کاهش ۵۰ درصدی تولید خودرو داخلی در سال ۹۸

تولید خودرو داخلی

با افزایش ناگهانی قیمت خودروهای ایرانی و در مقابل کاهش قدرت خریداران تقریبا واضح است که بازار خودرو در ایران از رونق چندانی برخوردار نیست. البته هنگامی که پای صحبت مدیران صنایع خودروسازی بنشینید کمتر گلایه ای از شرایط بحرانی شرکت های خود دارند. اما با نگاهی به آمار تولید خودرو داخلی در فروردین ماه سال جاری که به تازگی منتشر شده به نکاتی قابل تامل دست می یابیم.

بر اساس گزارشی که از سوی وزارت صنعت معدن و تجارت ارائه شده خودروسازان ایرانی در فروردین ماه امسال در مقایسه با مدت زمان مشابه در سال 97 نزدیک به 47 درصد کاهش تولید داشته اند! شرایطی که اگر کمپانی های خودروسازی بزرگ دنیا رخ می داد قطعا با حواشی و سر و صداهای زیادی همراه می شد.

آمار مقایسه ای ماهیانه تولید خودرو در سال های 97 و 98 نشان می دهد که امسال خودروسازان در تمام دسته های مختلف اعم از سواری، ون، وانت، اتوبوس و خودروهای سنگین و کشنده کاهش تولید محسوسی داشته اند. در این میان، کمترین کاهش تولید مربوط به خودروهای وانت با منفی 38- درصد و بیشتری کاهش مربوط به خودروهای ون با منفی 100 درصد است. تولید خودرو سواری نیز شیب منفی 47 درصد را تجربه کرده است.

همچنین ایران خودرو و سایپا به عنوان دو خودروساز بزرگ کشور هر کدام به ترتیب 36.9 و 45.1 درصد نسبت به سال قبل کاهش تولید داشته اند. اطلاعات دقیق تر پیرامون آمار مقایسه ای تولید خودرو داخلی را می توانید در جدول های زیر مشاهده فرمایید.

پیشنهاد مطالعه  نیسان جوک چه امکانات و ویژگی هایی دارد؟

آمار مقایسه ای ماهیانه تولید خودرو در سال های 97 و 98

اگر از خطاهایی که به ادعای برخی خودروسازها در این آمار رخ داده بگذریم (مانند آمار تولید 35 دستگاه بی وای دی S6 در شرکت کارمانیا که به اشتباه از سوی وزارت صنعت به عنوان کارخانه تعطیل موقت اعلام شده) در پشت آمارهای ایران خودرو و سایپا اعداد ناگوارتری هم به چشم می خورد. برای مثال تولید خودرو هایی نظیر تیبا دوگانه سوز، تندر 90، لیفان X60 یا جک J5 در فروردین 98 به عدد باورنکردنی صفر رسیده است. افزون بر این، برخی شرکت های خودروسازی نظیر مدیران، کرمان موتور، صنعت خودرو آذربایجان عملا در فروردین 98 حتی یک خودرو نیز تولید نکرده اند!

تولید انواع خودرو در فرودین ماه سال 98

تولید انواع خودرو در فرودین ماه سال 98

 

تولید انواع خودرو در فرودین ماه سال 98

 

تولید انواع خودرو در فرودین ماه سال 98

 

تولید انواع خودرو در فرودین ماه سال 98

 

تولید انواع خودرو در فرودین ماه سال 98

در واقع از میان 8 خودروساز خصوصی که به تولید خودرو سواری می پردازند تنها 3 کارخانه در فروردین 98 فعال بوده اند و مجموعا 224 خودرو تولید کرده اند. در نهایت با کنار هم قرار دادن این اعداد و ارقام این سوال پیش می آید که دلیل پیش فروش ها و عدم عرضه خودرو توسط شرکت هایی نظیر ایران خودرو و سایپا در چیست و چرا عملکرد این دو خودروسازی با این آمارها تطابق ندارد؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

perm_identity

textsms

نبض صنعت خودروی جهان در ایمیل شما خواهد تپید...