ECU یا واحد کنترل الکترونیک خودرو شما چگونه کار می کند؟

علمکرد ECU

پیشرفت صنعت خودروسازی و ظهور خودروهایی با آلایندگی کمتر و بازدهی بیشتر به لطف سیستم ها و فناوری های پیچیده ای ممکن شده که درک عملکرد آنها از عهده افراد معمولی خارج است. ارتباط میان این سیستم ها به دلیل سرعت بیشتر و خطای کمتر عمدتا به شکل الکترونیکی صورت می گیرد. با توجه به این که عملکرد صحیح خودروهای امروزی به برنامه های کنترلی پیچیده ای وابسته است یک واحد کنترل الکترونیکی موتور یا ECU همواره بر کارکرد خودرو نظارت دارد. ECU در واقع مغز خودروهای امروزی است که هر گونه اختلال در عملکرد خودرو را به سرعت آشکار می کند.

در حالی که تا چند دهه پیش رانندگان می توانستند مشکلات خودرو خود را به راحتی رفع کنند، اما حالا به دلیل استفاده بیشتر از ریزپردازنده ها و قطعات الکترونیکی در خودرو این کار تنها از عهده تعمیرکاران متخصص بر می آید. پیچیدگی مسائل فنی خودروها اگرچه گاهی هزینه ها را افزایش می دهد اما در مجموع عیب یابی و سرویس آنها را راحت تر کرده است. از سوی دیگر ورود استانداردهای جدید آلایندگی و مصرف سوخت به عرصه خودروسازی و افزایش امکانات رفاهی و ایمنی چاره ای جز استفاده از ریزپردازنده ها و واحد ECU باقی نمی گذاشت.

واحد کنترل الکترونیک (Electronic Control Unit) یا ECU یک سیستم کنترل حلقه بسته است که از ریزپردازنده های مختلفی تشکیل شده و اطلاعات خود را از طریق سنسورهای مختلف موجود در خودرو جمع آوری می کند. این سنسورها در هر ثانیه هزاران داده از عملکرد بخش های مختلف خودرو از دمای آب رادیاتور تا میزان اکسیژن خروجی از اگزوز خودرو را در اختیار ECU می گذارند. واحد کنترل الکترونیک نیز در مدت زمانی اندک باید آنها پردازش کرده و تصمیمات لازم نظیر جرقه زنی شمع ها یا باز و بسته کردن انژکتور را به قطعات مختلف ارسال کند. عملکرد صحیح ECU موجب کاهش آلایندگی خودرو و راندمان بهینه موتور می شود.

ECU را به عنوان کامپیوتر خودرو نیز می شناسند. البته این کامپیوتر با آنچه در منازل خود دارید تفاوت زیادی دارد و واضح است که از قدرت پردازش کمتری هم برخوردار است اما همین تراشه کوچک می تواند با اجرای یک کد چند کیلو بایتی عملکرد صحیح موتور خودرو شما را تضمین کند.

قطعات مختلف ECU

  • مبدل آنالوگ به دیجیتال: ولتاژ خروجی سنسورهایی که به واحد کنترل الکترونیک متصل می شوند آنالوگ است (بین 0 تا 1.1 ولت). در مقابل پردازنده های دیجیتال تنها اعداد دیجیتال چند بیتی را به عنوان ورودی دریافت می کنند. بنابراین از مبدل های آنالوگ به دیجیتال برای تبدیل ولتاژهای آنالوگ به اعداد 10 بیتی استفاده می شود.
  • مبدل دیجیتال به آنالوگ: خروجی واحد کنترل الکترونیک باید به صورت آنالوگ باشد تا برای برخی قطعات خودرو قابل فهم شود. در نتیجه از مبدل های دیجیتال به آنالوگ برای تبدیل اعداد باینری چند بیتی به ولتاژهای مورد نیاز قطعات مختلف استفاده می شود.
  • تقویت کننده ها: سیگنال خروجی از ECU برای تاثیر بر قطعات خودرو باید از ولتاژ و جریان کافی برخوردار باشد. برای مثال فن های خنک کننده برای روشن شدن به ولتاژ 12 ولت 0.5 آمپر نیاز دارند. این ولتاژ از طریق یک خروجی دیجیتال H level تامین می شود که ورودی آن از ECU و خروجی آن از طریق ترانزیستورهای تقویت کننده تامین می شود.
پیشنهاد مطالعه  برف پاک کن خودرو ، انواع و عملکرد آن ؟

چگونه از خرابی ECU مطلع شویم؟

  • عدم جرقه زنی در موتور: یکی از نشانه های خرابی در واحد کنترل الکترونیک جرقه نزدن در یک یا چند سیلندر موتور است که خود را با لرزش شدید خودرو نشان می دهند. همچین جرقه نزدن در هر یک از سیلندرها می تواند موجب کاهش توان موتور شود. اگرچه این مشکل گاهی به ندرت اتفاق می افتد اما بهتر است دلایل آن بررسی شود تا از ایرادات بیشتر و پر هزینه تر در ECU جلوگیری شود.

چراغ چک خودرو

  • روشن شدن چراغ چک موتور: روشن شدن چراغ چک معمولا به معنای بروز ایراد در حسگرهای خودرو است. با اتصال دستگاه دیاک یا عیب یاب کامپیوتری خودرو می توان از خطای مورد نظر مطلع شد.
  • کاهش راندمان موتور: ECU به منظور افزایش بهره موتور و کاهش آلایندگی مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از وظایف آن تشخیص زمان صحیح پاشیدن سوخت است. حال اگر این زمان به درستی تشخیص داده نشود موجب کاهش قدرت موتور و افزایش مصرف سوخت می شود.

  • روشن نشدن خودرو: البته روشن نشدن خودرو همواره به معنای خرابی ای سی یو نیست اما بهرحال یکی از دلایل آن می تواند خرابی کامل ECU باشد. چراکه جرقه زنی و پاشش سوخت در موتور تنها با دستور مستقیم از سوی ECU انجام می گیرد. در نتیجه اگر این قطعه به طور کامل خراب باشد هرچه استارتر کار کند موتور روشن نخواهد شد.

لازم به ذکر است که ECU قطعه ای پیچیده است که عیب یابی آن تنها توسط افراد متخصص و به وسیله دستگاه عیب یاب کامپیوتری یا دیاک امکان پذیر است. با وجود آنکه تعمیر و عیب یابی ECU کاری پرهزینه است اما توصیه می کنیم پس از بروز مشکل در ای سی یو به جای دستکاری در آن به یک تکنسین متخصص در این زمینه مراجعه کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

perm_identity

textsms

نبض صنعت خودروی جهان در ایمیل شما خواهد تپید...