیز داشته باشند و با دریافت انرژی مکانیکی حاصل از چرخش محور جریان الکتریکی تولید کنند. باتری خودروهای هیبریدی دقیقا به همین شکل شارژ می‌شود. هنگامی‌که موتور درون‌سوز کار می‌کند باتری خودرو با چرخش محور موتور الکتریکی شارژ می‌شود. در خودروهای هیبریدی سری-موازی یک دینام در سر راه سیستم انتقال قدرت قرار دارد که به‌طور پیوسته باتری‌ها را شارژ می‌کند. تویوتا پریوس ( toyota prius ) از جمله این خودروهاست که به نسبت سایر نمونه‌ها طرفداران بیشتری دارد. همچنین در این خودروها جریان موتور الکتریکی در هنگام ترمزگیری قطع شده و موتور بلافاصله مانند یک ژنراتور انرژی حاصل از حرکت چرخ‌ها را به جریان الکتریکی تبدیل کرده و باتری‌ها را شارژ می‌کند.

بیشتر بخوانید :  ZOE e-sport خودروی الکتریکی و پر شتاب رنو

تویوتا پریوس

شارژ خودرو با برق شهر

از زمان پیدایش خودروهای هیبریدی تلاش زیادی برای شارژ باتری‌ها با برق شهر صورت گرفته است. در این راستا نمونه‌هایی موسوم به plug in Hybrid تولید شده‌اند که در مقایسه با نمونه‌های دیگر گران‌تر هستند. در این خودروها باتری علاوه بر روش‌های گفته‌شده توسط شارژهای مخصوص از برق شهر نیز تغذیه می‌شوند؛ بنابراین در مسیرهای شهری می‌توان تنها از موتور الکتریکی برای تأمین نیروی حرکتی استفاده کرد.

شارژ خودروهای هیبریدی با برق شهر

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.