دانستنی‌های خودرو

برف پاک کن ها با امواج صوتی جایگزین می شوند

نخستین برف‌پاک‌کن خودرو در ۱۹۰۳ میلادی توسط بانوی مخترع آمریکایی ، مری اندرسون اختراع شد .در صنعت خودروسازی برف پاک کن اختراعی ساده و در عین حال هوشمندانه به شمار می‌رود که سیستم آن از صد سال پیش تا کنون تغییر چندانی نکرده است.

در حال حاضر تیغه برف پاک کن های موجود در بازار بر دوقسم هستند : فلزی که به طور معمول توسط کارخانه بر روی اتومبیل نصب میگردد و ژله ای یا اسپرتی که معمولا به صورت اختیاریجایگزین تیغه فلزی میگردد.

تیغه های ژله ای که اصطلاحاً به مگانی معروف هستند برخلاف بسیاری از برف پاک کن های فابریک ماشین ها به خوبی آب را از روی شیشه خودرو به طور کامل پاک می نمایند و سبب افزایش دید در بارندگی می باشد و این به دلیل حالت انعطاف پذیری که دارند می باشد که کاملاً بروی سطح شیشه نشسته و کاملاً سطح شیشه را تمیز می کنند.

با این وجود، استفاده از این ابزارها برای کمپانی خلاق و رو به رشدی چون McLaren Automotive کمی قدیمی و نامناسب به نظر می‌رسد.

 کمپانی مک لارن در حال طراحی یک سیستم جدید برای پاک کردن شیشه جلو خودرو در شرایط آب و هوایی بد می‌باشد. فرانک استفنسون (Frank Stephenson)، طراح ارشد مک لارن، در گفتگو با  Sunday Times اظهار داشت: “طراحی این سیستم به گونه ای است که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای پاک کردن شیشه استفاده می‌شود”. در حال حاضر از این سیستم فقط در هواپیماهای جنگی استفاده می‌شود.

car

وی در ادامه سخنان خود افزود: “اگر به جت های جنگنده در هنگام فرود نگاه کنید، متوجه خواهید شد که چیزی به نام برف پاک کن بر روی شیشه جلوی آن ها دیده نمی‌شود. با بررسی علت این امر متوجه شدم که در این هواپیماها، امواج صوتی با فرکانس بالا جایگزین برف پاک کن شده‌اند”.

جت

پائول ویلکاکس (Paul Wilcox)، استاد دانشکده مهندسی دانشگاه بریستول، در خصوص چگونگی عملکرد این سیستم اظهار داشت: “با نصب یک مبدل در گوشه شیشه جلو می‌توانید امواج فراصوت را با سرعت 30 کیلوهرتز در سطح شیشه به حرکت درآورده و بدین ترتیب آن را پاک کنید”.

این خودروساز انگلیسی با ذکر این نکته که عدم استفاده از برف پاک کن علاوه بر افزایش حالت آیرودینامیکی خودرو سبب کاهش وزن آن نیز می‌شود از عرضه سوپر خودروی جدید خود، که مجهز به این سیستم می‌باشد، خبر داد.

car

منبع    carscoops 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
برند خودروی شما چیست؟

برای مشاهده قیمت روز لوازم یدکی

خودروی خود روی برند کلیک کنید:

مشاهده سایر برندها