چرا باید خرابی فیلتر بنزین خودرو را جدی بگیریم؟

فیلتر بنزین خودرو

سیستم پاشش سوخت بیشتر خودروها دهانه ای در حدود 2 میلیمتر دارد و تمام بنزینی که که قرار است پس از احتراق نیروی محرکه خودروی شما را تامین کند باید از همین مجرای کوچک عبور کند. در نتیجه هر گرفتگی کوچکی در مسیر انژکتور عملا به معنای تضعیف احتراق خودرو در نتیجه کاهش راندمان آن می شود. بنابراین سال های طولانی است که خودروسازان از قطعه ای به نام فیلتر بنزین خودرو برای پاک کردن بنزین از آلودگی ها استفاده می کنند.

فیلتر بنزین خودرو

کیفیت پایین بنزین و وجود کثیفی در مخازن پمپ بنزین ها و شلنگ های انتقال سوخت از جمله عواملی هستند که موجب آلودگی سوخت خودروها می شوند. از این رو، فیلتر بنزین خودرو پس از مدتی عمر مفید خود را دست می دهد. در واقع فیلتر بنزین عمر محدودی دارد و باید در زمانی مشخص بازبینی و در صورت نیاز تعویض گردد.

چرا باید فیلتر بنزین تعویض گردد؟

فیلتر بنزین خودرو

در ظاهر یک خودرو بدون فیلتر بنزین هم می تواند به کار خود ادامه دهد. اما با گذشت زمان آلودگی ها و ذرات معلق در بنزین در سیستم پاشش سوخت خودرو رسوب می کنند و موجب می شوند تا سوخت کمتری وارد موتور شود. فیلتر بنزین خودرو جلوی ورود این ذرات را به موتور می گیرد اما اگر در مدت زمان مشخصی تعویض نشود این رسوبات باز هم جلوی عبور بنزین از فیلتر را می گیرند و این روند آنقدر ادامه خواهد داشت تا دیگر سوختی به پیشرانه خودروی شما وارد نشود. در نتیجه ممکن است یک روز هر چه استارت بزنید خودروی شما روشن نشود.

علائم کثیفی فیلتر بنزین خودرو

  • اگر خودروی شما قدرت روزهای اول خود را ندارد می تواند یکی از دلایل آن کثیفی فیلتر بنزین باشد. رسوب ذرات در فیلتر بنزین مانع از رسیدن سوخت به انژکتورها می شود و در نتیجه دور موتور با سرعت کمتری بالا می رود.
  • اگر خودروی شما در حالت سرد با اولین استارت روشن نمی شود یکی از دلایل آن می تواند وجود آلودگی در صافی بنزین باشد.
  • گرفتگی انژکتورها نیز از نشانه های دیگر خرابی فیلتر بنزین است. با گذشت زمان آلودگی های بنزین از این فیلتر عبور می کنند و خود را به انژکتور می رسانند و مجرای پاشش سوخت را تنگ تر می کنند. این فرآیند موجب بروز اختلال در عملکرد پیشرانه نیز می شود که با لرزش موتور خود را نشان می دهد.
  • خرابی فیلتر بنزین بر عملکرد پمپ بنزین نیز اثر گذار است. وظیفه پمپ بنزین انتقال بنزین از باک به سوی پیشرانه با فشاری مشخص است. این فشار حدود 30 تا 60 PSI است. اگر در این مسیر فیلتر بنزین مسدود باشد عملا از شدت این فشار کاسته می شود. معمولا در این حالت صدای پمپ بنزین تغییر می کند که می توانید آن را پیش از روشن کردن خودرو، در هنگام باز کردن سوئیچ بشنوید.
  • با توجه به اینکه کثیفی فیلتر بنزین باعث کاهش فشار بنزین و نقص در سیستم پاشش سوخت می شود عملا راندمان خودرو را کاهش می دهد و در نتیجه خودروی شما برای رسیدن به سرعتی مشخص سوخت بیشتری نسبت به قبل مصرف می کند.
  • همچنین خاموش شدن خودرو و روشن شدن چراغ چک نیز از دیگر علائم کثیفی فیلتر بنزین خودرو است.
پیشنهاد مطالعه  5 علت داغ کردن موتور خودرو و دلیل بالا رفتن آمپر ماشین

بهترین زمان برای تعویض فیلتر بنزین خودرو

تقریبا نمی توان زمان مشخصی را برای تعویض فیلتر بنزین عنوان کرد. بهترین کار بازدید دوره ای این فیلتر و تعویض آن پیش از خرابی کامل است. با توجه به اینکه کثیفی فیلتر بنزین خودرو به عوامل زیادی از پمپ بنزین تا باک و لوله های انتقال بنزین داخلی اتومبیل وابسته است، میزان کثیفی فیلتر بنزین نیز ممکن است در خودروهای مختلف تفاوت داشته باشد.

فیلتر بنزین خودرو

در هر حال، توصیه می شود که فیلتر بنزین دست کم سالی یک مرتبه بازبینی و در صورت نیاز تعویض شود. شما می توانید فیلتر بنزین و سایر لوازم یدکی خودرو خود را از طریق فروشگاه اینترنتی ماشین نو نیز خریداری کنید و در سریع ترین زمان ممکن درب منزل خود تحویل بگیرید. ارسال سفارش های بالاتر از 300 هزار تومان برای مشتریان تهرانی کاملا رایگان است و در کمتر از 24 ساعت به دست آنها می رسد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

perm_identity

textsms

نبض صنعت خودروی جهان در ایمیل شما خواهد تپید...