دانستنی‌های خودرو

چراغ های هشداردهنده خودرو را جدی بگیرید!

چقدر در هنگام رانندگی به چراغ های هشداردهنده خودرو دقت می‌کنید؟ رانندگی تنها نشستن در پشت فرمان و گاز دادن و ترمز گرفتن نیست. بخشی از رانندگی توجه به وضعیت و عملکرد خودرو است که امروزه به لطف انواع سیستم‌های کنترل‌کننده و هشداردهنده آسان‌تر شده است. در این مطلب تلاش کرده‌ایم تا شما را با مفهوم مهم‌ترین چراغ های هشداردهنده خودرو آشنا کنیم.

چراغ چک

خودروهای امروزی اغلب به سیستم ثبت خطای OBD-II مجهز هستند. این سیستم به همراه سنسورهای مختلفی که در سرتاسر خودرو نصب شده وظیفه کنترل عملکرد کلی اتومبیل را بر عهده دارد. روشن شدن چراغ چک می‌تواند معانی مختلفی داشته باشد و دستگاه‌هایی مخصوصی هم وجود دارند که با اتصال به پورت OBD (در زیر داشبورد خودرو) می‌توانند این کدهای خطا را بخوانند. به‌طورکلی کدهای خطا به دو دسته فعال و غیرفعال تقسیم می‌شوند. کدهای غیرفعال مربوط به مشکلاتی است که پیش‌تر وجود داشته ولی اکنون برطرف شده‌اند اما کدهای فعال مربوط به مشکلات و معضلات فعلی خودرو هستند. این کدها خود به سه دسته کدهای B (مشکلات بدنه)، کدهای C (مشکلات شاسی) و کدهای P (مشکلات پیشرانه) تقسیم می‌شوند.

چراغ چک

چراغ هشدار سیستم برق‌رسانی

یکی از مهم ترین چراغ های هشداردهنده خودرو چراغ سیستم برق رسانی است. این چراغ معمولاً به شکل یک باتری با قطب‌های مثبت و منفی است اما می‌تواند شکل‌های دیگری هم داشته باشد. این چراغ هر بار پس از استارت زدن خودرو یک یا چند بار روشن می‌شود که مربوط به تست خودکار سیستم برق‌رسانی است اما روشن ماندن آن نشانه یک مشکل در باتری، دینام خودرو و یا سیم‌کشی‌ها است. در مجموع روشن بودن این چراغ هشدار نشان از درست شارژ نشدن باتری دارد که می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد.

چراغ هشدار باتری و سیستم برق رسانی

چراغ سرویس موتور

این چراغ بر اساس سنجش فاکتورهای مهمی نظیر سطح روغن موتور، فشار روغن و دمای موتور روشن می‌شود و شما را از زمان تعویض روغن موتور و سرویس کلی آن باخبر می‌سازد. این چراغ می‌تواند پس از سرویس و تعویض روغن موتور به‌صورت دستی ریست شود.

بیشتر بخوانید :  خرید اینترنتی لوازم یدکی در ماشین نو چه مزایایی دارد؟

چراغ هشدار سرویس موتور

چراغ ترمز

روشن ماندن این چراغ هشداردهنده خودرو نشان از وجود یک خطا در سیستم ترمز دارد که می‌تواند بالا بودن ترمز دستی یا پایین بودن سطح روغن ترمز در سیلندر اصلی باشد. در هر حال هر خودرو استانداردهای مخصوص به خود را برای این چراغ دارد.

چراغ هشدار ترمز خودرو

چراغ ترمز ABS

خودروهای مجهز به ترمز ABS یک چراغ هشداردهنده ترمز اضافه نیز دارند. با توجه به اهمیت ترمز ABS در ایمنی خودروها در صورت روشن شدن این چراغ فورا خودرو را به تعمیرگاه ببرید. ترمز ABS در کنترل و فرمان پذیری خودرو در هنگام ترمزگیری نقش بسزایی دارد. حالت چشمک‌زن این چراغ را باید جدی بگیرید چراکه می‌تواند به معنای مشکلات بسیار جدی مانند نداشتن ترمز باشد!

چراغ هشداردهنده ترمز ABS

چراغ مایع خنک‌کننده

سطح آب رادیاتور تاثیر مهمی در عملکرد موتور خواهد داشت. به این منظور خودروسازان از یک چراغ هشداردهنده برای آگاهی رانندگان از مقدار آب موجود در رادیاتور استفاده کرده‌اند. به خاطر داشته باشید که اگر هنگام رانندگی این چراغ روشن شد بلافاصله پس از توقف درب رادیاتور را باز نکنید. همچنین پس از روشن شدن این چراغ باید رادیاتور را با آب مقطر پر کنید. البته در زمستان ترکیب آب مقطر با ضدیخ و در تابستان با ضدخوردگی برای خودرو مفید است. استفاده از آب شهری می‌تواند باعث رسوب مواد مختلف در لوله‌ها، خرابی واترپمپ و کاهش جریان آب به اطراف موتور شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
برند خودروی شما چیست؟

برای مشاهده قیمت روز لوازم یدکی

خودروی خود روی برند کلیک کنید:

مشاهده سایر برندها