آلایندگی خودروهای برقی تفاوتی با خودروهای دیگر ندارند

electric-hybrid-cars

هنگامی‌که صحبت از آلایندگی خودروهای برقی به میان می‌آید شاید فکر کنید که گوینده قصد مزاح دارد چراکه اغلب تصور می‌کنید که این گونه از خودروها آلایندگی در حد صفر دارند؛ اما پژوهش‌ها نشان می‌دهد که واقعیت بسیار متفاوت از دیدگاه ما است.

بر اساس نتایج یک پژوهش صورت گرفته در دانشگاه ادینبورگ خودروهای هیبریدی می‌توانند به‌اندازه خودروهای احتراق داخلی آلاینده تولید کنند. این پس چگونه این موضوع امکان‌پذیر است؟

آلایندگی خودروهای برقی

پاسخ به دیدگاه ما از آلاینده‌ها بازمی‌گردد. تصور انسان‌ها از آلاینده‌های خودرو تنها به گازهای خروجی از اگزوز محدود می‌شود و بر اساس این نگرش آلایندگی خودروهای برقی برابر صفر خواهد بود اما گازهای خروجی از خودروهای احتراق داخلی در واقع بخش کوچکی از آلاینده‌های خودرو را تشکیل می‌دهند.

آلایندگی خودروهای برقی

هنگامی‌که از آلاینده‌ها صحبت می‌کنیم باید ذرات معلق حاصل از حرکت خودروها را نیز در نظر بگیریم و در کمال تعجب 90 درصد از این ذرات هیچ ارتباطی با اگزوز خودرو ندارند. پس خودروهای برقی نیز می‌توانند مستعد تولید آنها باشند. خودروها چه برقی باشند و چه احتراق داخلی هنوز از قسمت‌های مشترکی نظیر چرخ و لنت ترمز تشکیل می‌شوند و ذرات حاصل از فرسایش تایر، آزبست حاصل از لنت ترمز و گرد و غبار ناشی از حرکت خودرو در جاده از جمله آلاینده‌های خودروهای برقی و بنزینی محسوب می‌شوند. از سوی دیگر این عوامل مخرب با ازدیاد وزن خودرو افزایش می‌یابند و خودروهای برقی که به دلیل استفاده از باتری‌های فشرده به‌طور میانگین 24 درصد از خودروهای بنزینی سنگین‌تر هستند، این آلاینده‌ها را بیشتر تولید می‌کنند.

پیشنهاد مطالعه »»  نکاتی که باید در مورد شیشه خودرو بدانید

تاثیر آلایندگی خودروهای برقی بر سلامت انسان

بر اساس یافته‌ها گازهای خروجی اگزوز خودروهای جدید تنها یک سوم مجموع آلاینده‌ها را تشکیل می‌دهند. همچنین این گازها از زیان کمتری در مقایسه با ذرات معلق برخوردارند؛ بنابراین آلاینده‌های ناشی از ترمز و تایرها بیش از گازهای خروجی از اگزوز در سکته‌ها و بیماری‌های قلبی، تنفسی نقش دارند.

در واقع آلاینده‌ها هر یک به‌نوعی در چرخه سلامت انسان تاثیر می‌گذارند اما تا جایی به‌طور مستقیم به سلامت انسان مربوط باشد ذرات معلق خطر بیشتری دارند. با این وصف می‌توان وزن خودرو را مانع اصلی کاهش آلایندگی خودروهای برقی دانست. این وزن بالا موجب می‌شود تا خودروهای برقی از تایرهای مخصوصی با ترکیبات سخت‌تر استفاده کنند تا مقاومت غلتشی آنها کاهش یابد؛ اما این تایرها بیشتر از نمونه‌های دیگر به ذرات معلق تجزیه می‌شوند.خرید اقساطی لوازم یدکی

قیمت لوازم یدکی

خرید لوازم یدکی پراید

خرید لوازم یدکی پژو 405

خرید لوازم یدکی mvm

خرید لوازم یدکی لیفان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برند خودروی شما چیست؟

برای مشاهده قیمت روز لوازم یدکی

خودروی خود روی برند کلیک کنید:

مشاهده سایر برندها