0

کدام سیستم چهار چرخ متحرک را انتخاب کنیم ، 4WD یا AWD ؟

تفاوت AWD و 4WD

تفاوت AWD و 4WD

مفهوم کلی هر دو عبارت (AWD (all-wheel drive و (4WD (four-wheel drive این است که برای به حرکت درآمدن اتومبیل، قدرت حاصل از موتور به چهار چرخ خودرو منتقل می شود . حال اگر مفهوم هر دو یکسان است، چرا از دو عبارت متفاوت برای بیان آن ها استفاده می شود؟

4WD ، دو دیفرانسیل  یا چهار چرخ محرک :

این سیستم دارای قدمت بیشتری نسبت به AWD است و برخی اوقات آن را 4×4 هم می‌نامند که در دو نوع موقت و دائم هستند. در نوع موقت، راننده بسته به موقعیت، توسط اهرم یا دکمه مخصوص وضعیت آن را مشخص می کند که نیرو به دو چرخ منتقل شود یا چهار چرخ. از سیستم 4WD یا همان دو دیفرانسیل اغلب در خودروهای شاسی بلند و آف رود استفاده می گردد.

4WD یا دو دیفرانسیل یا چهار چرخ محرک

نوع چهار چرخ محرک موقت (Part Time Four- Wheel Drive OR  4WD)

در خودروهای مجهز به این سیستم، فقط چرخ های عقب متحرک هستند. چهار چرخ خودرو زمانی فعال می شود که راننده، این حالت را انتخاب نماید. چنین خودروهایی، دیفرانسیل مرکزی ندارند؛ ازاین رو هنگامی که حالت چهار چرخ فعال می شود، محورهای جلو و عقب به یکدیگر قفل می شوند و گردش آن ها با سرعت یکسان است. البته این موضوع در هنگام پیچیدن در سطوح با اصطکاک بالا، مشکلات زیادی را به همراه دارد. به همین دلیل همواره توصیه شده است که رانندگان فقط در هنگام رانندگی در مسیرهای صخره‌ای و ناهموار( Off-road)، از این تغییر حالت به حالت چهار چرخ محرک استفاده کنند. یادآوری می شود که فعال کردن دائمی سیستم چهار چرخ محرک، به خودرو آسیب می رساند.

نوع چهار چرخ محرک موقت

نوع چهار چرخ محرک دائم (Full Time Four- Wheel Drive OR 4WD)

این سیستم، نوع پیشرفته تر سیستم بالایی است؛ زیرا قدرت موتور همواره در حال انتقال به چهار چرخ خودرو است. خودروهای مجهز به این سیستم، از یک دیفرانسیل مرکزی برخوردار هستند که امکان چرخش چرخ های جلو و عقب را با سرعت های متفاوت فراهم می آورد. ازاین رو، استفاده از حالت چهار چرخ در جاده، آسیبی به خودرو وارد نمی کند. در این سیستم، به دلیل استفاده از دو چرخ مضاعف برای حرکت، کشش خودرو نیز بسیار افزایش یافته و کنترل آن بهتر است.

بیشتر بخوانید :  خرابی و تعمیر جعبه فرمان + انواع جعبه فرمان (مطالعه موردی پراید)

مزیت های 4WD:

 • نیروی جلو برنده عالی در جاده های خاکی، صخره‌ای و ناهموار ( Off-road)
 • می‌تواند غیرفعال شود تا در مصرف سوخت صرفه‌جویی کند
 • تکنولوژی قوی و اثبات‌شده

معایب 4WD:

 • اضافه کردن وزن و پیچیدگی به خودرو
 • نمی‌توان از این سیستم در تمامی شرایط استفاده کرد
 • هزینه بسیار زیاد نسبت به خودرو تک دیفرانسیل

نوع تمام چرخ متحرک (All -Wheel Drive = AWD)

عملکرد این سیستم بسیار مشابه عملکرد سیستم چهار چرخ محرک دائم است؛ یعنی نیرو به طور دائم به چهار چرخ منتقل می شود. اما تفاوت عمده در این است که در این سیستم نیرویی که به هر چرخ منتقل می شود به طور الکترونیکی تحت کنترل است. بر خلاف سیستم قبلی که مخصوص حرکت خودرو به ویژه خودروهای شاسی بلند در مسیرهای ناهموار و خارج از جاده است، این سیستم مخصوص حرکت خودروها در جاده است. مکانیسم عمل این سیستم به گونه ای است که می تواند نیروی وارد بر هر چهار چرخ را تنظیم کند. این موضوع باعث می شود تا تسلط روی کنترل خودرو در جاده به ویژه در پیچ ها افزایش یابد. این سیستم معمولاً روی خودروهای اسپرت و سوپراسپرت وجود دارد.

نوع تمام چرخ متحرک

مزیت های AWD :

 • افزایش چسبندگی خودرو به جاده و کنترل بهتر آن تحت شرایط مختلف
 • فرمان پذیری و هندلینگ مناسب برای انواع نیرو های کششی
 • در تمامی اوقات فعال است

معایب  AWD :

 • مصرف سوخت بیشتر
 • افزایش وزن خودرو و پیچیده شدن مکانیزم عملکردی
 • برای جاده های خاکی، صخره‌ای و ناهموار( Off-road)خیلی مناسب نیست

کدام سیستم مناسب تر است?

 

اگر اکثر موارد در جاده‌های خاکی و ناهموار( Off-road) سیر  می کنید، یقیناً 4WD بهترین انتخاب است. در آب و هوای زمستانی که اکثر رانندگان آن را تجربه می‌کنند، مناسب تر است که سیستم انتقال قدرت خودش وضعیت بحرانی را تشخیص دهد و بدون دخالت راننده (منظور جا زدن دنده کمک یا فعال کردن سیستم دو دیفرانسیل با دکمه) تصمیم‌گیری مورد نیاز را انجام دهد. پس AWD برای این‌گونه افراد مناسب تر است. اگر شما در منطقه خیلی کوهستانی برف خیز زندگی نمی‌کنید نیازی نیست که یک خودروی 4WD تهیه نمایید، بلکه خودرویی که دارای سیستم انتقال قدرت AWD است مناسب شما است.

بیشتر بخوانید :  آموزش پولیش کشیدن خودرو + تفاوت واکس و پویش خودرو

منبع : Digital Trends

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.