چگونه از باتری خودرو خود محافظت کنیم؟

چگونه از باتری خودرو خود محافظت کنیم؟

احتمالا برای بسیاری شما هم پیش آمده که پس از سوار شدن در خودرو هرچه استارت می زنید خودرو روشن نمی شود. در این مواقع اگر سوخت کافی در باک خودرو وجود داشته باشد، نخستین تشخیصی که می توان داد خرابی باتری خودرو خواهد بود. باتری یکی از قوی ترین قطعات خودرو است که چون در هنگام کار سر و صدایی تولید نمی کند اغلب تا پایان طول عمر آن از معایبش خبردار نمی شویم.

باتری خودرو

باتری از جمله قطعاتی است که تا آخرین ساعات عمر به وظیفه اصلی خود یعنی برق رسانی به استارت خودرو و ایجاد جریان برای عمل احتراق در موتور و روشن شدن خودرو عمل می کند. جالب است که خودروهای اولیه به دلیل نداشتن سیستم های برقی فاقد باتری بودند. در این خودورها استارت به وسیله یک هندل راه اندازی می شد. با اضافه شدن استارتر برقی به خودروها، کمپانی های اتومبیل سازی از باتری برای تامین جریان برق آن استفاده کردند.

عملکرد باتری خودرو

باتری خودروها از شدت جریان های متفاوتی برخوردارند. جریان باتری با ورود به استارت خودرو موجب چرخش میل لنگ و سپس روشن شدن خودرو می شود. علاوه بر روشن شدن خودرو، تامین برق مورد نیاز سایر قطعات نظیر چراغ، کولر، سیستم پخش و سایر بخش های الکتریکی خودرو نیز بر عهده باتری است. بنابراین واضح است که باتری تا زمانی که خودرو روشن باشد در حال مصرف شدن است. پس قطعه ای به نام دینام وظیفه شارژ مجدد باتری را بر عهده می گیرد.

چرا باتری خودرو خراب می شود؟

باتری ها به طور معمول حدود دو سال عمر می کنند که بسته به نوع استفاده، عمر مفید آنها می تواند کاهش یا افزایش یابد. چراغ ها نخستین عامل اثرگذار بر عمر باتری ها هستند. هرچه چراغ های خودرو بیشتر روشن باشد و یا چراغ های اضافه به خودرو افزوده شود فشار بیشتری به باتری خودرو وارد می گردد.

تاثیر چراغ های مه شکن بر روی باتری خودرو

دومین عامل اثرگذار بر عمر مفید باتری کولر خودرو است. روشن شدن کولر خودرو موجب افزایش فشار بر روی چندین موتور الکتریکی خواهد شد که آسیب پذیرترین آنها پمپ بنزین خواهد بود. پمپ بنزین انرژی مورد نیاز خود را از باتری خودرو تامین می کند و معمولا بر اثر نوسانات برق خودرو نیز به سرعت می سوزد. در نتیجه اگر به طور دائم از کولر خودرو استفاده می کنید، به منظور کاهش فشار بر روی باتری و جلوگیری از خرابی پمپ بنزین از باتری های با آمپر بالا استفاده کنید.

افزون بر موارد فوق، ممکن است عملکرد ضعیف باتری متاثر از عملکرد دینام خودرو باشد. بنابراین، جدا از تست باتری بهتر است به صورت دوره ای دینام و تسمه آن مورد بررسی قرار گیرد. همچنین نوع رانندگی ما نیز بر عمر باتری اثر می گذارد. باتری ها پس از استارت خودرو بخش زیادی از شارژ خود را از دست می دهند و برای شارژ مجدد توسط دینام به زمان نیاز دارند. حال اگر خودرو دائما در مسیرهای کوتاه خاموش و روشن شود باتری نه تنها زمانی برای شارژ مجدد نمی یابد بلکه برای استارت جدید نیز بخشی از ظرفیت خود را از دست می دهد.

پیشنهاد مطالعه  آیا بنزین سوپر باعث افزایش سرعت خودرو می شود؟

چک کردن باتری خودرو

به طور کلی دو نوع باتری برای خودروها وجود دارد. باتری های اسیدی یا تر که در اتومبیل های قدیمی نصب شده و باتری های اتمی که چند سالی است بر روی خودروها قرار می گیرد. باتری های اسیدی دارای صفحات سربی هستند. به منظور چک کردن این نوع باتری باید درپوش محفظه های آن را بردارید و سطح آب باتری را کنترل کنید. آب باتری باید حدود 15 میلیمتر بالاتر از صفحات سربی باشد. افزون بر این می توانید دو قطب باتری را با یک سیم ضخیم به یکدیگر متصل کنید. اگر آب باتری در هر یک از محفظه ها به جوشش افتاد آن خانه باتری خراب است و بهتر است باتری خودرو تعویض شود.

چشمی باتری خودرو

تشخیص خرابی باتری های اتمی به صورت چشمی صورت می گیرد. بر روی این باتری ها یک چشمی یا نشانگر قرار دارد. این چشمی در واقع یک اسید سنج است که غلظت اسید داخل باتری را اندازه گیری کرده و با توجه آن تغییر رنگ می دهد. رنگ های این چشمی به شرح زیر است:

  • رنگ سبز: به معنای سلامت و شارژ بودن باتری است
  • رنگ سیاه یا قرمز: به معنای پایین بودن شارژ باتری است
  • رنگ سفید: به معنای تخلیه کامل باتری است که در اغلب موارد باید باتری خودرو تعویض شود.

راه هایی برای افزایش طول عمر باتری خودرو

  • استفاده بی مورد از چراغ های مه شکن موجب فشار به باتری خودرو می شود.
  • در ترافیک های طولانی که نیاز به نور زیاد برای روشنایی روبرو ندارید بهتر است چراغ های بزرگ خودرو را خاموش کنید. این کار علاوه بر افزایش عمر باتری، از انعکاس نور توسط آینه به چشم راننده جلو نیز جلوگیری می کند.
  • پیش از استارت زدن خودرو به منظور کاهش فشار بر روی باتری تمامی مصرف کننده های برقی نظیر چراغ، کولر و ضبط ماشین را خاموش کنید.
  • در صورت عدم استفاده طولانی از خودرو باتری آن را باز کنید.
  • بست های باتری را با آچار باز و بسته کنید و هرگز با فشار آنها را جا نزنید.
  • در صورت پایین بودن آب باتری فقط از آب مقطر استفاده کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

perm_identity

textsms

نبض صنعت خودروی جهان در ایمیل شما خواهد تپید...