مزایای استفاده از روغن موتور سرامیکی برای خودرو

روغن موتور

 خودرویی با این روغن موتور دهها سال به تعويض روغن نياز ندارد. اينكار صرفاً با بالا بردن راندمان موتور و كاهش اصطكاك اجزاي موتور خودرو امكان پذير می شود.

همانطور كه مي دانيم ديواره سيلندرها با رينگهاي كمپرسي پيستون به شدت در تماس است. اين تماس، اصطكاك زيادي را به وجود مي آورد كه با كاهش راندمان مكانيكي موتور همراه است ولي از طرفي اگر اين اصطكاك وجود نداشته باشد، تراكم محفظه احتراق از قسمت ديواره سيلندر فرار خواهد كرد كه اين امر موجب كاهش شديد راندمان حجمي و حتي خاموش شدن موتور خواهد شد.

حال اين سؤال مطرح مي شود كه آيا مي توان اصطكاك موجود در سيلندرها و ساير قسمتها را بدون از دست دادن تراكم موتور ، کاهش داد؟

تكنولوژي متالوسراميك يكي از روشهايي است كه براي كاهش اصطكاك اجزاي موتور خودرو استفاده شده است. مبناي اين تكنولوژي استفاده از ذرات بسيار ريز سراميكي در روغن موتور می باشد.

 

ذرات سراميكي معلق در روغن موتور زماني فعال مي شوند كه در يك نقطه، سايش و دماي زيادي وجود داشته باشد. اين ذرات پس از رسيدن به اين نقاط، با دريافت دماي موجود در اين نقاط به صورت اتم به اتم با مولکولهای فلز پیوند میخورند وتقریبا بصورت مادام العمر بر روی سطوح باقی می مانند.

متالو سرامیک علاوه بر داشتن سختی بالا به هیچ عنوان شکننده نیست.سختی متالوسرامیک 10 برابر فولاد است در حالی که اصطکاک آن 10 برابر کمتر از آینه است ! به زبان ساده در صورت استفاده از این تکنو لوژی تمامی سطوح موتور که دارای اصطحکاک و استهلاک هستند با لایه ای بسیار نازک و فوق العاده مستحکم وصیقلی پوشیده می شوند.

روغن موتور

تاثیر این تکنو لوژی بر روی موتور خودرو

بر اثر از بین رفتن اصطکاک سیلندرها راندمان مکانیکی موتور افزایش و اتلاف انرژی کاهش پیدا میکند در این حالت موتور راحت تر کار کرده وسریعتر دور برمیدارد لرزش وصدای اضافی موتور به حداقل میرسد.

  • ·         استهلاک قطعاطی چون رینگ پیستون ،سیلندر ها ومیل بادامک کاهش
  • ·         کاهش مصرف سوخت ،گازهای آلاینده واستهلاک موتور
  • ·         افزایش راندمان مکانیکی وطول عمر موتور
  • ·         تعمیر موتور اتومبیل بدون نیاز به باز کردن قطعات است

در مواردی چون خط افتادگی بر روی سیلندر موتور باید قطعات موتور را باز کرده و با تراشیدن سیلندر و استفاده از رینگ وپیستون بزرگ تر این مشکل را برطرف کرد که این امر با اتلاف زمان وهزینه همراه است ولی اگر از تکنولوژی متالوسرامیک استفاده شود، میتوان بدون باز کردن موتور و تنها با افزودن این ماده به روغن موتور خطوط سیلندر را پر کرده و شرایط کارکرد موتور را به حالت عادی بازگردانید.

مراجع:
Tyler, Lacoma; Ceramic Treatments, USA, 2009
سايت شركت XADO Ceramic، ايالات متحده آمريكا      

 

پیشنهاد مطالعه  نحوه تشخیص قطعات یدکی اصل و تقلبی خودرو

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

perm_identity

textsms

نبض صنعت خودروی جهان در ایمیل شما خواهد تپید...