0

فیلتر بنزین خودرو: عملکرد، خرابی و زمان تعویض + قیمت

فیلتر بنزین (صافی بنزین)

درون باک بنزین صفحه ای است که در مسیر بنزین قرار گرفته تا ذرات گرد و غبار و کثیفی را از سوخت بردارد و از ورود آن به باک جلوگیری کند. این فیلتر بنزین نقش مهمی در عملکرد موتور و خودرو داشته و به همین دلیل باید نسبت به سلامت آن مطمئن بود. در این مقاله شما را در مورد این فیلتر و نکات ضروری پیرامون آن آگاه می کنیم.پس با وبسایت فروشگاه لوازم یدکی ماشین نو همراه باشید.

فیلتر بنزین

مقدمه ای بر صافی بنزین

سیستم پاشش سوخت بیشتر خودروها دهانه ای در حدود 2 میلیمتر دارد و تمام بنزینی که که قرار است پس از احتراق نیروی محرکه خودروی شما را تامین کند باید از همین مجرای کوچک عبور کند.

در نتیجه هر گرفتگی کوچکی در مسیر انژکتور عملا به معنای تضعیف احتراق خودرو در نتیجه کاهش راندمان آن می شود. بنابراین سال های طولانی است که خودروسازان از قطعه ای به نام صافی بنزین خودرو برای پاک کردن بنزین از آلودگی ها استفاده می کنند.

فیلتر بنزین خودرو

کیفیت پایین بنزین ایران و وجود کثیفی در مخازن پمپ بنزین ها و شلنگ های انتقال سوخت از جمله عواملی هستند که موجب آلودگی سوخت خودروها می شوند.

بیشتر بخوانید :  سیلندر ماشین چیست؟ کار سیلندر، اجزا انواع و شکل سیلندر خودرو

از این رو، صافی بنزین خودرو پس از مدتی عمر مفید خود را دست می دهد. در واقع فیلتر بنزین عمر محدودی دارد و باید در زمانی مشخص بازبینی و در صورت نیاز تعویض گردد.

اهمیت فیلتر بنزین در اتومبیل های امروزی

فیلتر یا صافی بنزین یکی از قطعات مهم و مصرفی اتومبیل های امروزی است. دلیل اهمیت بیشتر صافی بنزین در اتومبیل های امروزی در مقایسه با گذشته تغییر سیستم سوخت رسانی اتومبیل ها از کاربراتوری به انژکتوری است.

در اتومبیل های کاربراتوری بنزین از درون چند ژیگلور عبور می کند که حداقل قطری حدود نیم میلیمتر دارند، اما در اتومبیل های انژکتوری هر انژکتور یا سوخت پاش دارای یک یا چند سوراخ بسیار ریز است که بسته به تعداد آن، قطری کمتر از دو دهم میلیمتر دارد، از آنجایی که انژکتور برای زمانی کمتر از پنج هزارم ثانیه باز می شود و مجرای بسیار باریکی دارد ذرات بسیار ریز می توانند مسیر پاشش سوخت را مسدود یا نیمه مسدود کنند.

عملکرد فیلتر بنزین

در خودرو های کاربراتوری، پمپ بنزین تنها بنزین را از باک به کاربراتور می رساند و خلاء ایجاد شده در منیفولد بنزین داخل کاربراتور را از درون ژیگلورها به منیفولد هدایت می کند، اما در خودرو های انژکتوری پمپ بنزین فشار لازم برای پاشش سوخت توسط انژکتورها را فراهم می کند. به همین خاطر کثیف بودن فیلتر بنزین علاوه بر کم شدن مقدار پاشش سوخت در انژکتورها باعث داغ کردن و آسیب به پمپ بنزین نیز می شود.

علائم کثیف بودن و گرفتگی فیلتر بنزین

کثیفی و گرفتگی صافی بنزین خودرو باعث پایین آمدن بازده موتور، کثیف شدن انژکتورها، بد روشن شدن موتور، کوتاه شدن عمر پمپ بنزین، سنسور اکسیژن و در بعضی موارد سوختن سوپاپ موتور خودرو می شود.

  • اگر خودروی شما قدرت روزهای اول خود را ندارد می تواند یکی از دلایل آن کثیفی صافی بنزین باشد. رسوب ذرات در فیلتر بنزین مانع از رسیدن سوخت به انژکتورها می شود و در نتیجه دور موتور با سرعت کمتری بالا می رود.
  • اگر خودروی شما در حالت سرد با اولین استارت روشن نمی شود یکی از دلایل آن می تواند وجود آلودگی در صافی بنزین باشد.
  • گرفتگی انژکتورها نیز از نشانه های دیگر خرابی فیلتر بنزین است. با گذشت زمان آلودگی های بنزین از این فیلتر عبور می کنند و خود را به انژکتور می رسانند و مجرای پاشش سوخت را تنگ تر می کنند. این فرآیند موجب بروز اختلال در عملکرد پیشرانه نیز می شود که با لرزش موتور خود را نشان می دهد.
  • خرابی فیلتر بنزین بر عملکرد پمپ بنزین نیز اثرگذار است. وظیفه پمپ بنزین انتقال بنزین از باک به سوی پیشرانه با فشاری مشخص است. این فشار حدود 30 تا 60 PSI است. اگر در این مسیر فیلتر بنزین مسدود باشد عملا از شدت این فشار کاسته می شود. معمولا در این حالت صدای پمپ بنزین تغییر می کند که می توانید آن را پیش از روشن کردن خودرو، در هنگام باز کردن سوئیچ بشنوید.
  • با توجه به اینکه کثیفی فیلتر بنزین باعث کاهش فشار بنزین و نقص در سیستم پاشش سوخت می شود عملا راندمان خودرو را کاهش می دهد و در نتیجه خودروی شما برای رسیدن به سرعتی مشخص سوخت بیشتری نسبت به قبل مصرف می کند.
  • همچنین خاموش شدن خودرو و روشن شدن چراغ چک نیز از دیگر علائم کثیفی صافی بنزین خودرو است. (منبع:عصر ایران)

کثیف بودن فیلتر بنزین

مشکل در روشن شدن خودرو هنگام کثیف بودن فیلتر بنزین

یکی از نشانه های کثیف بودن صافی بنزین بد روشن شدن اتومبیل به خصوص در حالت استارت سرد است، معمولا در صورت کثیفی فیلتر بنزین، موتور اتومبیل با اولین استارت بلافاصله بعد از باز شدن سوئیچ روشن نمی شود و باید بعد از باز کردن سوئیچ چند ثانیه منتظر ماند تا فشار بنزین در ریل سوخت به حد کافی برسد. در غیر این صورت ممکن است برای روشن شدن موتور نیاز به چند استارت باشد.

بیشتر بخوانید :  نشانه هایی که خرابی پمپ بنزین خودرو شما را هشدار می دهد

صافی بنزین کثیف راندمان موتور را کاهش می دهد

یکی دیگر از علائم گرفتگی فیلتر بنزین پایین آمدن راندمان موتور است که باعث کم شدن کشش موتور می شود. معمولا در این شرایط قدرت موتور مقدار قابل توجهی کاهش یافته و دور موتور به کندی بالا می رود. کاهش قدرت موتور در سربالایی ها و هنگام استفاده از کولر خودرو کاملا محسوس است و می تواند باعث بالا رفتن آمپر آب در ماههای گرم سال شود.

کثیف بودن فیلتر بنزین باعث گرفتگی انژکتورها می شود

در بسیاری از موارد کثیفی و خرابی فیلتر بنزین باعث کثیف شدن و گرفتگی انژکتورها می شود. در این حالت راندمان موتور بشدت کاهش یافته و مصرف سوخت بالا می رود. عبور جرم و ذرات ریز از صافی بنزین و ورود آن به انژکتور باعث مسدود شدن مسیر پاشش سوخت و در نتیجه از کار افتادن یکی از انزکتورها می شود.

تغییر صدای پمپ بنزین

یکی از علائم کثیف شدن فیلتر بنزین خودرو تغییر صدای پمپ بنزین است. بعد از باز کردن سوییچ اتومبیل پمپ بنزین برای چند ثانیه به کار می افتد ، معمولا رانندگان به صدای پمپ بنزین عادت می کنند و ممکن است حتی متوجه بکار افتادن آن نشوند اما کثیفی و گرفتگی فیلتر بنزین باعث ایجاد صدای غیر طبیعی در پمپ بنزین می شود.

چرا باید فیلتر بنزین تعویض گردد؟

تعویض فیلتر بنزین ماشین

در ظاهر یک خودرو بدون فیلتر بنزین هم می تواند به کار خود ادامه دهد. اما با گذشت زمان آلودگی ها و ذرات معلق در بنزین در سیستم پاشش سوخت خودرو رسوب می کنند و موجب می شوند تا سوخت کمتری وارد موتور شود.

فیلتر بنزین خودرو جلوی ورود این ذرات را به موتور می گیرد اما اگر در مدت زمان مشخصی تعویض نشود این رسوبات باز هم جلوی عبور بنزین از فیلتر را می گیرند و این روند آنقدر ادامه خواهد داشت تا دیگر سوختی به پیشرانه خودروی شما وارد نشود. در نتیجه ممکن است یک روز هر چه استارت بزنید خودروی شما روشن نشود.

حتی اگر به هر دلیلی تصمیمی برای تعویض این فیلتر ندارید بهتر است در بازه های زمانی مشخص نسبت به تمیز کردن فیلتر بنزین ماشین خود اقدام نموده تا ذرات کثیفی و گرفتگی از آن پاک شود.

زمان تعویض صافی بنزین

تعویض به موقع فیلتر بنزین باعث تمیز ماندن انژکتورها، عمر مفید پمپ بنزین و راندمان بالای موتور می شود. اما به هیچ عنوان نمی توان زمان یا کارکرد مشخصی را برای تعویض فیلتر بنزین مشخص کرد.

بهترین کار بازدید دوره ای این فیلتر و تعویض آن پیش از خرابی کامل است. با توجه به اینکه کثیفی فیلتر بنزین خودرو به عوامل زیادی از پمپ بنزین تا باک و لوله های انتقال بنزین داخلی اتومبیل وابسته است، میزان کثیفی فیلتر بنزین نیز ممکن است در خودروهای مختلف تفاوت داشته باشد.

تمیز کردن فیلتر بنزین خودرو

در حقیقت عمر فیلتر بنزین اتومبیل به کیفیت بنزین در جایگاهی که برای سوختگیری انتخاب می کنیم بستگی دارد. در شرایط ایده آل و کیفیت استاندارد بنزین کارخانجات اتومبیل سازی، به طور میانگین زمان یکسال و کارکرد بیست هزار کیلومتر را برای تعویض صافی بنزین توصیه کرده اند، اما ممکن است بعد از پر کردن باک اتومبیل در اولین روز بعد از تعویض فیلتر بنزین حجم زیادی جرم و ذرات معلق وارد باک خودروشده و فیلتر بنزین را تا حد زیادی کثیف و یا حتی مسدود کنند.

بیشتر بخوانید :  نحوه تشخیص قطعات یدکی اصل و تقلبی خودرو

بنابراین توصیه می شود کسانی که در جایگاه های متعدد سوختگیری می کنند در هر نوبت تعویض روغن، صافی بنزین را نیز تعویض کنند. در هر حال، توصیه می شود که صافی بنزین دست کم سالی یک مرتبه بازبینی و در صورت نیاز تعویض شود. (منبع: شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران)

قیمت و خرید فیلتر بنزین

شما می توانید صافی بنزین و سایر لوازم یدکی خودرو خود را از طریق فروشگاه اینترنتی ماشین نو خریداری کنید تا در همان روز سفارش، کالای شما به درب منزل شما ارسال گردد. لازم به ذکر است که در ماشین نو برای کلیه خودروهای داخلی و خارجی قطعات یدکی از جمله فیلتر بنزین موجود است و برای مشاهده قیمتها و خرید می توانید اینجا را کلیک کنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.