اخبار خودرو

صندوق عقب پژو 206 گران ترین طراحی خودرو در ایران!

کمپانی بزرگ خودروسازی همواره هزینه های زیادی برای تولید محصولات جدید خود متحمل می شوند، اما نتیجه این کارها همیشه خودروهایی با ظاهری کاملا متفاوت و امکانات و قابلیت هایی مضاعف هستند که صرف چنین مبالغی را توجیه پذیر می کنند. اما در ایران ماجرا متفاوت است. بر اساس گزارش منتشر شده از کمیسیون اصل 90 مجلس، ایران خودرو تنها برای افزودن یک صندوق عقب به پژو 206 صندوقدار نزدیک به 250 میلیون دلار هزینه کرده است؛ یعنی چیزی حدود 3 هزار میلیارد تومان فعلی!

پژو 206 صندوقدار

به عقیده بسیاری پژو 206 خودرو پر هزینه است. لوازم یدکی پژو 206 همواره نسبت به سایر خودروهای فرانسوی از قیمت بالاتری برخوردار بوده اند. اما ظاهرا این خودرو حتی برای سازندگانش هم پرهزینه بوده است. بهرام پارسایی نماینده مجلس شورای اسلامی و سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس در حاشیه گزارش مربوط به صنعت خودرو هزینه طراحی صندوق عقب پژو 206 صندوق دار را 250 میلیون دلار عنوان کرد.

پر واضح است که اعداد و ارقام این گزارش واقعی نیستند و بهرام پارسایی نیز معتقد است که این گزارش نشان از عدم نظارت بر خودروسازان و فساد در صنعت خودروسازی ایران دارد. در واقع معنای این اعداد هنگامی آشکارتر می شود که بدانیم 250 میلیون دلار برابر هزینه ای است که خودروسازان فعلی برای راه اندازی یک خط تولید کاملا جدید نیاز دارند!

سمند LX

به گفته بهرام پارسایی سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی هزینه های این چنینی موجب افزایش سرسام آور خودروهای بی کیفیت داخلی شده است. او در بخش دیگری از اظهارات خود به هزینه طراحی سمند در دهه هفتاد خورشیدی نیز اشاره ای می کند. در آن زمان ایران خودرو مبلغی بالغ بر 120 میلیارد تومان برا طراحی این خودروی به اصطلاح ملی هزینه کرده است. خودرویی که با استانداردهای جهانی هماهنگ بود و نه در آن دهه برای خریداری ایرانی جذابیت داشت. شاید قیمت مقرون به صرفه لوازم یدکی سمند و هزینه تعمیرات پایین شاید تنها جنبه های مثبت سمند محسوب می شدند.

بیشتر بخوانید :  بررسی نقاط ضعف و قوت چانگان CS35

جالب آنکه پیش از این، ماجرای مشابه پژو 206 صندوقدار برای سمند نیز اتفاق افتاده است. در فاصله سال های 84 تا 96 ایران خودرو 3 محصول جدید بر پایه سمند به نام های سورن، دنا و دنا پلاس را روانه بازار کرده است. طراحی این سه محصول هر یک به ترتیب 22، 49.5 و 39.5 میلیارد تومان هزینه داشته است. به عبارتی ایران خودرو 110 میلیارد تومان تنها برای بهبود ظاهر سمند هزینه کرده است اما نتیجه آن تفاوت زیادی با سمند روزهای اول ندارد.

به گفته پارسایی هزینه های هنگفت خودروسازان تنها به حوزه طراحی خودرو محدود نمی شود. برای مثال در دولت دهم، ایران خودرو با صرف 90 میلیون دلار خط تولید سمند را در ونزوئلا راه اندازی کرد که با موج شدید تبلیغات رسانه ای نیز همراه بود. جالب است که پس از تکمیل این طرح، کشور مقصد این هزینه زیر بار تامین برق کارخانه نرفت و این حجم از سرمایه ملی از دست رفت.

شاید ایران تنها کشوری باشد که خودروهای تولیدی آن هرساله با همان ظاهر قبل اما با قیمت های بیشتر به فروش می رسند. در این میان حتی امکانات ناچیز همین خودروها نیز هر ساله کمتر می شوند و با دریافت هزینه مضاعف به عنوان آپشن فروخته می شوند. برای مثال بر اساس گزارش روزنامه جام جم مدت هاست از خودرو پراید رادیو پخش، زه در، جعبه ابزار کوچک و حتی جعبه دستمال کاغذی و قران جیبی حذف شده است.

همه امکاناتی که از خودروهای داخلی حذف شدند

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. با این سرمایه گذاری می تونستن یه خط تولید خودرو با آپشن راه بندازن ولی ترجیح دادن اسکی کنن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
برند خودروی شما چیست؟

برای مشاهده قیمت روز لوازم یدکی

خودروی خود روی برند کلیک کنید:

مشاهده سایر برندها