افزایش قیمت پراید و پژو، شورای رقابت همچنان در خواب!

peugeot & pride

ظاهراً شنیدن اخبار افزایش قیمت پراید و پژو دیگر به موضوعی معمولی بدل شده و خریداران هم تنها با کمی آه و افسوس واکنش نشان می‌دهند. در بازار انحصاری و بی رقابت خودروهای داخلی که مصرف‌کنندگان از قدرت انتخاب چندانی برخوردار نیستند خودروسازان سال‌هاست که می‌تازند و با مجوز یا بی مجوز دست به افزایش قیمت محصولات خود می‌زنند.

افزایش قیمت پراید

در این بین شورای رقابت که نهادی است برای جلوگیری از تاخت و تاز خودروسازان، خود به عاملی برای این گران‌فروشی بدل شده و در تازه‌ترین تصمیم خود مجوز گران کردن خودروهای زیر 45 میلیون تومان را صادر کرده است تا بر این اساس باز هم شاهد افزایش قیمت پراید و پژو باشیم. ظاهراً شورای رقابت تصمیمی هم برای ورود به قیمت‌گذاری محصولات جدید ایران‌خودرو مانند پژو 2008، 301 و 208 ندارد و احتمالاً این خودروها همگی با قیمت بسیار بالاتر از 60 میلیون تومان به فروش خواهند رسید.

اما نکته قابل‌تأمل استدلال شورای رقابت برای افزایش قیمت پراید و پژو است. به عقیده آنها در رده قیمت این خودروها بازار انحصاری در کشور وجود ندارد و واردکنندگان خودروهای خارجی نیز می‌توانند در یک رقابت سالم با محصولات ایران‌خودرو و سایپا رقابت کنند! در واقع خودروسازان داخلی اگر از لحاظ امکانات به پای شرکت‌های خارجی نمی‌رسند اما با تلاش شبانه‌روزی قصد دارند قیمت محصولات خود را یک سر و گردن از تولیدات خارجی بالاتر قرار دهند.

نگاه خودروسازان به افزایش قیمت پراید و پژو

درحالی‌که با حمایت روزافزون شورای رقابت لااقل انتظار رضایت خودروسازان را داریم اما در کمال تعجب خودروسازان نیز از نقش این شورا در قیمت‌گذاری محصولات خود دل خوشی ندارند و معتقدند که با توجه به تورم 10 تا 12 درصدی، افزایش قیمت 1.5 تا 2.5 درصدی منصفانه نیست و خودروسازان برای کاهش هزینه‌های خود ناچارند از روش‌های دیگری استفاده کنند که احتمالاً این «روش‌های دیگر» همان کاهش ایمنی و کیفیت قطعات و فروش جداگانه تجهیزاتی مانند سیستم صوتی است!

پیشنهاد مطالعه »»  فروش خودرو در اروپا رو به کاهش است

افزایش قیمت محصولات خانواده پژو

با این وصف در نگاه کلی هیچ توافقی نه از جانب مردم و نه از سمت خودروسازان بر عملکرد شورای رقابت در قیمت‌گذاری خودروهای داخلی وجود ندارد و شیوه کار فعلی این شورا نه‌تنها گره‌ای از صنعت خودروسازی داخلی باز نکرده که در شرایط انحصاری بازار امروز با نگاهی یک‌سویه به قیمت خودروها، کیفیت و بهره‌وری آنها را تحت تاثیر قرار داده است.

در مجموع آنچه برای مشتریان حائز اهمیت است اینکه پراید را باید نسبت به ماه‌های قبل 150 هزار تومان، تندر 90 را 300 هزار تومان و محصولاتی نظیر خانواده سمند و پژو را با 400 هزار تومان گران‌تر از گذشته خریداری کنند. حال با توجه به اینکه شورای رقابت این افزایش را برای خودروهای پایه در نظر گرفته بعید نیست که خودروسازان با بهانه‌های مختلف و ترفندهای مانند هزینه بیمه شخص ثالث و شماره‌گذاری و آپشن های اضافه مانند ایربگ و سیستم پخش صوتی این ارقام باز هم افزایش دهند.خرید اقساطی لوازم یدکی

قیمت لوازم یدکی

خرید لوازم یدکی پراید

خرید لوازم یدکی پژو 405

خرید لوازم یدکی mvm

خرید لوازم یدکی لیفان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برند خودروی شما چیست؟

برای مشاهده قیمت روز لوازم یدکی

خودروی خود روی برند کلیک کنید:

مشاهده سایر برندها