دانستنی‌های خودرو

از تاریخچه و کاربرد اسب بخار در پیشرانه خودرو چه می‌دانید؟

به‌طور معمول کلمات و اصطلاحات فراوانی وجود دارند که ما بدون توجه به مفهومشان از آنها استفاده می‌کنیم. اسب بخار در این میان یکی از رایج‌ترین کلماتی است که در وصف قدرت پیشرانه استفاده می‌شود اما بسیاری از معنی دقیق آن بی‌خبر هستند.

مفهوم اسب بخار

مفهوم اسب بخار نخستین بار توسط جیمز وات مهندس اسکاتلندی در اواخر قرن 18 میلادی استفاده شد. در آن زمان او در یک معدن زغال سنگ کار می‌کرد و به دنبال راهی برای محاسبه قدرت اسب‌های هنگام بالا کشیدن سطل‌های زغال سنگ توسط قرقره بود. او دریافت که هر اسب با کمک قرقره و طناب در هر ثانیه می‌تواند وزنی معادل 75 کیلوگرم را به ارتفاع یک متر بلند کند.

بعدها جیمز وات از این روش برای محاسبه نیروی تولیدشده توسط ماشین‌های بخار نیز استفاده کرد و آن را اسب بخار نام نهاد. در این واحد اندازه‌گیری هر اسب بخار معادت 746 وات قدرت داشت. این عدد همچنان برای محاسبه قدرت موتورهای پیستونی، بنزینی و الکتریکی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

فرمول محاسبه قدرت پیشرانه برحسب اسب بخار

در شرکت‌های خودروسازی به‌منظور محاسبه قدرت پیشرانه خودرو ابتدا توسط دستگاه‌های مخصوص که به خروجی میل لنگ متصل می‌شوند باری بر روی موتور قرار می‌دهند. سپس گشتاور خروجی موتور را اندازه‌گیری می‌کنند با ضرب در دور موتور و تقسیم‌بر عدد 5252 میزان قدرت پیشرانه برحسب اسب بخار را به دست می‌آورند.

قدرت = گشتاور X دور موتور / ۵۲۵۲

برای مثال خودرویی با دور موتور 3600 دور در دقیقه و گشتاور تولیدی 200 نیوتن متری 137 اسب بخار قدرت دارد. البته این شیوه محاسبه تنها برای موتورهایی با قابلیت تنفس طبیعی کاربرد دارد و به‌منظور محاسبه قدرت موتورهای توربوشارژر می‌بایست از فرمولی جداگانه استفاده کرد.

در خودروهای سوپراسپرت مانند فراری و لامبورگینی قدرت تولیدی توسط پیشرانه بیش از گشتاور آن است. چراکه قدرت بالاتر به معنای توانایی رسیدن به دور موتور سریع‌تر و سرعت بالاتر است. در مقابل پیشرانه کامیون‌ها و کشنده‌های سنگین از گشتاور بسیار بالاتری نسبت به قدرت برخوردارند و می‌توانند در دور پایین بار زیادی را تحمل کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
برند خودروی شما چیست؟

برای مشاهده قیمت روز لوازم یدکی

خودروی خود روی برند کلیک کنید:

مشاهده سایر برندها