سیستم تعلیق مک فرسون چیست و چگونه کار می کند؟

سیستم تعلیق مک فرسون

اگر به مطالب مرتبط با خودرو علاقه داشته باشید و یا مشخصات خودرویی را پیش از خرید بررسی کرده باشید احتمالا با عبارتی به نام سیستم تعلیق خودرو مواجه شده اید. سیستم تعلیق مهمترین نقش را در کیفیت رانندگی و راحتی شما در خودرو دارد. یکی از رایج ترین سیستم های تعلیق که امروزه بر روی بسیاری از خودروهای ایرانی و خارجی نصب می شود سیستم تعلیق مک فرسون است که با وجود قدمت زیاد به دلیل مزایایی که دارد همچنان مورد استفاده قرار می گیرد.

سیستم تعلیق مک فرسون

سیستم تعلیق چه کار می کند؟

برخلاف ماشین های اسباب بازی، چرخ ها در یک خودرو واقعی به طور مستقیم به بدنه وصل نیستند. چراکه اتصال مستقیم این دو بخش به یکدیگر موجب انتقال سریع لرزش و نیروی چرخ ها به بدنه خودرو می شود. بنابراین بین بدنه و چرخ ها مجموعه ای از قطعات قرار دارند که با نام سیستم تعلیق خودرو شناخته می شوند. به بیان ساده، سیستم تعلیق مانع تکان خوردن بدنه خودرو در مسیرهای پر دست انداز می شود.

جالب این است که اگر سیستم تعلیق وجود نداشت چرخ ها نمی توانستند همیشه به سطح جاده بچسبند و مانند ماشین های اسباب بازی به هوا بلند می شدند. بنابراین سیستم تعلیق تضمین می کند که چرخ ها در تمام مدت رانندگی به سطح جاده چسبیده اند و خودرو تعادل خود را از دست نمی دهد.

سیستم تعلیق در خودروهای مختلف با توجه به نوع رانندگی که برای آن پیش بینی شده متفاوت است. برای مثال یک سیستم تعلیق خشک از فنرهای کوتاه و سفت تری برخوردار است اما چسبندگی به جاده را بیشتر می کند و تعادل خودرو به ویژه در پیچ ها را افزایش می دهد. بنابراین در خودروهای مسابقه ای که راحتی سرنشین به اندازه عملکرد بالا اهمیت ندارد، از سیستم های تعلیق خشک استفاده می شود.

سیستم تعلیق از چه اجزایی تشکیل شده؟

به طور کلی سیستم تعلیق خودرو به سه بخش مهم تقسیم می شود:

اجزای سیستم تعلیق

  1. بوش و بازوها: قطعاتی که بدنه را به چرخ ها متصل می کند بوش و بازها هستند. بازوها وظیفه تثبیت حرکت چرخ ها را بر عهده دارند. بوش ها نیز قطعه ای متحرک هستند که عملکردی شبیه به لولا دارند.
  2. فنرها: فنرها با حرکات نوسانی خود وظیفه کاهش نیروی ضربات وارد شده به چرخ ها را برعهده دارند. هنگامی که چرخ ها به سمت بالا پرتاب می شوند فنرها وظیفه دارند تا آنها را به جای اول بازگردانند. در نتیجه بخشی از نیروی چرخ ها خنثی شده و به اتاقک خودرو وارد نمی شود.
  3. کمک فنرها: کمک فنرها از مهمترین لوازم یدکی هستند که بدون آنها خودرو دائما نوسان می کند. کمک فنرها در برابر حرکت مقاومت می کنند و هرچه سرعت این حرکت بیشتر باشد مقاومت کمک فنرها هم بیشتر می شود. در واقع کمک فنرها حرکت فنرها را خنثی می کنند و مانع از نوسان خودرو می شوند. برای مثال هنگامی که خودرو به سرعت از روی یک سرعت گیر عبور می کند کمک فنرها مانع از جمع شدن سریع فنرها می شوند، در مقابل وقتی خودرو به آرامی از روی سرعت گیر می گذرد کمک فنرها اجازه جمع شدن را به فنرها می دهند.
پیشنهاد مطالعه  شلگیر خودرو چیست و چه مزایایی دارد؟

سیستم تعلیق مک فرسون چیست؟

سیستم تعلیق مک فرسون

یکی از پرکاربردترین سیستم های تعلیق که بیشتر در خودروهای سبک و متوسط نصب می شود سیستم تعلیق مک فرسون است که از دهه 1940 میلادی تاکنون مورد استفاده قرار می گیرد. در این ساختار یک لوله از بالا به کاسه چرخ و از سوی دیگر به بدنه خودرو متصل شده است. فنر و کمک فنرها نیز بر روی همین لوله سوار سوار می شوند. با توجه به اینکه این لوله به تنهایی نمی تواند پایداری خودرو را تضمین کند و چرخ ها به دلیل تمایل به حرکت در جهات مختلف ممکن است نوسان پاندولی پیدا کنند. بنابراین، از یک بازو برای تقویت این ساختار استفاده می شود. این بازو از یک طرف به چرخ و از طرف دیگر بدنه خودرو متصل می شود و با آزادی بیشتری که برای حرکت چرخ ها فراهم می کند مانع از ناپایداری آنها می شود.

یکی از معایب سیستم تعلیق مک فروسن محدود بودن حرکت عمودی چرخ هاست. بازوهایی که به سیستم تعلیق مک فرسون اضافه شده اند اگرچه حرکت افقی چرخ ها را تسهیل می کنند اما با محدود کردن حرکت افقی موجب افت هندلینگ خودرو می شوند. همچنین کمک فنرهای سیستم تعلیق مک فرسون نیز ارتفاع زیادی دارند و قرار دادن آنها در خودروهایی که از کاپوت کوچکی برخوردارند به سختی ممکن است.

سیستم تعلیق مک فرسون در مقایسه با مدل های دیگر فضای کمی را اشغال می کند. بنابراین برای خودروهای سبک و متوسط گزینه ایده آلی به نظر می رسد. از سوی دیگر سادگی سیستم تعلیق مک فرسون موجب شده تا بیشتر بر روی خودروهای اقتصادی نصب شود. پایین بودن قیمت تولید این سیستم نیز موجب شده تا هزینه خرید لوازم یدکی آن چندان بالا نباشد. این سیستم تعلیق در حال حاضر در انواع خودروهای پراید، پژو، سمند و … مورد استفاده قرار می گیرد.

سیستم تعلیق مک فرسون در ابتدا بیشتر برای خودروهای 4 چرخ متحرک استفاده می شد اما بعدها اغلب بر روی خودروهای چرخ جلو متحرک نصب شد. چراکه هم قابلیت نصب ساده تری داشت و هم قابلیت کنترل زیادی به خودرو می بخشید.

دیدگاه ها

  • حسام حسینی ۱۳۹۸-۰۵-۱۴ :: ۱:۰۴ ب.ظ

    سلام مرسی از مطلب خوبتون. یه سوال به روشی هست که بشه بدون رفتن به تعمیرگاه بشه فهمید جلوبندی نیاز به تعویض
    داره یا نه ؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

perm_identity

textsms

نبض صنعت خودروی جهان در ایمیل شما خواهد تپید...