خرابی و تعمیر خودرو

سرویس دوره ای و قیمت لوازم مصرفی برلیانس

آنچه باید از برلیانس بدانید

در این نوشته، مجموعه اطلاعاتی عمومی درباره ی خودروهای برلیانس ارائه می شود. همچنین، چگونگی سرویس های دوره ای و چند و چون قیمت لوازم این خودروها در سطرهای آینده از نظر گذرانده می شوند. در نتیجه، اگر صاحب یک برلیانس هستید و یا قصد دارید این برند را اتومبیل آینده ی خود سازید، مقاله ی حاضر را از دست ندهید.

لنت برلیانس

مقدمه ای کوتاه از تاریخچه و ویژگی های برند برلیانس

قبل از آن که برویم سراغ اصل مطلب و درباره ی سرویس دوره ای و قیمت لوازم مصرفی برلیانس قلم بزنیم، بد نیست کمی بیشتر با تاریخچه و فلسفه ی این برند معروف آشنا شویم. این شرکت خودروسازی، اولین مجموعه ای بود که با سایپا قرارداد همکاری بست و به ایران آمد. در حال حاضر، مدل های زیر از برلیانس پررنگ ترین حضور را در بازار ایران تجربه می کنند.

 • برلیانس H320
 • برلیانس H330
 • برلیانس H230
 • برلیانس H220
 • برلیانس V5

به سیاق تمامی خودروسازهای چینی، محصولات برلیانس حاصل همکاری با بزرگان این حوزه است (تقریبا تمامی برندهای بزرگ چینی، با یکی از شرکت های بزرگ و ریشه دار غربی همکاری دارند). مهم ترین شریک تجاری برلیانس، شرکت آلمانی بی ام و تلقی می شود. در نتیجه، می توان انتظار داشت که کیفیت قطعات و استاندارد طراحی شرایط خوبی را برای مصرف کننده فراهم آورد.

با این مقدمه، می رویم سراغ بررسی شرایط سرویس های دوره ای و قیمت لوازم مصرفی برلیانس.

سرویس دوره ای، ضامن سلامت خودروی شما

نسبت به خودروهای معمول داخلی، برلیانس از تکنولوژی قدرتمندتری سود می برد. در نتیجه، نسبت به دریافت خدمات منظم و علمی، حساسیت بالاتری دارد. سخن را کوتاه می کنیم، اگر عملکرد صحیح و بهینه ترین عمر قطعات اتومبیل خود را می خواهید، باید نسبت به سرویس های دوره ای حساسیت لازم را نشان دهید. ما در این قسمت، شرایط سرویس های دوره ای خودروهای زیرشاخه برند برلیانس را به طور عمومی شرح داده ایم.

وقتی که خودرو را به صورت صفر کیلومتر تحویل می گیرید، شرکت به شما گارانتی می دهد. توجه داشته باشید که این گارانتی ضمانت اجرایی دارد اگر، سرویس ها را مطابق دفترچه و زمانبندی اعلام شده انجام دهید.

بیشتر بخوانید :  نشانه هایی که خرابی پمپ بنزین خودرو شما را هشدار می دهد

به عنوان مثال، از زمانی که خودرو را دریافت می کنید تا موقعی که بین سه هزار و پانصد الی پنج هزار کیلومتر طی کنید، موعد سرویس اولیه خودرو فرا می رسد (اگر تا شش ماه به این کیلومترها نرسیدید، بازهم مراجعه ضروری است).

بازدید یا سرویس اولیه ی شما موتور و بدنه را دربرمی گیرد. باید توجه داشته باشید که پس از این، هر پنج هزار کیلومتر (یا همان شش ماه) موعد سرویس دوره ای برلیانس شما خواهد بود.

سرویس دوره ای موتور چه فاکتورهایی دارد؟

زمانی که می گوییم یک خودرو نیاز به سرویس دوره ای دارد، یعنی اینکه کاپوت بالا زده می شود و اتومبیل روی چاله سرویس قرار می گیرد. سپس مکانیک متخصص، المان یا فاکتورهای زیر را بررسی می کند و از سطح یا عملکرد استاندارد آن ها باخبر می شود؛

 • روغن موتور؛ در هر سرویس دوره ای روغن موتور تعویض می شود؛ اما بازدید سطح آن قبل از تعویض به منظور اطمینان از صحت عملکرد موتور ضروری است؛
 • فیلتر روغن؛ نقش این فیلتر، تصفیه ی روغن موجود در موتور است. در نتیجه باید همزمان با روغن تعویض شود؛
 • روغن گیربکس (واسکازین)؛ هر دو بازدید یک مرتبه تعویض می شود؛
 • فیلتر هوا؛ این فیلتر برای موتور برلیانس شما نقش ریه را دارد. در نتیجه، با هر بازدید نسبت به تعویض آن اقدام کنید؛
 • ضد یخ؛ تصور اشتباهی که حضور ضد یخ در زمستان را کافی می داند را دور بریزید. توصیه می کنیم سالانه یک بار رادیاتور خود را به ضد یخ مجهز سازید تا موتور اتومبیل را به راحتی خنک سازد؛
 • شمع موتور؛ شمع در احتراق، عملکرد و مصرف سوخت خودرو تعیین کنندگی زیادی دارد، تعویض سالیانه مناسب به نظر می رسد؛

و بعد از این بازدید های عمومی، کار کمی تخصصی تر می شود به این شکل که سرویس به تسمه دینام و کولر، PVC و دریچه ی گاز منتهی می گردد.

حالا اگر بخواهیم خلاصه وار بازدیدهای مربوط به شاسی و بدنه را فهرست کنیم، کار به شکل زیر پیش می رود؛

 • بازدید از فیلتر سوخت؛
 • شیلنگ و اتصالات سیستم انتقال سوخت؛
 • اگزوز (از موتور تا منبع نهایی)؛
 • کلاچ و ترمز؛
 • سیستم انتقال قدرت و چرخ ها.

توجه داشته باشید اگر در شرایط زیر از برلیانس خود استفاده می کنید، شرایط سرویس دوره ای بازه ی شش ماهه ی مذکور را در بر نمی گیرد و خیلی زودتر باید سرویس های دوره ای را رعایت کنید.

 • استفاده از خودرو در شرایط گرم و مرطوب؛
 • حضور مستمر در جاده، گردنه و پیچ و خم های سنگین؛
 • استفاده در فاصله های زمانی خیلی زیاد (بر خلاف تصور، اگر سالی چندبار خودرو را از پارکینگ بیرون می آورید، بازهم به سرویس های دوره ای نیاز دارید).
بیشتر بخوانید :  هزینه تعمیرات پژو و سمند چقدر است؟

فیلتر تهویه برلیانس هر 30000 کیلومتر تعویض گردد.

روغن گیربکس اتوماتیک برلیانس هر 60000 کیلومتر تعویض گردد.

بازرسی و تنظیم تسمه دینام و کولر بعد از 20000 کیلومتر و سپس هر 60000 کیلومتر تعویض گردد.

لنت ترمز جلو برلیانس معمولا بین 20 تا 30 هزار کیلومتر باید تعویض گردد, و لنت عقب هم حدود 100 هزار کیلومتر تعویض می شود .

جهت مشاهده قیمت و خرید لوازم یدکی انواع مدل برلیانس روی تصویر زیر کلیک کنید .

 

قیمت لوازم مصرفی برلیانس

اگر متن را به دقت مطالعه کرده باشید در ابتدا گفته ایم کیفیت محصولات برلیانس از مجموع مدل های داخلی بالاتر است و لذت راندن این اتومبیل قابل قیاس با هم رده های داخلی نیست. در نتیجه، پیش بینی این امر که قیمت لوازم مصرفی برلیانس کمی بالاتر از خودروهای مشابه باشد، کار سختی نیست.

اما، به خاطر داشته باشید این اضافه هزینه، در واقع پرداخت مبلغی است که در ازای به خدمت گرفتن کیفیت بالاتر در همان ابتدا پذیرفته اید. وقتی صندلی ها کیفیت بهتری دارند، در زمان تعویض قیمت بیشتری برایشان می پردازید، یا هنگامی که چراغ شفاف است و زیبا، قیمتش هم بالا می رود و غیره.

سخن نهایی درباره ی برلیانس

در این نوشته سعی کردیم تصویری جامع از برلیانس، سرویس های دوره ای و قیمت لوازم مصرفی آن ترسیم کنیم. پر واضح است که زیر ذره بین قرار دادن ویژگی های فنی مد نظر نبوده و تنها، الزامات نگهداری از این وسیله را تبیین کرده ایم.

امیدواریم نوشته ی فوق رضایت شما را برآورده ساخته باشد. همچنین خوشحال می شویم اگر درباره ی این نوشته نظر، انتقاد و پیشنهادهای ارزشمند خود را با ما در میان قرار دهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
برند خودروی شما چیست؟

برای مشاهده قیمت روز لوازم یدکی

خودروی خود روی برند کلیک کنید:

مشاهده سایر برندها