خرابی و تعمیر خودرو

چطور از شر لوازم یدکی تقلبی خلاص شویم؟

چندان فرقی ندارد که چه خودرویی سوار می شوید در هر حال ماشین شما یک روز خراب خواهد شد و سر و کار شما به تعمیرگاه و فروشگاه های لوازم یدکی خواهد افتاد. این روزها احتمال اینکه لوازم یدکی تقلبی به شما فروخته شود بیش از خرید لوازم یدکی اصلی است. هرچند لوازم یدکی تقلبی گاهی حتی آگاهانه و به دلایلی نظیر قیمت کمتر خریداری می شوند اما مطمئنا بیشتر خریداران به دنبال راهی مطمئن برای تامین قطعات مورد نیاز خود هستند.

خرابی خودروهای ساخت داخل دیر و زود دارد اما سوخت و سوز ندارد. بسیاری از خودروهای داخلی از همان بدو تولد با نقص های عجیب و غریب از کارخانه بیرون می آیند. البته خوشبختانه این خودروها دارای گارانتی تعمیر و قطعات هستند اما شوربختانه ممکن است وقتی که خودرو را با یک عیب به نمایندگی تحویل می دهید با عیبی جدیدتر آن را تحویل بگیرید.

مراجعه به تعمیرکاران دیگر هم وضعیت بهتری ندارد و بر اساس آمارها حدود 80 درصد از شکایات مردمی از تعمیرکاران به دلیل نصب لوازم یدکی تقلبی و بی کیفیت است. با این وصف، سوال این است که خریداران معمولی چطور از اصل یا تقلبی بودن قطعات یدکی موجود در بازار آگاه شوند؟ آیا هنوز راهی باقی مانده؟

از برندهای معروف بخرید؟!

تا همین چند سال پیش عده زیادی بر این باور بودند که خرید لوازم یدکی برندهای معروف با قیمت های آنچنانی احتمال تقلبی بودن آنها را کاهش می دهد. اما طی سال های اخیر گزارش های متعددی از تولیدکنندگان لوازم یدکی تقلبی در رسانه ها منتشر شده که محصولات بی کیفیت خود را در بهترین بسته بندی ها و کاملا مشابه بسته بندی های اصلی عرضه می کنند. پس معروف بودن برند دیگر نقطه اتکای خوبی برای دور ماندن لوازم یدکی بی کیفیت نیست.

شاید مقایسه و دقت در کیفیت و بسته بندی شانس بیشتری به شما برای خرید لوازم یدکی اصلی بدهد اما آیا امکان این کار در تمامی فروشگاه ها امکان پذیر است؟

بیشتر بخوانید :  مهمترین علائم خرابی درب رادیاتور ام وی ام؟

راه حل های ممکن برای تشخیص لوازم یدکی تقلبی

لوازم یدکی خودرو

  • اسکن بارکد از طریق اپلیکیشن ها و دریافت اطلاعات آنها از طریق اینترنت یکی از راه های تشخیص لوازم یدکی اصلی است. بسته بندی لوازم یدکی تقلبی هر قدر هم که هنرمندانه کپی برداری شده باشد باز هم فاقد بارکدهای حقیقی است.
  • با توجه به اینکه کارخانه ها بسته بندی محصولات خود را به ندرت تغییر می دهند و در حجم های بسیار زیاد هم سفارش می دهند پس کیفیت و نوع رنگ به کار رفته در بسته بندی ها نباید دائما تغییر کند. بنابراین توجه به این موارد هم گاهی می تواند راه گشا باشد.
  • مواردی مانند نوع آلیاژ به کار رفته، پرداخت روی قطعات، نوع جوشکاری و پرچ کاری از جمله مواردی هستند که اگرچه به تجربه و مهارت نیاز دارند اما معمولا راه های اصلی تشخیص لوازم یدکی تقلبی هستند. فروشندگان لوازم یدکی معمولا از این طریق به کیفیت قطعات پی می برند.
  • شاید باورش سخت باشد اما حجم زیادی از لوازم یدکی موجود در بازار، در خارج از ایران تولید می شود! این موضوع سبب شده در روی بسته بندی ها گاهی غلط های املایی یا اصطلاحات و لغات اشتباه استفاده شود. برخی از کمپانی ها نظیر بنز و بی ام و از اصطلاحات مخصوصی برای معرفی لوازم یدکی خود استفاده می کنند. از این رو، فروشندگان با دقت در این موارد ممکن است بتوانند به اصلی یا تقلبی بودن آنها پی ببرند.

واضح است که بخشی از روش های فوق نیازمند مهارتی است که ممکن است خریداران عادی نداشته باشند و یا در تمام فروشگاه ها یا درباره تمام قطعات قابل اجرا نباشد. پس باید به دنبال راه حل دیگری برای دور ماندن از گزند لوازم یدکی تقلبی بگردیم.

خرید لوازم یدکی از فروشگاه های اینترنتی

فروشگاه های اینترنتی معتبر لوازم یدکی همواره اطلاعات کاملی از محصولات خود را در اختیار خریداران می گذارند. بنابراین خریداران در صورت مشاهده مغایرت توضیحات این وب سایت ها با محصول دریافتی به راحتی می توانند آن را ابتدا از طریق فروشگاه و سپس به طور قانونی پیگیری نمایند. سرعت سفارش و ارسال و ضمانت بازگشت این قطعات نیز موجب شده تا فروشگاه های فیزیکی مزیت رقابتی چندانی نسبت به آنها نداشته باشند.

بیشتر بخوانید :  ترمیم خراشیدگی رنگ بدنه خودرو + محافظت از رنگ خودرو

همچنین در فروشگاه های اینترنتی لوازم یدکی امکان مقایسه قطعات مختلف به لحاظ قیمت و مشخصات فنی نیز امکان پذیر است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
برند خودروی شما چیست؟

برای مشاهده قیمت روز لوازم یدکی

خودروی خود روی برند کلیک کنید:

مشاهده سایر برندها