1

سیستم تعلیق مک فرسون چیست و چگونه کار می کند؟+تعویض سیستم تعلیق خودرو

سیستم تعلیق مک فرسون

اگر به مطالب مرتبط با خودرو علاقه داشته باشید و یا مشخصات خودرویی را پیش از خرید بررسی کرده باشید احتمالا با عبارتی به نام سیستم تعلیق خودرو مواجه شده اید. سیستم تعلیق مهمترین نقش را در کیفیت رانندگی و راحتی شما در خودرو دارد. یکی از رایج ترین سیستم های تعلیق که امروزه بر روی بسیاری از خودروهای ایرانی و خارجی نصب می شود سیستم تعلیق مک فرسون است که با وجود قدمت زیاد به دلیل مزایایی که دارد همچنان مورد استفاده قرار می گیرد. پس تا انتهای این مطلب با فروشگاه لوازم یدکی ماشین نو همراه باشید.

سیستم تعلیق و عملکرد آن چیست؟

برخلاف ماشین های اسباب بازی، چرخ ها در یک خودرو واقعی به طور مستقیم به بدنه وصل نیستند. چراکه اتصال مستقیم این دو بخش به یکدیگر موجب انتقال سریع لرزش و نیروی چرخ ها به بدنه خودرو می شود.

بنابراین بین بدنه و چرخ ها مجموعه ای از قطعات قرار دارند که با نام سیستم تعلیق خودرو (Car suspension system) شناخته می شوند. به بیان ساده، سیستم تعلیق مانع تکان خوردن بدنه خودرو در مسیرهای پر دست انداز می شود.

جالب این است که اگر سیستم تعلیق وجود نداشت چرخ ها نمی توانستند همیشه به سطح جاده بچسبند و مانند ماشین های اسباب بازی به هوا بلند می شدند. بنابراین سیستم تعلیق تضمین می کند که چرخ ها در تمام مدت رانندگی به سطح جاده چسبیده اند و خودرو تعادل خود را از دست نمی دهد.

سیستم تعلیق در خودروهای مختلف با توجه به نوع رانندگی که برای آن پیش بینی شده متفاوت است. برای مثال یک سیستم تعلیق خشک از فنرهای کوتاه و سفت تری برخوردار است اما چسبندگی به جاده را بیشتر می کند و تعادل خودرو به ویژه در پیچ ها را افزایش می دهد. بنابراین در خودروهای مسابقه ای که راحتی سرنشین به اندازه عملکرد بالا اهمیت ندارد، از سیستم های تعلیق خشک استفاده می شود.

بیشتر بخوانید :  بوش طبق چیست؟ علائم خرابی و نحوه تعویض بوش طبق + قیمت

اما سیستم تعلیق از چه اجزایی تشکیل شده؟

سیستم تعلیق مک فرسون

اجزای سیستم تعلیق خودرو

 • بوش و بازوها

قطعاتی که بدنه را به چرخ ها متصل می کند بوش و بازوها هستند. بازوها وظیفه تثبیت حرکت چرخ ها را بر عهده دارند. بوش ها نیز قطعه ای متحرک هستند که عملکردی شبیه به لولا دارند.

 • فنرها

فنرها با حرکات نوسانی خود وظیفه کاهش نیروی ضربات وارد شده به چرخ ها را برعهده دارند. هنگامی که چرخ ها به سمت بالا پرتاب می شوند فنرها وظیفه دارند تا آنها را به جای اول بازگردانند. در نتیجه بخشی از نیروی چرخ ها خنثی شده و به اتاقک خودرو وارد نمی شود.

 • کمک فنرها

رانندگی آرام و بی‌دردسر به عملکرد درست سیستم تعلیق خودرو وابسته است. در این بین کمک فنرها از مهم‌ترین اجزای این سیستم محسوب می‌شوند. فنرهایی که با فشرده ‌شدن از ضربه‌های ناگهانی و تکان‌های شدید خودرو به هنگام عبور از ناهمواری‌ها و دست‌اندازها جلوگیری می‌کنند.

کمک فنرها از مهمترین لوازم یدکی هستند که بدون آنها خودرو دائما نوسان می کند. کمک فنرها در برابر حرکت مقاومت می کنند و هرچه سرعت این حرکت بیشتر باشد مقاومت کمک فنرها هم بیشتر می شود.

در واقع کمک فنر حرکت فنرها را خنثی می کنند و مانع از نوسان خودرو می شوند. برای مثال هنگامی که خودرو به سرعت از روی یک سرعت گیر عبور می کند کمک فنرها مانع از جمع شدن سریع فنرها می شوند، در مقابل وقتی خودرو به آرامی از روی سرعت گیر می گذرد کمک فنرها اجازه جمع شدن را به فنرها می دهند.

اجزای سیستم تعلیق

علائم خرابی سیستم تعلیق خودرو

فرسودگی و عملکرد نادرست سیستم تعلیق به‌ویژه کمک فنرها با نشانه‌های واضحی همراه است که به ترتیب عبارت‌اند از:

 • نزدیک شدن کف خودرو به سطح جاده
 • شنیده شدن صدای زیاد هنگام عبور از روی موانع و دست‌اندازها
 • کج شدن بدنه خودرو به سمت داخل پیچ هنگام دور زدن
 • جهش و پرتاب شدن خودرو به سمت جلو هنگام ترمزهای ناگهانی

لزوم اطمینان از سلامت کمک فنرها

معیارهای کلی مانند میزان کارکرد کمک فنرها کاملاً نسبی هستند. عمر کمک فنرها برخلاف روغن‌ها به شیوه رانندگی بسیار وابسته است. رانندگی در مسیرهای ناهموار و حمل بارهای سنگین می‌تواند از عمر سیستم تعلیق بکاهد.

کمک فنر سیستم تعلیق

در مجموع پیش از مراجعه به نمایندگی‌های خودرو یا تعمیرگاه می‌توانید با یک آزمایش ساده از سلامت سیستم تعلیق و کمک فنرها مطلع شوید.

کافی است با قرار دادن دست بر روی گلگیرها به کمک فنرها نیرو وارد کنید تا فشرده شوند سپس دستان خود را رها کنید اگر پس از رهاسازی فنرها به حالت اولیه بازنگردند و یا با نوسان زیادی به حالت پایدار برسند می‌توان نتیجه گرفت که سیستم تعلیق و کمک فنرها با مشکل جدی مواجه هستند و نیاز به سرویس و تعویض دارند.

بیشتر بخوانید :  میل تعادل چیست، اجزا، عملکرد و علل خرابی میل موجگیر

این شیوه برای خودروهای شاسی بلند به علت نبود تکیه‌گاه مناسب برای وارد کردن نیروی کافی به فنرها چندان سودمند نیست و بهتر است خودرو را به تعمیرکارهای معتبر نشان دهید.

همچنین با مراجعه به تعمیرگاه از نشت روغن از کمک فنرها، گشاد شدن بوش‌ ها، فرسودگی بازوها و فرورفتگی‌های داخلی بدنه نیز مطلع خواهید شد.

نکاتی برای افزایش طول عمر سیستم تعلیق

با رعایت نکاتی ساده می‌توان از فرسودگی سیستم تعلیق خودرو جلوگیری کرد. در ابتدا به یاد داشته باشید که از روی دست اندازه‌ها و موانع عبور نکنید یا در صورتی که چاره‌ای ندارید از سرعت خود بکاهید.

یکی از اشتباهات رایج که منجر به خرابی کمک فنرها می‌شود، عبور با سرعت بالا از روی سرعت‌گیرها است. افزون بر این از ترمزهای ناگهانی نیز پرهیز کنید. ترمز ناگهانی فشار مضاعفی را بر سیستم تعلیق خودرو وارد می‌کند و از طول عمر دیسک و لنت ترمز نیز می‌کاهد.

سیستم تعلیق مک فرسون چیست؟

یکی از پرکاربردترین سیستم های تعلیق که بیشتر در خودروهای سبک و متوسط نصب می شود سیستم تعلیق مک فرسون است که از دهه 1940 میلادی تاکنون مورد استفاده قرار می گیرد.

در این ساختار یک لوله از بالا به کاسه چرخ و از سوی دیگر به بدنه خودرو متصل شده است. فنر و کمک فنرها نیز بر روی همین لوله سوار سوار می شوند. با توجه به اینکه این لوله به تنهایی نمی تواند پایداری خودرو را تضمین کند و چرخ ها به دلیل تمایل به حرکت در جهات مختلف ممکن است نوسان پاندولی پیدا کنند.

بنابراین، از یک بازو برای تقویت این ساختار استفاده می شود. این بازو از یک طرف به چرخ و از طرف دیگر بدنه خودرو متصل می شود و با آزادی بیشتری که برای حرکت چرخ ها فراهم می کند مانع از ناپایداری آنها می شود.

سیستم تعلیق مک فرسون

یکی از معایب سیستم تعلیق مک فرسون محدود بودن حرکت عمودی چرخ هاست. بازوهایی که به سیستم تعلیق مک فرسون اضافه شده اند اگرچه حرکت افقی چرخ ها را تسهیل می کنند اما با محدود کردن حرکت افقی موجب افت هندلینگ خودرو می شوند.

همچنین کمک فنرهای سیستم تعلیق مک فرسون نیز ارتفاع زیادی دارند و قرار دادن آنها در خودروهایی که از کاپوت کوچکی برخوردارند به سختی ممکن است.

سیستم تعلیق مک فرسون در مقایسه با مدل های دیگر فضای کمی را اشغال می کند. بنابراین برای خودروهای سبک و متوسط گزینه ایده آلی به نظر می رسد.

از سوی دیگر سادگی سیستم تعلیق مک فرسون موجب شده تا بیشتر بر روی خودروهای اقتصادی نصب شود. پایین بودن قیمت تولید این سیستم نیز موجب شده تا هزینه خرید لوازم یدکی  آن چندان بالا نباشد. این سیستم تعلیق در حال حاضر در انواع خودروهای پراید، پژو، سمند و … مورد استفاده قرار می گیرد.

بیشتر بخوانید :  دو حریف کره ای

سیستم تعلیق مک فرسون در ابتدا بیشتر برای خودروهای 4 چرخ متحرک استفاده می شد اما بعدها اغلب بر روی خودروهای چرخ جلو متحرک نصب شد. چراکه هم قابلیت نصب ساده تری داشت و هم قابلیت کنترل زیادی به خودرو می بخشید.

قیمت و خرید قطعات سیستم تعلیق خودرو

سیستم تعلیق و جلوبندی خودرو شامل طیف گسترده ای از قطعات کوچک و بزرگ است و همین امر سبب تنوع قیمتی بالای آنها شده است. برای مشاهده انواع قطعات تعلیق و خرید آنها برای تمام خودروهای داخلی و خارجی، اینجا را کلیک کنید.

برچسب‌ها:

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. حسام حسینی گفت:

  سلام مرسی از مطلب خوبتون. یه سوال به روشی هست که بشه بدون رفتن به تعمیرگاه بشه فهمید جلوبندی نیاز به تعویض
  داره یا نه ؟