1

عملکرد پلوس در خودرو + علت و علائم خرابی + انواع و اجزای پلوس

پلوس (Axle Shaft )

از قطعات مهم و کاربردی جلوبندی خودرو می توان به پلوس اشاره کرد. این قطعه کارایی مهمی دارد و به همین خاطر در این مقاله به طور کامل در مورد آن به شما توضیح خواهیم داد.پس با فروشگاه اینترنتی لوازم یدکی ماشین نو همراه باشید.

پلوس چیست؟

پلوس (Axle Shaft) یکی از مهم ترین قطعات در جلوبندی خودرو است که وظیفه‌ی انتقال نیرو از دیفرانسیل به چرخ را بر عهده دارد. ديفرانسيل وظيفه تنظيم دور چرخ ها را به عهده دارد و مابين چرخ هاي راست و چپ، عقب و يا جلو قرار گرفته است.

در واقع نیروی تولید شده توسط موتور ماشین به چرخ های محرک منتقل می شود. این روند در خودرو های دیفرانسیل عقب و جلو مسیر متفاوتی را طی می کند.

در خودروهای دیفرانسیل عقب یا محرک عقب، نیرو پس از موتور از طریق میل گاردان به دیفرانسیل و سپس از طریق دو پلوس به چرخ ها منتقل می شود.

دیفرانسیل و پلوس

 در خودروهای دیفرانسیل جلو یا همان محرک جلو، دیفرانسیل در داخل گیربکس است به همین دلیل گیربکس این خودروها معمولا بزرگتر از حد معمول است. نیرو از طریق گیربکس مستقیما به دیفرانسیل و سپس از طریق دو پلوس به چرخ های جلو منتقل می شود.

این مساله و این شیوه مزایا و معایب خود را دارد.خوبی این طرح، عدم اتلاف نیرو و انتقال سریع قدرت به عضوی بعدی است. همچنین تعمیر و نگهداری عضوی به نام گاردان حذف شده و وزن خودرو کاهش می یابد، همچنین در داخل اتاق خودرو محدودیت فضایی ایجاد نشده و فضا به صورت مفید استفاده می شود.

اما معایبی نیز این سیستم دارد. پیچیده شدن سیستم مسیر انتقال قدرت و بزرگ شدن گیربکس از عیب های این سیستم است. همچنین نیاز به تعمیر و نگهداری مداوم از دیگر معایب این سیستم است.

بیشتر بخوانید :  نقش سیبک در سیستم تعلیق خودرو + علائم خرابی سیبک و قیمت

پلوس توسط اتصال هزار خاری با دیفرانسیل در گیر شده و توسط یک شفت نسبتا بلند نیرو را به چرخ منتقل می کند. گشتاور حاصل از گیربکس باید از طریق یک شفت قوی به چرخ ها منتقل شود به همین دلیل شفت پلوس معمولا قطور و از آلیاژی قوی انتخاب می شود.

اجزای پلوس

در ادامه به معرفی قطعات و اجزای پلوس خودرو می پردازیم:

پلوس خلاص کن

 • خودروهایی که از نوع 4 چرخ دائمی همیشگی استفاده می ­کنند به پلوس خلاص کن نیازی نخواهند داشت.
 • برخی خودروها پلوس خلاص کن دستی دارند که این خودروها باید سیستم پلوس خلاص کن خود را قبل از اینکه وارد مسیرهای لغزنده و سخت نظیر صحرایی و برفی شوند قفل کنند. در صورت قفل نکردن پلوس خلاص کن این خودروها ممکن است هنگام ایستادن و استفاده از دنده کمک، خودرو در این مسیرها گیر کند.
 • برخی خودروها نیز دارای پلوس خلاص کن اتوماتیک می ­باشند، مانند تویوتا لندکروز، این خودروها هنگامی که دنده کمک را فعال کنید پلوس­ها به طور اتوماتیک قفل خواهند شد. زمانی که شما به موقعیت دو چرخ برگردید پلوس­ها از حالت قفل خارج می­ شوند.
 • اگر حالت قفل پلوس خلاص کن شما فعال شده و هر چه تلاش می­ کنید آزاد نمی ­شود به هیچ عنوان با ضربه زدن سعی به آزاد کردن پلوس نداشته باشید، تنها می­ توان با مقداری جلو و عقب بردن خودرو پلوس را آزاد کرد.

 

پلوس خلاص کن

 

مشعلی

قطعه ­ای که در انتهای گیربکس قرار دارد و از طریق سه شاخ پلوس که در بخش داخلی گیربکس می ­باشد به پلوس اتصال پیدا م ی­کند را اصطلاحا مشعلی می­نامند.

مشعلی خودرو

علامت­های مشعلی خراب

 • لرزش خودرو در هنگام حرکت
 • گیربکس خودرو در حالت خلاصی، دارای صداهای زیادی باشد
 • یکی از علائم جا نرفتن دنده را می­توان خرابی مشعلی عنوان کرد.
 • شنیدن صدای سایش

گردگیر پلوس

یکی از قطعات پلوس که عمل حفاظت از دیگر قطعات داخلی را در مقابل گرد و خاک بر عهده دارد، گردگیر م ی­نامند. گردگیر در قطعاتی که گیریس یا روغن کاری می­ شوند برای ممانعت از پس دادن روغن به کار می ­روند.

گردگیر پلوس

در منطقه­ ای که نیرو در حال انتقال است یعنی جایی میان چرخ و گیربکس از این نوع گردگیر استفاده می ­شود. با وجود ارتباط مستقیمی که گردگیر با گیریس دارد و همچنین محل قرارگیری گردگیرها در گیربکس ممکن است که این گردگیرها بعد از مدتی فاسد شوند.

بیشتر بخوانید :  یک روغن ترمز خوب و با کیفیت چه ویژگی هایی دارد؟

این خرابی و از بین رفتن باعث پارگی­ها و آسیب­های شدیدی در قطعه می­ شود که ممکن است پس دادن گیریس را به دنبال داشته باشد و یا موجب قفل شدن موتور خودرو و آسیب به آن شود.

سه شاخه پلوس

اگر به طور متوالی ضربه­ هایی به موتور وارد شود، به بلبرینگ سه شاخه پلوس خودرو آسیب رسانده و موجب خرابی آن می­ شود. از علائم این خرابی می­ توان به تکان خوردن دسته دنده خودرو در سرعت­های کم و لرزش داشتن خودرو در سرعت­های بالا اشاره کرد.

در صورت مشاهده این نشانه ­ها سریعا برای تعمیر اقدام کنید که در غیر این صورت می ­تواند به دسته موتورها آسیب جدی وارد کند.

هنگام برخورد مشعلی با انتهای میله پلوس، در جلو و عقب کردن پلوس صدایی تولید می­ شود که این صدا ممکن است با وجود فنر کمتر شود.

سه شاخه پلوس

 

علت خرابی پلوس چیست؟

پلوس خودرو از دسته قطعات مصرفی خودرو می­ باشد بنابراین میزان استفاده از خودرو و نوع رانندگی شما ارتباط مستقیمی با طول عمر مفید این قطعه خواهد داشت.

اگر گردگیرهای پلوس پاره شده و یا از بین بروند، ذرات معلق موجود وارد محفظه پلوس شده و آسیب به سرپلوس را موجب می­ شوند. همچنین ترمز کردن­های ممتد و زیاد یکی از مهمترین عواملی است که خراب شدن پلوس را ایجاد می­ کند. بنابراین از سرعت بیش از حد که نتیجه آن ترمزهای متوالی است بپرهیزید.

با رها کردن ناگهانی کلاچ به دلیل ضربه­ ای که به خودرو وارد می­ شود پلوس می­ تواند آسیب ببیند. از دیگر عوامل مهمی که در خرابی پلوس نقش دارد استفاده از دنده ­های نادرست و نامتناسب با سرعت خودرو و دور موتور آن می ­باشد.

بیشتر بخوانید :  خودرو ها براساس ظاهر به چند دسته تقسیم می شوند؟

اگر از روشن کردن خودرو با هل دادن و یا از بکسل کردن خودروهای دیگر که سنگین­تر می ­باشند بپرهیزید عمر پلوس خودرو خود را بیشتر و از آسیب زدن به آن جلوگیری خواهید کرد.

خرابی پلوس

تیک آف کردن یکی دیگر از اقداماتی است که با انجام آن می ­توانید به قطعات مختلف خودروی خود از جمله پلوس آسیب وارد کنید. به یاد داشته باشید که به طور مرتب واسکازین جعبه دنده را بررسی کنید.

اگر واسکازین جعبه دنده از بین رفته باشد و یا به میزان کافی وجود نداشته باشد موجب قفل شدن سرپلوس با دیفرانسیل شده و خودرو را با اشکلات جدی مواجه می­کند. همچنین پیوند میان پلوس و چرخ را نیز بررسی کرده و از محکم بودن آن مطمئن شوید.

بیشتر بخوانید :  سیستم تعلیق مک فرسون چیست و چگونه کار می کند؟+تعویض سیستم تعلیق خودرو

به طور خلاصه می توان مهم ترین دلایل خرابی پلوس خودرو را موارد زیر دانست:

 • بیشترین مورد خرابی که در پلوس پیش می‌آید، پاره شدن گردگیرهای آن است.گردگیر پلوس قطعه‌ای است به شکل قیف که در انتهای پلوس قرار داشته از تماس عوامل آلاینده مانند گردو خاک و غیره با سر پلوس‌ها جلوگیری می‌کند. اگر گردگیر پلوس پاره شود آلودگی‌ها می‌توانند وارد سر پلوس شده و آنها را خراب کنند.
 • استفاده ناصحیح از دنده در حال رانندگی
 • شل بودن پیچهای سرپلوس
 • استفاده غلط از ترمز یا ترمزدستی
 • ضربه زدن شدید به خودرو به علت رها کردن زود کلاچ
 • بکسل کردن خودرو یا وسیله نقلیه ای که وزن آن بیشتراز وزن خودرو است.
 • روشن کردن خودرو به وسیله دنده در حال حرکت (بزنید دنده دو کلاج را بگیرید وقتی سرعت گرفت کلاج را رها کنید)

نشانه های خرابی پلوس

شنیده شدن صدای تق تق از چرخ‌ها در هنگام دور زدن نیز نشانه‌ی خراب شدن سرپلوس ها است. راه اینکه متوجه شوید سر پلوس کدام سمت خراب شده است این است که فرمان را تا آخر به یک سمت چرخانده و دور بزنید. در هر سمتی که صدای تق تق به گوش رسید یعنی سر پلوس آن سمت خراب است و اگر در هر دو سمت، این صدا شنیده شد یعنی هر دو سرپلوس خراب هستند.

 • در صورت مشاهده لرزش اتاقک خودرو و دسته دنده در سرعت­های بالا و حرکت خودرو حتما پلوس خودروی خود را مورد بررسی قرار دهید.
 • یکی دیگر از نشانه­ های خرابی سرپلوس خودرو می ­تواند وجود تقه ­ها باشد. این تقه ­ها زمانی که پدال گاز را فشار می ­دهید و یا پایتان را از روی پدال گاز برمی ­دارید رخ دهند.

پلوس

خطرات رانندگی با پلوس خراب

از نشانه­ های مهم خرابی سرپلوس می­ تواند به صدای تق تق چرخ­ها هنگام دور زدن اشاره کرد. اگر این علائم و خرابی­ها را جدی نگیرید می­ توانند آسیب­های جدی و هزینه ­­بری برایتان به همراه داشته باشد. از مهمترین این آسیب­ها می ­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قفل کردن چرخ­ها و خرد شدن محفظه ساچمه
 • قفل شدن فرمان در صورت از بین رفتن محفظه ساچمه
 • آسیب دیدن گیربکس در سرعت­های بالا به دلیل خرابی پلوس
 • چپ کردن و از کنترل خارج شدن خودرو

بنابراین پیشنهاد می کنیم با شنیدن صدای تق تق چرخ­ها در اولین فرصت و سریعترین زمان نسبت به تعویض سرپلوس اقدام نمایید.

نکات مهم هنگام تعویض پلوس

به یاد داشته باشید که پیش از تعویض پلوس حتما واسکازین گیربکس و دیفرانسل را خالی کنید. واسکازین در واقع نوعی روغن است که از چرخ دنده های گیربکس در برابر فشارها حفاظت می کند. همچنین در هنگام تعویض پلوس باید به کاسه نمد نیز دقت کنید و آسیبی به آن وارد نکنید. خرابی کاسه نمد می تواند منجر به روغن ریزی شود.

ممکن است علائم خرابی پلوس در هر دو سمت باشند. در این صورت پیش از باز کردن پلوس های هر دو طرف در محل اتصال دیفرانسیل به پلوس یک شافت قرار دهید. این کار مانع از جا به جایی دنده های پلوس می شود. ضمنا برای باز کردن پلوس از ترمز نیز استفاده نکنید.

سخن پایانی

در این مطلب با عملکرد پلوس در خودرو آشنا شدید و به ضرورت آن در قسمت جلوبندی خودرویتان پی بردید و همچنین با علائم خرابی پلوس آشنا شدید تا در صورت مشاهده این علائم جلوی آن را بگیرید تا به قطعات دیگر آسیبی وارد نکند و در چنین شرایطی بهترین کار نشان دادن خودرو به یک تعمیرکار حرفه ای است. همان طور که به آن اشاره کردیم اگر خرابی پلوس خودرو را جدی نگیرید ممکن است فرمان شما قفل کند چرا که خرابی پلوس باعث شده که محفظه ساچمه خراب شود و در نتیجه منجر به قفل شدن فرمان شود. یا مثلا فرض کنید در راه جاده یا خیابان با یک پلوس خراب در حال رانندگی باشید که ناگهان چرخ های خودرو قفل کند و منجر به تصادفات ناگواری شود. بنابراین بهترین کار یادگیری علائم خرابی پلوس است تا در صورت مشاهده این علائم فورا به رفع آن بپردازید. در صورتی که این قطعه در خودروی شما نیاز به تعویض دارد اصلا نگران قیمت آن نباشید چرا که سایت معتبر ماشین نو که یک سایت فروشگاهی معتبر لوازم یدکی خودرو است با قیمت هایی به صرفه محصولاتش را در اختیار شما عزیزان قرار داده تا بدون هیچ هزینه اضافه ای بتوانید خریدی مطمئن و به صرفه را تجربه کنید.

قیمت و خرید پلوس

قیمت پلوس بر حسب نوع خودرو و برند سازنده آن متفاوت است. مثلا در تاریخ انتشار این مقاله (27 مرداد 99)، قیمت پلوس چپ ام وی ام X33 برابر است با 984000 تومان اما قیمت پلوس کامل کوتاه پراید برابر است با 433000 تومان.

برای مشاهده لیست کامل محصولات مرتبط پلوس می توانید به فروشگاه اینترنتی ماشین نو مراجعه کرده و یا اینجا را کلیک کنید.

یکی از منابع : spicerparts.com

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. حامد گفت:

  عالی بود ممنون از سایت خوبتون