دانستنی‌های خودرو

مزایا و معایب نانو سرامیک خودرو | موارد سرامیک خودرو، آموزش و هزینه

همه چیز درباره مزایا و معایب و قیمت روکش نانو سرامیک خودرو جهت محافظت رنگ از خط و خش و آبگریزی بدنه ماشین در این مطلب قرار دارد. پس توصیه می کنیم تا انتها با فروشگاه اینترنتی لوازم یدکی ماشین نو همراه باشید.

برای کسانی که نسبت به مفید بودن روکش سرامیکی خودرو تردید دارند، دانستن مزایای سرامیک خودرو و برای افرادی که طرفدار بی‌چون و چرای این روکش خودرو هستند آگاهی از معایب  روکش محافظ نانو سرامیکی خودرو اهمیت دارد. با این مقاله همراه باشید تا با فواید و عیب‌های روکش سرامیکی خودرو بیشتر آشنا شوید.

قیمت سرامیک بدنه خودرو

روکش نانو سرامیکی خودرو چیست؟

وقتی خودروی جدیدی می‌خریم، رنگ و زیبایی بدنه‌ی آن، در چشم ما خودنمایی می‌کند. همه‌ی ما مشتاقیم این زیبایی، همیشگی باشد و بتوانیم همیشه از دیدن آن لذت ببریم. روکش نانو سرامیک خودرو نیز برای همین منظور وارد بازار شده است. این پوشش سرامیکی به بدنه‌ی خودرو، درخشش و ایمنی بادوام را هدیه می‌کند.

روکش سرامیک، از جنس پلیمر مایع است که به صورت دستی بر روی بدنه‌ی خارجی خودرو به کار می‌رود. این پوشش بدنه، در پیوند با رنگ فابریک خودرو، یک لایه‌ی محافظتی بر روی سطح خارجی ایجاد می‌کند. به بیان ساده، روکش سرامیکی بین بدنه‌ی خودرو و محیط بیرونی قرار می‌گیرد و مانع از برخورد این دو با یکدیگر می‌شود.

انواع مختلفی از روکش سرامیک خودرو وجود دارند که برای نمونه می‌توان از Ceramic Pro و Opti-Coat Pro نام برد. برای آشنایی بیشتر و بهتر با سرامیک های بدنه بهتر است ابتدا فیلم زیر را مشاهده کنید:

انواع سرامیک خودرو

یکی از مواردی که در چند سال اخیر توجه طراحان خودرو را به خود جلب کرده کاورهای سرامیک است که برای بدنه خودروها استفاده می شود. کیفیت انواع سرامیک خودرو متفاوت است.

برخی از این سرامیک ها دارای خاصیت نانو می باشند. استفاده از سرامیک خودرو سبب می شوند آنها بتوانند مانع از آسیب خودرو توسط انواع آلودگی ها و گرد و غبار بشوند.

در فصل های بارانی و مناطق دارای رطوبت نیز می توان به راحتی از این نانوکاورها استفاده کرد. با استفاده از این کاورها، علاوه بر درخشش و زیبایی ظاهر خودرو، هیچ نگرانی در مورد ایجاد خش در بدنه وجود ندارد. برای تقسیم بندی انواع سرامیک خودرو می توان دسته های زیر را بکار برد:

 • سرامیک پلیمری

پیوند سرامیک پلیمری خرد با بدنه بسیار بالا است به گونه ای که انگار بخشی از خود خودرو است. در برابر آسیب ها بسیار مقاوم است و پوشش سرامیک پلیمری به سادگی از بین نمی رود.

 • سرامیک کوارتزی

سرامیک کوارتزی، قوی ترین پوشش سرامیکی موجود در بازار است. در برابر انواع خط و خش ها بسیار مقاوم است. ماندگاری و براقیت بسیار بالایی دارد. زیبایی ظاهر خودرو شما را برای مدت بسیار طولانی تر حفظ می کند.

 • سرامیک هیبریدی

سرامیک هیبریدی، ترکیبی از دو نوع سرامیک پلیمری و کوارتزی است. بنابراین با ترکیب بهترین خصوصیات دو پوشش قبل، بهترین پوشش سرامیکی را ایجاد کرده است. این نوع پوشش، سخت ترین پوشش سرامیکی است و لایه محافظ دارای مقاومت بالا را برای ماشین ایجاد می کند.

 

مزایای روکش سرامیکی خودرو

وقتی علاقه‌ی طرفداران روکش سرامیک خودرو را می‌بینیم، تا جایی که برخی قبل از خرید خودروی جدید، به فکر پیدا کردن بهترین روکش سرامیکی هستند، مهم‌ترین پرسشی که در ذهنمان شکل می‌گیرد، مربوط به مزایای استفاده از روکش نانو سرامیک خودرو است. این بخش به روشن شدن این موضوع، اختصاص دارد.

نمونه سرامیک خودرو کلاسیک و قدیمی

نانوسرامیک ها می توانند با رنگ خودرو تماس برقرار کنند. پوشش حاصل از آنها نیمه دائمی می باشد. نانوسرامیک ها، پلیمرهای مایع هستند. برای سطوح بیرونی خودروها می توان از آنها استفاده کرد.

پوشش آب گریز را بر روی بدنه خودرو ایجاد می کنند. با چشم نمی توان این پوشش را مشاهده کرد. نانوسرامیک ها هیچ نوع مشکلی برای دارندگان خودرو ایجاد نمی کنند. با استفاده از یک نانوسرامیک، لایه ای محافظت کننده در برابر نور خورشید، باران های اسیدی و انواع آلودگی های محیطی برای خودرو ایجاد می کند.

بیشتر بخوانید :  گلگیر و شلگیر خودرو : عملکرد، جنس، محل نصب و قیمت

به همین دلیل، استفاده از نانوسرامیک ها برای خودروهای دارای رنگ بدنه تیره بسیار مناسب هستند. موارد فرق برخی از مزایای نانو سرامیک ها می باشد. عمده ترین مزیت های استفاده از این نانوکاور عبارتند از:

 • داشتن خاصیت آبگریزی که در نتیجه مانع از نفوذ یا باقی ماندن لکه های آب روی خودرو می شود.
 • جلوگیری از خوردگی شیمیایی بدنه خودرو در اثر باران های اسیدی
 • عدم ایجاد لکه های ناشی از انواع آلودگی های محیطی
 • جلوگیری از انجام واکنش اکسیداسیون ناشی از اشعه های خورشیدی در بدنه خودروها
 • عدم ایجاد خش در اثر برخورد سنگ یا سایر اجسام روی بدنه خودرو
 • دوام و ماندگاری بالا
 • عملکرد بهتر نانوسرامیک ها در مقایسه با انواع واکس هی بدنه خودرو
 • صرفه اقتصادی

از جمله سایر مزیتهای آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

زیبایی و درخشندگی خودرو با پوشش سرامیک

دلیل اصلی که عاشقان و طرفداران خودرو را به سمت استفاده از روکش سرامیکی سوق می‌دهد، براق شدن و درخشندگی اتومبیل پس از استفاده از این نوع پوشش است. کسانی که علاقه دارند خودروی خود را شبیه خودروهایی که در نمایشگاه‌ها وجود دارند، ببینند می‌توانند روی روکش نانو سرامیکی حساب باز کنند.

محافظ حرارتی بدنه خودرو

محافظت مناسب از بدنه‌ی خودرو، توسط روکش نانو سرامیکی

شاید بتوان گفت مهمترین مزیت روکش نانو سرامیکی خودرو، حفاظت از اتومبیل در برابر خط و خش (دیگر نیازی به قلم خش گیر بدنه ماشین ندارید) ، گرد و غبار و آلودگی‌های شیمیایی است.

خودروها روزانه، در معرض انواع آسیب‌های ناشی از آب و هوا هستند. روکش سرامیک خودرو، وظیفه‌ی مقابله با این آسیب‌ها را به عهده دارد. به بیان روشن‌تر، روکش نانو سرامیکی، یک پوشش سطحیِ مستحکم برای بدنه‌ی خودرو فراهم می‌کند و از این طریق، مانع از آسیب‌های احتمالی می‌شود.

از سویی دیگر، روکش سرامیکی، از بدنه‌ی خودرو در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت می‌کند. اگر خودروی شما برای مدت طولانی در معرض تابش نور خورشید قرار داشته باشد، پس از مدتی، رنگ آن شروع به اکسید شدن می‌کند و کیفیت بدنه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. روکش نانو سرامیک مانع از این فرایند می‌شود.

روکش سرامیکی نه تنها هیچ آسیبی به رنگ فابریک خودرو نمی‌زند بلکه به عنوان یک لایه‌ی محافظ نانو برای رنگ اصلی بدنه‌ی خودرو عمل می‌کند.

فراموش نکنید که این مزیت روکش نانو سرامیکی، نسبی و شرطی است و نمی‌توان به طور مطلق گفت که حفاظت از بدنه در مقابل هر نوع خط و خش و آسیب محیطی، با پوشش سرامیکی امکان‌پذیر است.

طریقه سرامیک کردن بدنه خودرو

دوام بیشتر سرامیک خودرو

پوشش سرامیکی خودرو، نسبت به رنگ عادی اتومبیل، دوام بیشتری در محافظت از بدنه‌ی خودرو دارد. ساختار مبتنی بر فناوری نانو، که در تولید روکش سرامیکی به کار رفته است، باعث می‌شود محافظت، در سطح بسیار ریزِ بدنه‌ی خودرو نیز انجام شود و همین مسأله استحکام به مراتب بیشتری را برای یک خودرو به ارمغان می‌آورد.

مزایای سرامیک خودرو

ماندگار بودن تمیزی خودرو، با پوشش سرامیک

پوشش نانو سرامیکی به دلیل ساختار مولکولی‌اش، در ریزترین سطح بدنه‌ی خودرو وظیفه‌ی حفاظت را انجام می‌دهد و به همین دلیل، از نفوذ گرد و غبار و دیگر مواد آسیب‌زننده در امان است.

زمانی هم که مواد خارجی روی بدنه بنشینند، اصلا نمی‌توانند جایی را برای نفوذ به سطح و چسبیدن به آن پیدا کنند. بنابراین زمانی که نیاز به تمیز کردن بدنه باشد این کار به راحتی و تنها با یک پارچه قابل انجام است؛ زیرا سطح بدنه، بسیار صاف و مسطح است.

بیشتر بخوانید :  رنو ال 90 بهتر است یا مگان؟

همین ویژگی است که باعث می‌شود وقتی خودرو در جاده حرکت می‌کند عوامل خارجی نتوانند روی سطح خودرو بنشینند؛ زیرا زمانی که به پوشش سرامیک بدنه برخورد می‌کنند راهی برای نفوذ نمی‌یابند و به ناچار روی سطح خودرو غلت می‌خورند و در نهایت از آن دور می‌شوند.

پس اگر بخواهیم این مزیت را خلاصه کنیم، باید بگوییم تمیز کردن خودرو پس از استفاده از روکش نانو سرامیکی، بسیار راحت‌تر و سریع‌تر انجام می‌گیرد.

خط و خش گیری و صافکاری برای سرامیک

کارکرد بهتر روکش نانو سرامیکی نسبت به واکس بدنه خودرو

یکی از روش‌های قدیمی برای حفظ زیبایی و درخشش بدنه‌ی خودرو، استفاده از واکس بدنه است. چندین مشکل برای واکس وجود دارد. یکی از مشکلات، موقتی بودن آن است. واکس بدنه پس از مدتی فرسوده می‌شود و باید دوباره مورد استفاده قرار گیرد و چه بسا ممکن است خودرو در طول یک سال، چندین‌بار نیاز به واکس مجدد داشته باشد.

اما وقتی از روکش نانو سرامیک استفاده می‌کنید، این اطمینان وجود دارد که دیگر نیازی به هزینه‌ی چندین‌باره برای پوشش سرامیک مجدد یا واکس ندارید.

این پوشش بدنه در پیوند با رنگ فابریک خودرو یک لایه حفاظتی ایجاد کرده و از بدنه خودرو در برابر آسیب هایی نظیر خوردگی، آلودگی های اسیدی و تغییر رنگ بدنه در اثر تابش اشعه UV جلوگیری محافظت می کند و موجب تمیز به نظر رسیدن خودرو در مدت زمان طولانی می شود.

این پوشش سرامیکی به جز درخشندگی مشخصه ظاهری دیگری ندارد و رنگ خودروی شما را تغییر نمی دهد. همچنین نانو سرامیک های پلیمری با ایجاد یک لایه محافظ در برابر آب (هیدروفوبیک) از ایجاد لکه های آب باران یا شست و شو بر روی بدنه خودرو جلوگیری می کند.

واکس بدنه خودرو، در طول زمان، بر اثر عوامل آب وهوایی، عوامل اسیدی و آسیب‌های ناشی از پرندگان فرسوده می‌شود؛ اما نانو سرامیک در برابر این صدمات، مقاوم است و سال‌ها دوام و استحکام دارد.

پس در مجموع می‌توان گفت پوشش سرامیکی از نظر طول عمر و کیفیت و کارایی بهتر از واکس بدنه عمل می‌کند.

خط و خش گیری خودروی گران قیمت با سرامیک

مقرون به صرفه بودن روکش نانو سرامیکی

شاید در نگاه اول، قیمت روکش نانو سرامیکی، بسیار گران‌تر از دیگر روش‌های محافظت از بدنه‌ی خودرو، به نظر برسد؛ اما همانطور که در مورد قبل اشاره کردیم دیگر روش‌ها مثل واکس بدنه، باید چندین بار در سال استفاده شوند، در حالی که پوشش سرامیک، اگر به طور حرفه‌ای و صحیح اجرا شود و نگه‌داری مناسبی نیز داشته باشد، پوششی دائمی محسوب می‌شود و طول عمر زیادی دارد.

بنابراین اگر روکش سرامیک را انتخاب کنید، در بلندمدت می‌توانید در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید.

بیشتر بخوانید :  نحوه تشخیص قطعات یدکی اصل و تقلبی خودرو

اگرچه در حال حاضر کیت‌های روکش سرامیک در بازار وجود دارد که هرکسی می‌تواند آن‌ها را خریداری و استفاده کند؛ اما بنا به دلایلی که توضیح خواهیم داد بهتر است انجام این کار را به افراد حرفه‌ای و باسابقه بسپارید.

معایب سرامیک خودرو

نانوسرامیک نیز مانند هر وسیله دیگر معایبی دارد. ممکن است معایب نانوسرامیک خودرو چندان بزرگ نباشید اما برای آشنایی کامل شما و برای انتخاب دقیق دانستن تمام مزایا و معایب این کاور ضرورت دارد.

اگر با مرور مزایای سرامیک خودرو، اشتیاق بیشتری برای استفاده از این نوع پوشش بدنه، پیدا کردید، بهتر است قبل از اقدام به این کار، نگاهی به معایب سرامیک خودرو نیز بیندازید. در ادامه به این معایب و مشکلات اشاره می‌کنیم.

 • ایجاد پوشش نانوسرامیک برای برخی خودروها هزینه بالایی داشته باشد. اما با استفاده از این پوشش شما به مدت حداکثر سه سال به هیچ نوع واکس یا کاور دیگر نیاز ندارید.
 • پوشش دهی خودرو با استفاده از نانوسرامیک به زمان مناسب نیاز دارد. اگر شما وقت کافی برای این کار اختصاص ندهید ممکن است، نتیجه معکوس شود.
 • مقاومت پوشش نانوسرامیک در برابر سنگ ریزه ها و سایر مواردی که سبب ایجاد خش روی بدنه می شود محدود است. شما با استفاده از این پوشش نمی توانید از عدم ایجاد خش روی بدنه خود کاملا مطمئن باشید. اما استفاده از نانوسرامیک با توجه به مدل و فرمولاسیون طراحی می تواند تا اندازه ای بسیار مناسب، احتمال ایجاد خش را کاهش دهد.
 • استفاده از نانوسرامیک ها برای حفاظت از بدنه خودرو امری تخصصی است. استفاده از افراد فاقد تخصص برای اجرای این پوشش نیز می تواند نتیجه معکوس به دنبال داشته باشد.
 • در هنگام انتخاب این محصول باید از کیفیت آن مطمئن باشید. زیرا خرید محصول بی کیفیت یا دارای کیفیت پایین می تواند ظاهری کدر و نامناسب برای خودرو ایجاد کند.
 • علیرغم سازگاری بالای نانوسرامیک با شرایط آب و هوایی، اما ممکن است در آب و هوای بسیار گرم و خشک پوشش نانوسرامیک آسیب ببیند.
 • حتما باید بعد از هر دفعه استفاده از خدمات کارواش با استفاده از یک دستمال مناسب، قطرات آب را از روی بدنه خودرو پاک کنید. زیرا ممکن است سبب ایجاد لکه بر روی بدنه خودرو شما شود.

نانوسرامیک خودرو

از جمله سایر معایب آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

زمان‌بر بودن انجام سرامیک خودرو

اجرای فرایند روکش نانو سرامیکی چندین روز زمان نیاز دارد. این مسأله وقتی مشکل‌ساز می‌شود که به دلیل نزدیک بودن مراسمی خاص مثل نامزدی و عروسی، حتما باید در مدت زمانی مشخص بتوانید خودروی خود را زیبا کنید و جلا ببخشید. در چنین مواقعی ممکن است استفاده از پوشش سرامیکی برای خودرو کاربردی نباشد.

توجه داشته باشید که اجرای حرفه‌ای سرامیک خودرو، در اثربخش بودن آن نقشی حیاتی دارد. بنابراین اگر شرکتی به شما پیشنهاد داد که می‌تواند در زمانی اندک، خودروی شما را روکش سرامیکی کند، باید کمی در حرفه‌ای بودن کار آن شرکت تردید کنید.

بدقواره شدن خودرو در صورت استفاده نادرست از سرامیک

پیش از این اشاره‌های کوتاهی به اهمیت اجرای حرفه‌ای و صحیح روکش نانو سرامیکی کردیم. نکته‌ای که در این قسمت باید بر آن تأکید کنیم این است که اگر پوشش سرامیک، به وسیله‌ی تیمی حرفه‌ای و باتجربه به کار نرود، احتمال دارد ماشین شما، نه تنها زیباتر به نظر نرسد، بلکه قیافه‌ای بدشکل و بدقواره به خود بگیرد، به گونه‌ای که اگر از سرامیک استفاده نمی‌کردید خودروی شما زیباتر و شکیل‌تر به نظر می‌رسید.

از آنجایی که طول عمر زیاد، یکی از ویژگی‌های پوشش سرامیک خودرو است، واضح است که اگر استفاده‌ی صحیحی از آن نشود، ویژگی‌های مثبت آن تبدیل به خصایل منفی می‌شود و سرانجام تلخی را نصیب صاحب خودرو می‌کند.

هزینه پوشش نانو سرامیک خودرو

هزینه زیاد سرامیک خودرو برای برخی خودروها

در مزایای روکش نانو سرامیکی، ذکر کردیم که در بلندمدت، هزینه‌ی سرامیک بدنه خودرو مقرون به صرفه می‌شود؛ اما وقتی مدت زمان استفاده از خودرو، کوتاه است و یا سال‌های زیادی از زمان ساخت خودرو گذشته و کیفیت و کارایی آن به شدت افت کرده، استفاده از سرامیک، آن‌چنان به صرفه نخواهد بود.

به عبارت دیگر، اگر بخواهید خودروی خود را به زودی بفروشید، قیمت چند میلیونی سرامیک خودرو نه تنها به سود شما نیست، بلکه ممکن است برخی افراد را از خریدن خودروی شما منصرف کند.

بیشتر بخوانید :  آموزش پولیش کشیدن خودرو + تفاوت واکس و پویش خودرو

همچنین اگر خودروی شما، به دلیل استهلاک، زمان زیادی از عمرش باقی نمانده باشد، یا با اینکه ماشین شما خودروی لوکسی محسوب می‌شود اما چند سالی از ساخت آن گذشته باشد، از نظر مادی، به صرفه نیست که چندین میلیون برای روکش سرامیک هزینه کنید.

نحوه انجام پوشش نانو سرامیک روی خودرو

نحوه انجام پوشش نانوسرامیک خودرو در چنین مرحله مختلف انجام می شود. ما در این قسمت اجرای مراحل مختلف انجام پوشش نانوسرامیک روی بدن خودرو را برای شما بیان می کنیم.

 • مرحله اول:

شما باید در این مرحله و قبل از انجام پوشش نانوسرامیک، با استفاده از یک شوینده مناسب با اتومبیل تمام آلودگی ها را از روی بدنه خودرو پاک کنید.

 • مرحله دوم:

شما در این محله باید تمام معایب خودرو مانند رنگ شدگی ها، انواع خط و خش، فرو رفتگی ها و تمام معایب احتمالی بدنه را تعیین کنید. سپس با استفاده از یک ضخامت سنج، میزان ضخامت بدنه را به صورت دقیق محاسبه کنید.

 • مرحله سوم:

با استفاده از چسب های مخصوص، بخش های از خودرو مانند شیشه ها، آیینه ها و سایر بخش های ظریف و حساس خودرو را بپوشانید.

 • مرحله چهارم:

در این مرحله شما باید با استفاده از پولیش مناسب تمام خط و خش های روی بدنه خودرو را بپوشانید. این مرحله سبب اجرای یکدست و مناسب پوشش نانوسرامیک روی بدنه خودرو می شود. به همین دلیل اجرای با دقت و با حوصله این مرحله بسیار ضروری است.

 • مرحله پنجم:

استفاده از پولیش باید تمام خطوط و خش ها از روی خودرو پاک کند. اما ممکن است خودرو شما دارای خش ها یا خطوط ریزی باشد که نتوانید با چشم آنها را مشاهده کنید. اما پس از اجرای نانوسرامیک این خش ها نمایان خواهند شد.

در نتیجه، در این مرحله شما باید با استفاده از چراغ قوه های خورشیدی و به دقت تمام سطح بدنه خودرو را بررسی کنید. با این کار می توانید ریز ترین و جزیی ترین خش ها را پیدا کنید. سپس با استفاده از یک پولیش مناسب این خش ها را نیز برطرف کنید.

انجام این مرحله نیز مانند مرحله چهارم بسیار حساس است. پس با حوصله کافی و صرف زمان کافی این مرحله را انجام دهید. می توانید برای افزایش دقت کار چند مرحله، بدنه خودرو را با استفاده از چراغ قوه خورشیدی بررسی کنید تا از عدم وجود هیچ نوع خط و خش روی بدنه مطمئن شوید.

 • مرحله ششم:

تمام پنج مرحله قبل، مراحل زیرسازی بدنه خودرو می باشد. در این مرحله شما باید برای تکمیل کار خود از مواد سیلیکونی استفاده کنید. استفاده از این مواد سبب می شود، بدنه خودرو کاملا صاف و یکدست باشد. این مرحله، اخرین مرحله از آماده سازی بدنه خودرو برای اجرای پوشش نانوسرامیک است. نکته مهم در این مرحله نیز استفاده از دقت کافی و صرف زمان مناسب است.

 • مرحله هفتم:

با اجرای دقیق شش مرحله قبل، شما هم اکنون یک بدنه عالی و آماده برای اجرای پوشش نانوسرامیک در اختیار دارید. در این مرحله برای اتمام کار، باید از مواد مرغوب و دارای کیفیت عالی استفاده کنید. شما پس از پایان این مرحله، خودرو بسیار لوکس و زیبا دارید و می توانید از حفظ سلامت بدنه خودرو در برابر انواع خط و خش اطمینان داشته باشید.

موارد سرامیک خودرو
پوشش بدنه خودرو با نانوسرامیک سبب می شود هیچ آلودگی روی بدنه باقی نماند

تست نانوسرامیک خودرو

بسیاری از شرکت های بزرگ تولید کننده خودرو، از پوشش های نانوسرامیک بر روی خودرو های خود استفاده می کنند. علاوه بر این، بسیاری از تولید کنندگان لوازم جانبی و تجهیزات خودرو نیز اقدام به تولید پوشش نانوسرامیک می نمایند.

این شرکت ها برای اطمینان مصرف کنندگان از محصولات آنها، پس از تولید اقدام به تست محول می نمایند. تست نانوسرامیک خودرو برای اطمینان از عدم ایجاد خش و مقاومت بالای این پوشش در برابر خوردگی شیمیایی و بسیاری از آلودگی ها انجام می شود.

در این قسمت تست نانوسرامیک خودرو توسط کمپانی هیوندای قرار داده می شود. تا شما از میزان کیفیت بالای این پوشش مطلع شوید.

هزینه نانو سرامیک خودرو

میزان هزینه نانوسرامیک خودرو متفاوت است. اما در محدوده حداقل قیمتی بین 1500000 تومان تا 3000000 تومان می باشد. عوامل مختلفی می تواند در تعیین هزینه نانوسرامیک خودرو موثر باشد. اما مدل ماشین، نوع مواد سرامیک و تعداد لایه سرامیکی استفاده شده در هزینه نهایی تاثیر دارد.

مطمئنا برای ماشین های بسیار لوکس هزینه اجرای پوشش نانوسرامیک بالاتر است. در مورد جنس و مرغوبیت نیز همین موضوع صادق است.

در مورد تعداد لایه های سرامیکی نیز باید بدانید برای دستیابی به میزان درخشندگی لازم و خاصیت ضد خش مناسب، با توجه به هر خودرو باید تعداد لایه های مناسبی از این پوشش را به کار برد. که با توجه به تعداد لایه ها هزینه افزایش خواهد یافت. یعنی لایه بیشتر نانو سرامیک به معنی هزینه اجرای بیشتر است.

آموزش نانوسرامیک خودرو

اجرای پوشش نانوسرامیک یک کار تخصصی می باشد. در نتیجه نیاز به گذراندن دوره های آموزش نانوسرامیک خودرو است. علاوه بر این فرد باید دوره آموزشی را بگذراند برای کسب تجربه کافی می تواند به صورت کارآموزی این مهارت را نزد متخصصین این بیاموزد.

آموزش نانوسرامیک خودرو در مراکز آموزشی فنی حرفه ای یا مراکز آموزش مهارت های مکانیک خودرو و گذراندن دوره کارورزی در امکان معتبر اجرای این پوشش می تواند فرد را برای اجرای پوشش نانوسرامیک روی انواع خودروها آماده کند.

مواد سرامیک خودرو

در ساخت مواد سرامیک خودرو از پلیمرها، کوارتز و ترکیبی از این دو استفاده می شود. کوارتز علاوه بر ایجاد خاصیت مقاومت به خش دارای یک حالت ارتجاعی نیز هست. این خاصیت سبب می شود که با استفاده از کوارتز بتوان بهترین پوشش سرامیک مقاوم و ضد خش را ایجاد کرد.

از یک نوع پلیمر مایع به نام اورتان نیز در ساخت مواد سرامیک خودرو استفاده می شود. این ماده نیز دارای خاصیت آبگریزی و ضد خش می باشد. ضد خش بودن و آبگریزی دو گزینه ای است که در انتخاب مواد سرامیک خودرو مد نظر قرار می گیرد.

بیشتر بخوانید :  حجم موتور چیست و چه تأثیری بر قدرت و گشتاور پیشرانه دارد؟

همانطور که گفته شد سرامیک خودرو یک لایه محافظتی قوی برای سالم نگه داشتن رنگ اصلی خودرو و نیز جلوگیری از کدر شدن رنگ خودرو محسوب می شود. کسانی که تصمیم به انجام واکس یا پولیش کردن خودروی خود را گرفته اند باید بگوییم که با وجود روش نانو سرامیک خودرو،انتخاب روش های دیگر غلط است چرا که این روش ها دوام چندانی ندارند و شما مجبور به هزینه مجدد برای انجام آن هستید و یا می توانند باعث آسیب به رنگ خودرویتان شوند، در صورتی که سرامیک کردن بدنه خودرو دوام چند ساله دارد و شما را مجبور به هزینه های مجدد نمی کند و زیبایی خودروی شما را چند برابر خواهد کرد، به همین دلیل انتخاب نانو سرامیک خودرو نسبت به روش های دیگر عاقلانه تر می باشد.

پولیش چیست و چه زمانی از آن استفاده می شود؟

باید بگوییم که از این روش برای از بین بردن خط و خش های روی بدنه استفاده می شود اما اگر خودروی شما با پوشش نانو سرامیک، محافظت شده باشد، مجبور به هزینه کردن برای برطرف کردن خط و خش ها توسط پولیش نیستید. پیش تر شما را در جریان معایب سرامیک خودرو گذاشتیم و حالا می خواهیم معایب پولیش کردن خودرو را در اختیارتان قرار دهیم، این معایب عبارت اند از:

 • پولیش کردن باعث برداشتن لایه نازکی از رنگ خودرو می شود که اگر این کار زیاد تکرار شود آسیب زیادی به رنگ خودرو وارد می کند.
 • خودروهایی که رنگ متالیک دارند پولیش کردن آن ها موجب از بین بردن یک لایه محافظ که به آن رنگ کیلر گفته می شود شده و اینکار، ظاهر زیبای خودرو را از بین می برد و رنگ را کدر می کند.
 • به علت بالا بودن سرعت چرخش دستگاه پولیش، رنگ خودرو ممکن است دچار سوختگی شود.

با وجود این احتمالات ما به شما پولیش کردن را توصیه نمی کنیم مخصوصا اگر خودروی شما دارای رنگ متالیک باشد.
نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید انتخاب مواد مناسب برای سرامیک ماشین است چرا که برخی مواد نامرغوب موجود در بازار نه تنها موجب محافظت از رنگ خودروی شما نمی شوند، بلکه نتیجه استفاده از آن برداشته شدن رنگ اصلی خودرو است که مطمئنا برای صاحب خودرو اصلا خوشایند نخواهد بود بنابراین قبل از بکارگیری این مواد باید مطمئن شوید که از مواد باکیفیت برای خودرویتان استفاده می شود تا خودرو را از احتمال وقوع این اتفاقات در امان نگه دارید.

نتیجه‌گیری

برای عاشقان ماشین، انتخاب بین درخشندگی و زیبایی خودرو و حفاظت از آن، انتخابی سخت و دشوار به حساب می‌آید. در اینجا روکش نانو سرامیکی خودرو، عرض اندام می‌کند؛ چرا که این دو انتخاب را همزمان با یکدیگر فراهم کرده است. پوشش سرامیکی نه تنها از بدنه‌ی خودرو برای سال‌های متمادی حفاظت می‌کند، بلکه درخشش و براق شدن آن را نیز به همراه دارد.

به همین دلیل روکش سرامیکی، انتخاب مناسبی است برای کسانی که می‌خواهند بدنه‌ی خودروی آن‌ها در عین زیبایی، پوششی حفاظتی نیز داشته باشد. پس اگر خودرو شما نیز مداما در معرض نور خورشید قرار دارد بد نیست تا از سرامیک خودرو به عنوان محافظ استفاده کنید.

شما هم اگر در مورد مزایا و معایب سرامیک خودرو نظری دارید، آن‌ها را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

منبع: exclusivedetail.com

نوشته های مشابه

41 دیدگاه

 1. سلام ؛ من اخیرا ماشینمو روکش نانو
  سرامیک کردم . سرویسکار گفته هر وقت
  ماشینو بردی کارواش یک واکس مخصوصی
  را باید بزنی تا روکش نانو حفظ بمونه . آیا
  کار نانو سرامیک را درست انجام داده یا خیر
  و آیا نیاز به واکس زدن هست یا خیر .

  1. خیلی ببخشید دوست عزیز کاملا سرت را کلاه گذاشته شما فکر کردید سرامیک کردن خودرو چه جوری هست سرامیک زدن دقیقا عین پولیش کشیدن هست تا قبل از اینکه سرامیک بیاد ماشینو میدادید نقاش کل بدنه را خمیر پولیش میزد حالا جای خمیر پولیش واکس سرامیک میزنن وحالا اینجاست که هرچه برند وکیفیت واکس بهتر باشه خوب مدت زمان بیشتری میمونه که این آقا به شما گفته بردی کارواش این واکس را بزن همون واکسی که بهت گفته بزن نانو سرامیک هست یعنی شما خودت هر بار داری میزنی اینم بگم اگرکیفیت واکس خوب باشه تا 2 وحتی 3 ماه ماشین شما کثیف نمیشه گرد وخاکی کوچیک میگیره که شما با دستمال خشک فقط خاک را میگیری وحتی تا 2 و3 ماه باران هم بیاد قطره های آب روماشین نمیشینه وماشینتون را کثیف نمیکنه که شما ببرید کارواش اما اینم باید گفت بارانی که در تهران میاد به خاطر آلودگی هوا نیم ساعت اول بارش باران اسیدی هست که همین اسیدی بودنش از لایه سرامیک رد میشه ودر آخر باید بگم شما هر وقت ماشینتون کثیف بشه وبه کارواش ببرید اون موقع پایان سرامیکی ماشینتون هست وکیفیت واکسی که استفاده کردید تا همون زمان تاثیر گذار بوده پس در آخر تکرار میکنم سرامیکی نانو روش پیشرفته پولیش کشیدن هست ونگذارید از بی اطلاع بودنتون فروشنده های سودجو جیب ههیشان رت پرکنند.

 2. سلام مطلب خوبی بود. برای منی که خیلی اطلاعی از سرامیک ماشین نداشتم واقعا خوب بود.

 3. احتمالا به جای سرامیک واست
  واکس زده. حالام میگه هر دفعه
  رفتی کارواش بگو واکس بزنن
  واست!! و الا سرامیک چندین
  سال ماندگاره بدون نیاز به
  واکس!

  1. سلام ماشین من افتاب سوختگی داره یمدت تو پارکینگ بود گفتن به استخون رسیده رنگش میشه سرامیک شه؟

 4. سلام لطفا انواع پوشش سرامیک یا همون طلق رو بدنه ماشین رو محصولاش رو بزارین اگه میشه بهترین و مناسب ترین قیمت رو هم معرفی کنید.

 5. سلام دوست عزیز.وقتی ماشین سرامیک میشه دیگه نیازی به هیچ چیزی جز اب خالی نداره.من خودم سرامیک کار ماشینم
  و ایشون در حق شما خیانت کرده

  1. سلام داداش من میخوام ماشینمو سرامیک کنم شما کجا تشریف دارید وباید چکار کنم؟ ممنون

  2. سلام آقا سعید کجا هستید منم میخوام ماشینمو سرامیک کنم

 6. با سلام.
  آیا برای خودرو قرمز رنگ مثل مزدا که رنگ
  ضعیف شده جوابگو هست و از آفتاب
  سوختگیش جلو گیری مینکه اگر اینوار
  میکنه عمر واقعیش چقدر هست؟ ممنونم

 7. شرکت ها و مغازه های زیادی هستند ولی تنها جای معتبر و شرکت دانش بنیان هاب کار هست که لیدر بازار هست

 8. من جایی رو بهتون معرفی میکنم که نانو رو رایگان انجام میده

 9. سلام، واکس زدن بعد از سرامیک خودرو کار اشتباهی نیست، ولی هر دفعه بعد از کارواش شک برانگیزه

 10. سلام دوست عزیز، این یه دیدگاه اشتباهه که شما دارید. بعد از مدتی که خودرو فقط با آب شسته بشه، سطح جرم می
  گیرد و آبرگریزی کم می شود. از نگاه دیگه جنس های بدون کیفیت فقط پیشنهاد می شوند که با آب خالی شسته شوند،
  اگر جنسی با کیفیت باشه با شستشو از بین نمیره. در ضمن بعد از سرامیک کردن خودرو، باید از محصولات After Care
  استفاده کرد که واکس ها هم می تونند شامل این محصولات شوند. ولی در این مورد که اون شخص کاری بر روی سطح
  خودروی این دوستمون انجام نداده شکی نیست.

 11. سرامیک خودرو دنا چقدر هست و مراکز معتبر که
  سرامیک میکنند لطفا معرفی کنید.با تشکر

 12. لطفا دوستانی که خودرو خود را
  سرامیکی کردن قیمت و آدرس بدند
  .با تشکر

 13. با سلام.من ماشينمو يكسالي هست سراميك
  كردم فقط بايه دستمال ساده ماشين دوباره
  جذابيت خودشو به دست مياره،البته مقدار
  استفاده از مايع سراميك و برندي كه استفاده
  ميشه خيلي تاثير گذاره

 14. اگه يه برند خوب سه پوششه بخواين بزنين
  حدودا ٥ميليون ميشه با ماندگاري ده ساله

 15. سلام نانو سرامیک زدم عمر مفید نانو سرامیک چند سال.
  آفتاب سوختگی داشته

 16. من میخوام سانتافه سفید 2015 رو که تازه خریدم سرامیک کنم 58 تا کار کرده کمی خط و خش داره موافقید ؟

 17. برای خودروی پژو آردی هم قابل اجراست؟دوم فرق
  نمیکنه آردی انژکتور باشه یا کاربداتوری؟؟؟؟

 18. سلام
  بنده ماشینمو ک مشکی هست سرانیک کردم وتو
  جاده زیر بارون ک حرکت میکنم به خودش گل بارون
  رو میگیره
  ایا این گل ولای باید بمونه روی سطح ماشین ؟یا
  اینکه درجه یک نیس ؟

 19. سلام
  آیا بعد سرامیک کردن خودرو کارشناسی
  رنگ خودرو را رنگ دار محصوب نمونه!؟
  لطف کنید راهنمایی کنید ممنون میشم…

  1. چرابه مشکل میخوری براتاییدرنگش ماهمین مشکل داشتیم گفتن رنگ شده ضربه خورده

 20. من ماشینم رو دادم سرامیک کنند، سرامیک کار گفته این پوشش هیچ مقاومتی در برابر خط و خش ایجاد نمی کنه. اگه
  بخوای ضدخش بشه باید کاور کنی.

 21. سلام میخواستم بدونم هزینه سرامیک کردن بدنه تراکتور چقدر میشه ممنون اگر جواب بدید

 22. سلام آیا میتوان با استفاده ازاین روش ها کچلی خودرو را ازبین برد؟

 23. سلام آیا میتوان با استفاده ازاین روش ها کچلی خودرو را ازبین برد؟

 24. من قبل سرامیک کردن ماشینم خیلی تحقیق کردم
  با چند نفر از کارشناسای رنگ هم صحبت کردم که برای فروش مشکل داره یا نه که همشون گفتند هیچ مشکلی نداره
  ی شرکتی بود اومد توی پارکینگ خونه برام انجام داد حدود 2 سال پیش خیلی هم راضیم ازش
  ماشینم هم براق شده هم آبگریزی داره هم هنوز هیچ خطی روش نیوفتاده
  خودشون گفتند 5 سال ماندگاری داره
  اسم شرکتش اب و جارو بود

 25. سلام میخواستم دنا پلاس توربو که صفر خریدم رو سرامیک کنم ایا کسی جای معتبری رو میشناسه با جنس عالی که معرفی کنه لطفا راهنماییم کنید ممنون

 26. من چند وقته پیش ماشینم و بردم هاب کار سرامیک کردم خیلی هم راضی بودم هم پشتیانیشون هم همه چی عالی بود
  گارانتی هم میکنن کارشونو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
برند خودروی شما چیست؟

برای مشاهده قیمت روز لوازم یدکی

خودروی خود روی برند کلیک کنید:

مشاهده سایر برندها