0

از تاریخچه خودروسازی بوگاتی چه می‌دانید؟

تاریخچه خودروسازی بوگاتی

تاریخچه خودروسازی بوگاتی همانند سایر خودروسازان اروپایی با فراز و فرودهای فراوانی همراه بوده است. خودروسازان اروپایی به دلیل جنگ جهانی دوم هر یک تا مرز فروپاشی پیش رفته‌اند. در این بین بوگاتی، خودروسازی که آن را با محصولات لوکس و سوپراسپرت می‌شناسیم یک بار تا انحلال کامل نیز پیش رفته است. این نوشتار به‌طور مختصر به تاریخچه خودروسازی بوگاتی می‌پردازد.

تاریخچه خودروسازی بوگاتی

خودروسازی بوگاتی در سال 1909 توسط اتوره بوگاتی صنعتگر و نابغه ایتالیایی تاسیس شد. این کارخانه تولید خودروهای سفارشی را در دستور کار خود قرار داده بود. اتوره بوگاتی پیش از راه‌اندازی این کارخانه در زمینه هنر و طراحی صنعتی فعالیت می‌کرد. سپس در پایان قرن 19 میلادی با ساخت یک ماشین دو سیلندر به شهرت رسید. حضور با این خودرو در مسابقات رانندگی و کسب قهرمانی‌های مختلف موجب شد تا اتوره بوگاتی بیش از پیش در میان مردم شناخته شود.

نخستین خودروی بوگاتی

دو سال پس از آن اتوره توانست به‌عنوان طراح در چند شرکت مشغول به کار شود و اولین خودروی چهار سیلندر خود را تولید کند. حجم پیشرانه این خودرو 1208 سی‌سی بود. بوگاتی در سال 1913 خودرویی با حجم 5000 سی‌سی طراحی کرد که تنها 3 نسخه از آن تولید شد. این طرح اگرچه با شکست مواجه شد اما بنیانی بود برای ساخت موتورهای سه سوپاپ بوگاتی 37 که در دهه 1920 تولید می‌شد.

بوگاتی مدل 37

در سال 1922 اتوره بوگاتی دست به تولید یک خودروی 8 سیلندر 2000 سی‌سی با نام بوگاتی تیپ 30 گرفت. این خودرو موفقیتی بی‌نظیر برای بوگاتی به ارمغان آورد و در فاصله میان جنگ‌های جهانی اول و دوم توانست 12 عنوان قهرمانی از مسابقات اتومبیل‌رانی کسب کند. بوگاتی تیپ 35 دیگر خودرویی بود که در سال 1924 به تولید رسید اما به دلیل قابلیت اندک برای شرکت در مسابقات به‌عنوان یک خودروی معمولی به رانندگان غیرحرفه‌ای فروخته شد. بوگاتی که رویای ساخت یک خودروی جهانی را در سر داشت بالاخره در سال 1926 به آرزوی خود رسید. او در آن سال موفق شد با تولید خودروی بوگاتی رویال مشتریان زیادی برای خود دست‌وپا کند.

بیشتر بخوانید :  میانبری به جدیت و سادگی در عین زیبایی

بوگاتی رویال

پس از آنکه اتوره به دلیل مشکلات مالی ناچار به مهاجرت به پاریس شد، پسرش جین بوگاتی راه او را ادامه داد و در کارخانه‌ای واقع در مولشیم بوگاتی تیپ 57 را تولید کرد. این خودروی 8 سیلندر 3300 سی‌سی در سال 1934 عرضه شد و تا سال 1939 و پیش از آغاز جنگ جهانی دوم 683 دستگاه از آن فروخته شد. او در هنگام آزمایش مدل مسابقه‌ای این خودرو در نزدیکی خانه خود درگذشت.

با شروع جنگ جهانی دوم، شرکت بوگاتی همانند سایر خودروسازان اروپایی با افت شدید فروش مواجه شدند. اتوره بوگاتی که تا پیش از مرگ نزدیک به 8000 دستگاه خودرو تولید کرده بود، در سال 1947 چشم از جهان فروبست. آخرین محصول بوگاتی در سال 1950 تولید شد و در سال 1963 تولید آن به‌طور کامل متوقف شد تا شرکت بوگاتی پس از نیم‌قرن سابقه رسماً تعطیل شود.

این کارخانه در سال 1987 توسط کارآفرین ایتالیایی به نام رومانو آرتیولی خریداری شد و با نام بوگاتی اتومبیلی اس‌پی‌ای در شهر کمپوگالیانو ایتالیا آغاز به کار کرد تا فصلی نو در تاریخچه خودروسازی بوگاتی شکل بگیرد. پائولو استانزانی و مارچلو گاندینی مهندسانی که طراحی لامبورگینی میورا را انجام داده بودند در سال 1989 از طرف شرکت بوگاتی برای طراحی یک خودرو دعوت شدند و این همکاری منجر به تولید بوگاتی ای‌بی ۱۱۰ شد. در سال 1998 سهام خودروسازی بوگاتی به‌طور کامل توسط فولکس‌واگن خریداری شد. از آن زمان تاکنون محصولات متنوع و مشتری‌پسندی از سوی این کمپانی به بازار عرضه شده اما بوگاتی ویرون را می‌توان شاخص‌ترین آنها دانست. این خودرو هم‌اکنون با سرعت 410 کیلومتر بر ساعت عنوان سریع ترین خودروی جهان را به خود اختصاص داده است.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.