دانستنی‌های خودرو

نحوه تشخیص قطعات یدکی اصل و تقلبی خودرو

كيفيت قطعه و لوازم يدكي خودرو علاوه بر تاثير مستقيمي كه بر كاركرد و عمر مفيد خودرو دارد، در بعضي از موارد به طور مستقيم با امنيت جاني سرنشينان وسيله نقليه هم ارتباط دارد.

 با وجود اهميت كيفيت قطعه و لوازم يدكي خودرو، وجود قطعات تقلبي و غير استاندارد در بازار قطعه كشور باعث شده است که برخي مصرف كنندگان به دلايل مختلف و بدون توجه به عواقب عمل خود به سراغ خريد اين گونه قطعات برونددر واقع  وجود رقابت ناسالم از طریق عرضه کالای با کیفیت پایین، قیمت های بدون تناسب و استفاده غیر قانونی از برندهای خوش نام، باعث مخدوش شدن ذهنیت مصرف کنندگان شده است. به دلیل ویژگیهای فنی خاص این محصولات،مصرف کننده یا به توصیه فروشنده، مارک را انتخاب می کند یا از برندهای معروف و به اصطلاح اصلی خریداری می نماید ولی  متاسفانه  بسیاری از افراد ، به علت قيمت پايين‌تر و تبليغات غير واقعي از فروشندگان غيرمجاز خرید می کنند.

 

طبقه بندی قطعات یدکی استاندارد

در مورد استاندارد قطعه در كشور ،طبقه‌بندي ايمني و فوق ايمني بيانگر درجه اهميت قطعه يا مجموعه است و اين كه قطعه يا مجموعه، ايمني است يا تزئيني، تغييري در لزوم استاندارد بودن آن ايجاد نمي‌كند.

در مورد چگونگي طبقه‌بندي استاندارد قطعه و مجموعه، استاندارد ملي كه براي همه‌ قطعات ايمني و فوق ايمني وجود دارد، توسط موسسه استاندارد تعريف شده است، اما برخي قطعات هم هستند كه هنوز استاندارد ملي برای  آن‌ها تعريف نشده و با تاييد كارخانه سازنده و دريافت هلوگرام وارد بازار مي‌شوند. نظارت بر فروش قطعات در بازار به عهده موسسه استاندارد نيست، موسسه استاندارد وظيفه تعريف استاندارد را دارد نه نظارت بر آن. نظارت بر فروش قطعه در بازار به عهده اتحاديه فروشندگان و دستگاه‌هاي نظارتي ديگر است، ولي به دليل پراكندگي و گستردگي زياد، گاهي امكان نظارت بر همه‌ فروشندگان وجود ندارد. تمام قطعات و مجموعه هايي كه در خودرو به كار مي‌رود بايد استاندارد شوند، چون حتي اگر قطعات ايمن و فوق ايمن هم نباشند، استاندارد نبودن آن‌ها روي كاركرد مجموعه و خودرو تاثيرگذار است.

بیشتر بخوانید :  کدام خودروها به قفل پلوس نیاز دارند ؟

 

 

 نحوه ورود قطعات غير استاندارد به بازار 

اين قطعات يا از طريق قاچاق وارد كشور مي‌شوند يا توسط توليدكنندگان غير مجاز توليد و به بازار عرضه مي‌شوند.البته به شكل بسيار محدود گاهي پيش مي‌آيد كه در گمرك يا آزمايشگاه‌هاي استاندارد هم تباني‌هايي صورت مي‌گيرد كه باعث ورود قطعات غير استاندارد به بازار مي‌شود.

 

تشخیص اصلی یا تقلبی بودن قطعات یدکی خودرو

راههای تشخیص قطعات اصلی از تقلبی

راههای تشخیص بسته بندی اصلی از تقلبی

▪ رنگ بسته بندی: گاهی از نوع رنگ، قطعه اصلی از غیر اصلی تمایز داده می شود. رنگ بسته بندی تقلبی تیره تر و یا کم رنگ تر از رنگ بسته بندی اصلی می باشد.

کیفیت بسته بندی: معمولاٌ‌ موادی که در بسته بندی اصلی به کار می رود مرغوب بوده و این مسئله منجر به کیفیت ظاهری بالاتر بسته بندی اصلی نسبت به تقلبی و همچنین استحکام بیشتر آن می شود.

 

تشخیص اصلی یا تقلبی بودن قطعات یدکی خودرو

 

 راههای تشخیص قطعه اصلی از تقلبی

▪ نوع آلیاژ کاربردی: نوع مواد و آلیاژی که در ساخت قطعات اصلی به کار می رود بسیار مرغوب است و به واسطه همین مرغوبیت از سایر مارکهای مشابه متمایز شده است بدیهی است که نوع آلیاژ کاربردی در کیفیت ظاهری قطعه تاثیر گذار است.

▪ لمس کردن قطعات: افراد با تجربه از لمس قطعات به اصلی یا غیر اصلی بودن آن پی می‌برند.
پرداخت کاری سطح : نوع پرداخت نیز یکی از موارد ظاهری قطعه می باشد که معمولاٌ فروشندگان بصورت خیلی سریع پی به اصلی یا غیر اصلی بودن آن می برند.

▪ نوع جوشکاری‌: جوشکاری نیز از دیگر راههای تشخیص قطعه تقلبی از اصلی می باشد.

▪ نوع پرچکاری:  پرچ موجود در بعضی از قطعات از دیگر راههای تشخیص می باشد.

▪ نوع نوشتاری روی قطعه: بطور عمده نوع سایز و یا حک شدن حروف بر روی قطعات اصلی با تقلبی متفاوت می باشد.

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
برند خودروی شما چیست؟

برای مشاهده قیمت روز لوازم یدکی

خودروی خود روی برند کلیک کنید:

مشاهده سایر برندها