0

دلایل برکناری مدیر عامل ایران خودرو

برکناری مدیر عامل ایران خودرو این روزها به داغ ترین خبر بازار خودروی ایران تبدیل شده است. هاشم یکه زارع که 6 سال بر صندلی مدیریت بزرگترین شرکت خودروسازی داخلی تکیه زده بود، صبح روز دوشنبه با اعلام سخنگوی دولت از سمت خود عزل شد و عباس علی آبادی مدیر سابق گروه مپنا به جای او نشست.

در حالی که دلایل مختلفی برای برکناری مدیر عامل ایران خودرو مطرح می شود، ربیعی سخنگوی دولت در نشست هفتگی خود تغییر غیر منطقی محصولات این شرکت را دلیل عزل وی عنوان کرده است. به گفته ربیعی، هاشم یکه زارع مدیر سابق ایران خودرو بدون هماهنگی و به صورت تعمدی قیمت محصولات ایران خودرو را افزایش داده است. با وجود آنکه پیش از این، ایران خودرو اعلام کرده بود این افزایش قیمت ناشی از یک اشتباه نرم افزاری است اما دولت معتقد است که افزایش قیمت خودرو عمدی و غیر قانونی بوده است.

این روزها صنعت خودروسازی ایران حال و روز خوشی ندارد. از یک سو تحریم ها به مانعی بزرگ برای واردات قطعات و مواد اولیه تبدیل شده و از سوی دیگر خبرهایی از فساد کلان و عدم نظارت بر خودروسازان رسانه ها را پر کرده است.

شاید برکناری مدیر عامل ایران خودرو بی ارتباط با صحبت های اخیر بهرام پارسایی نماینده مجلس و سخنگوی کمیسیون اصل 90 نباشد. چند روز پیش از عزل هاشم یکه زارع، پارسایی گزارشی تکان دهنده از نیمه تاریک صنعت خودروسازی ایران ارائه داد. گزارشی که تنها بخشی از آن از هزینه 250 میلیون دلاری ایران خودرو برای طراحی صندوق عقب پژو 206 پرده بر می داشت. هزینه ای که به گفته پارسایی برای طراحی و راه اندازی یک خط تولید جدید کفایت می کند.

ایران خودرو

پارسایی همچنین به طرح 120 میلیارد تومانی خودرو سمند در دهه 70 خورشیدی نیز اشاره کرد. برای درک بزرگی این مبلغ کافی است بدانید که بزرگترین اختلاس ایران در دهه 70 حدود 123 میلیارد تومان بود. افزون بر موارد فوق، شاید آنچه این روزها بیشتر مورد توجه قرار گرفته ابهامات زیاد پیرامون هزینه کرد ارزهای دولتی توسط ایران خودرو است. موضوعی که پس از تحریم ها و افزایش ناگهانی قیمت دلار و کمبود ارز به زیر ذره بین رسانه ها و سازمان های نظارتی رفته است.

بیشتر بخوانید :  پیکان پیرمرد خستگی‌ناپذیر صنعت ایران 50 ساله شد

در کنار این موارد نباید بدقولی ایران خودرو در تحویل خودروهای مشتریان را نیز از یاد برد. در حالی که این شرکت مدام قیمت های خود را افزایش می دهد اما خبری از تحویل به موقع آنها نیست و مشتریان ناراضی نه تنها راهی برای اعاده حق خود ندارد بلکه گاهی ملزم به پرداخت هزینه های اضافی نیز می گردند. این در حالی است که ایران خودرو طی چند ماه گذشته بدون اعلام قبلی، بسیاری از امکانات را از خودروهای خود برداشته در قابل آپشن با دریافت هزینه مضاعف به فروش می رساند.

به عقیده بسیاری افزایش دائمی قیمت خودروها در ایران به دلیل زیان و بدهی انباشته خودروسازهاست. معضلی که آنها را ناچار به تغییر قیمت محصولات پیش فروش شده قبلی و گاهی تعویق در تحویل محصولات و جایگزینی طرح های فروش فوری به جای آنها می کند.

به گفته بهرام پارسایی، ایران خودرو پیش از سال 98 زیان انباشته خود را 8000 میلیاد تومان به دولت اعلام کرده است که به نظر می رسد با گذشت 5 ماه از این سال این رقم به مراتب افزایش پیدا کرده است. این در حالی است که قرار بود تا پایان سال 98 ایران خودرو و سایپا به بخش خصوصی واگذار شوند اما اکنون سهام هر دو خودروسازی در وثیقه است.

ربیعی سخنگوی دولت در نشست هفتگی خود علاوه بر برکناری مدیر عامل ایران خودرو گریزی هم به ممنوع الخروجی شش ماهه جواد سلیمانی مدیر عامل سایپا به دلیل شکایت مشتریان زد. سایپا نیز همانند ایران خودرو با مشکلات مالی عدیده ای مواجه است که تنها یک فقره آن بدهکاری 1000 میلیاردی به شرکت های بیمه است. موضوعی که سبب شده شرکت های بیمه از صدور بیمه نامه غیر نقدی برای خودروهای سایپا سر باز زنند.

گزارش عملکرد سه ماهه سایپا نشان می دهد که این شرکت نیز 6.7 هزار میلیارد تومان زیان انباشته دارد که نسبت به سال گذشته 500 درصد بیشتر شده است.

بیشتر بخوانید :  چشم اندازی متفاوت از خودروهای خودران در لندن

نگاهی به کارنامه مدیر عامل جدید ایران خودرو

عباس علی آبادی، مدیر عامل جدید ایران خودرو

سخنگوی دولت پس از اعلام برکناری مدیر عامل ایران خودرو ، عباس علی آبادی مدیر عامل گروه مپنا را به عنوان جایگزین هاشم یکه زارع معرفی کرد. آقای علی آبادی که سابقه ریاست دانشگاه صنعتی مالک اشتر را نیز در کارنامه خود دارد، از سال 1388 تاکنون مدیر عامل مپنا (مدیریت پروژه‌های نیروگاهی ایران) بوده است.

سابقه عباس علی آبادی نشان می دهد که او در عرصه خودروسازی تاکنون حضور نداشته است. حال باید دید که او در چنین وضعیتی چگونه می تواند از یک سو رضایت مشتریان ایران خودرو را جلب کند و از سوی دیگر به ضرر و زیان های بی پایان این خودروسازی پایان دهد.

واضح است که سر و سامان دادن به صنعت خودروسازی کشور تنها با تغییر مدیران امکان پذیر نیست و بازار انحصاری، نبود رقبای جدی، عدم نظارت، تحریم ها، افزایش نرخ ارز و از همه مهمتر وابستگی خودروسازان به دولت همگی از جمله عوامل این اوضاع نابسامان است.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.