روش های صداگیری اتاق خودرو

آموزش صداگیری داخل اتاق ماشین

اگر از آن دسته افرادی هستید که به واسطه‌ی شغل و حرفه‌ی خود باید روزانه از خودروی شخصی استفاده کنید، احتمالا تا به حال با مشکل سر و صداهای بیش از حد داخل خودرو برخورد کرده‌اید. این مشکل امری مرسوم برای خودروها محسوب می‌شود؛ اما برای خودروهای ارزان‌تر و با کیفیت پایین یا قدیمی به مراتب بیشتر و آزاردهنده‌تر است. اگر از صداهای اتاق خودروی خود خسته شده‌اید و به دنبال راهکاری برای کاهش و حذف این صداها می‌گردید، در اینجا تعدادی از این روش‌ها را جمع‌آوری کرده‌ایم تا بتوانید از شر صداهای مزاحم خلاص شوید. پس در آشنایی با روش‌های صداگیری اتاق خودرو با ما همسفر شوید.

صدا های جیر جیر در اتاق ماشین

اهمیت صداگیری اتاق خودرو

اگرچه تولیدات خودرو بسیار افزایش یافته و شرکت‌های خودروسازی از بزرگترین شرکت‌ها به حساب می‌آیند؛ اما برخی مشکلات قدیمی ماشین‌ها همچنان باقی است و در طول رانندگی خاطر بسیاری از افراد را آزرده می‌کند. ایجاد صدا در اتاق خودرو یکی از این مشکلات است که آسایش را از برخی راننده‌ها گرفته است. تداوم صدای اتاق ماشین، می‌تواند منجر به سردرد، خستگی، استرس، خشم و… شود. بنابراین کاهش و حذف صدای داخل خودرو، از نظر حفظ سلامتی از اهمیت بالایی برخوردار است.

عوامل ایجاد صدا در داخل خودرو

وقتی از دلایل ایجاد صداهای داخل خودرو حرف می‌زنیم می‌توانیم آن‌ها را در سه عامل کلی دسته‌بندی کنیم:

  • صداهایی که مربوط به موتور و دیگر قسمت‌های مکانیکی خودرو است
  • صداهای مربوط به جاده که از طریق لاستیک‌‌ها، در نهایت به اتاق خودرو منتقل می‌شوند
  • سر و صداهای باد و عوامل محیطی که از بیرون خودرو به داخل اتاق نفوذ می‌کنند

توجه به هر سه عامل بالا برای کاهش صداهای اتاق خودرو، از اهمیت لازم و کافی برخوردار است. روش‌های تعمیری که به حذف صداهای موتور خودرو و دیگر بخش‌ها مربوط می‌شود نیازمند تخصص کافی است. کاهش تاثیر عوامل جاده‌ای نیز به فاکتورهای گوناگونی بستگی دارد که در هر مدل خودرو متفاوت است و تسلط به آن برای همه‌ی افراد امکان‌پذیر نیست. بنابراین تصمیم گرفتیم در اینجا مرور کوتاهی بر دو دسته‌ی اول داشته باشیم و سپس بر راه‌های کاهش صدای اتاق خودرو با عوامل محیطی مثل باد تمرکز کنیم.

صداگیری اتاق خودرو به وسیله‌ی تعمیر بخش‌های معیوب

صداهای داخل خودرو که ناشی از مشکلات خود ماشین و عوامل جاده‌ای است، به بخش‌های مختلفی مربوط می‌شود. عدم عملکرد صحیح موتور، اگزوز، سیستم تهویه و لاستیک‌ها، می‌تواند باعث ایجاد سر و صدا در اتاق خودرو شود. اگر در هنگام رانندگی، صداهای مانند جیغ زدن، خراشیدن و صداهای غیرعادی دیگری شنیدید، به احتمال زیاد قسمت‌های مکانیکی خودرو به درستی کار نمی‌کنند. در این مواقع کمک گرفتن از یک مکانیک خبره، بهترین راه حل است.

کارهای عمومی مثل تعویض به موقع روغن موتور، جزء مواردی هستند که می‌توانند در کاهش صدای اتاق ماشین، نقشی مثبت بازی کنند.

چسب عایق درب ماشین

تاثیر لاستیک‌ها در صدای اتاق خودرو

یکی از نکاتی که کمتر به آن توجه می‌شود، تاثیر کیفیت لاستیک‌ها در کاهش صدای داخل خودرو است. اگر به طور مرتب فشار تایرها را کنترل کنید و در صورت لزوم به تعویض آن‌ها مبادرت ورزید، به کاهش سر و صداهای اتاق خودرو کمک شایانی کرده‌اید.

راه هایی برای حذف صداهای بیرونی از اتاق خودرو

اگر خودروی شما عیب مکانیکی نداشته باشد، به هر حال از صداهایی که از بیرون از خودرو به داخل اتاق نفوذ می‌کند در امان نخواهید بود. برای رهایی از این صداها، سه روش موثر را در ادامه معرفی می‌کنیم.

اگر می‌خواهید میزان صدا در داخل خودرو، قبل و بعد از انجام این کارها را بسنجید می‌توانید از اپلیکیشن‌هایی استفاده کنید که میزان دسیبل (واحد اندازه‌گیری صدا – db) را محاسبه می‌کنند.

روش اول صداگیری اتاق خودرو: کفپوش‌های عایق صدا

اکثر خودروها کفپوش‌هایی دارند که به نظافت خودرو و حس بهتر رانندگی کمک می‌کنند؛ اما این کفپوش‌ها معمولا مانع از ورود صدای بیرون به داخل خودرو نمی‌شوند. بنابراین باید کفپوش‌هایی خریداری کنید که عایق صدا باشند و از این طریق باعث کاهش صدای داخل خودرو شوند.

همانطور که اشاره کردیم بخشی از صدایی که در اتاق خودرو شنیده می‌شود مربوط به عوامل بیرونی مثل باد است. کفپوش‌های عایق صدا وظیفه‌ی جلوگیری از نفوذ این بادها به داخل اتاق خودرو را برعهده دارند. این کفپوش‌ها از فوم عایق ساخته شده‌اند که دارای چسب نیز هستند تا بتوان آن‌ها را به خوبی محکم کرد. فوم موجود در این کفپوش‌ها سر و صداهایی را که از بیرون می‌آیند جذب می‌کند و بدین ترتیب صدای اتاق خودرو را کمتر می‌نماید.

انواع مختلفی از کفپوش‌های عایق صدا در بازار وجود دارند که دارای کیفیت‌های متفاوتی هستند. پیشنهاد می‌کنیم برای اینکه نتیجه بهتری از نصب این کفپوش‌ها بگیرید، خرید کفپوش با بهترین کیفیت را مد نظر قرار دهید. قیمت کفپوش‌ها در حال حاضر برای هر ورق بین 30 هزار تا 200 هزار تومان است.

پیشنهاد مطالعه  واتر پمپ خودرو چیست و چه کار می کند؟

آموزش عایق کردن کف ماشین

محل استفاده از کفپوش عایق صدا برای کاهش صدای داخل ماشین

همانطور که می‌دانید صداهای بیرون بیشتر از طرف صندلی‌های جلو وارد خودرو می‌شود. بنابراین استفاده از کفپوش‌های عایق صدا در کف ماشین در این قسمت‌ها مطلوب‌تر است. به کارگیری این نوع کفپوش برای صندلی عقب اهمیت کمتری دارد اما با این حال سودمند است، مخصوصا اگر خودروی شما قدیمی باشد و صداهای اتاق آن به مراتب بیشتر باشد.

روش دوم صداگیری داخل خودرو: فوم عایق بازتابنده

راهکار دیگر برای کاهش صدای اتاق خودرو، استفاده از فوم عایق بازتابنده است. فوم‌های عایق بازتابنده، میزان صدا را تا 80 درصد کاهش می‌دهند و به همین دلیل صلاحیت کافی را برای صداگیری اتاق ماشین دارند.

این نوع فوم‌های عایق از ورود هوای سرد نیز جلوگیری می‌کنند که از این نظر برای فصل‌های سرد سال نیز کاربرد دارند.

نایلون عایق بدنه ماشین

نحوه استفاده از فوم عایق بازتابنده

اولین پرسشی که برای استفاده از این نوع فوم عایق به ذهن می‌آید، این است که آیا تداخلی با فوم عایق صدا ندارد؟ و آیا باید یکی از این دو را انتخاب کرد؟ سوال به جایی است و پاسخش این است که می‌توان این دو نوع فوم عایق را همزمان استفاده کرد. اتفاقا اگر این دو عایق، با هم استفاده شوند، عملکرد بهتری را برای حذف صداهای اتاق خودرو از خود نشان می‌دهند.

فوم عایق بازتابنده باید دقیقا در زیر فوم عایق صدا به کار رود. برای آنکه نتیجه‌ی بهتری از این فوم‌های عایق بگیرید و در وقت نیز صرفه جویی کنید شایسته‌تر است که هر دو را همزمان نصب کنید. این روش، بهترین شیوه برای به دست آوردن حداکثر بازده از این عایق‌ها است.

فوم عایق درب های ماشین

روش سوم کاهش صدای اتاق خودرو: عایق‌بندی درها و جلوگیری از جیر جیر کردن درب ماشین

یکی از راه حل‌های بسیار موثر برای صداگیری اتاق ماشین، عایق‌بندی درهاست. بهترین عایق برای این روش، همان فوم‌های عایق بازتابنده است که در روش قبلی به آن اشاره کردیم. از بین محصولات موجود در بازار بهتر است عایقی را انتخاب کنید که از کیفیت خوبی برخوردار باشد؛ زیرا عایق‌بندی درها کار راحتی نیست و به همین دلیل اگر این روش را انتخاب می‌کنید بهتر است از بهترین عایق نیز استفاده کنید تا ناچار به انجام مجدد این کار نشوید.

راهنمای عایق‌بندی درها برای کاهش صدای اتاق خودرو

گفتیم که عایق‌بندی درها و پنجره‌ها کار آسانی نیست. دلیل این گفته میزان زحمتی است که باید برای به سرانجام رسیدن درست این کار، متحمل شوید. علاوه بر این ریزه‌کاری‌هایی نیز برای نتیجه‌گیری بهتر در صداگیری اتاق خودرو وجود دارد.

اولین مرحله برای عایق‌بندی درها، خارج کردن همه‌ی پیچ‌ها و دیگر قطعات در اولین لایه بیرونی درهاست، تا بتوانید اندازه‌ی دقیق فوم عایق مورد نیاز را به دست آورید. دقت کنید که اگر می‌خواهید اندازه عایقی که خریداری کرده‌اید کوچک‌تر یا بزرگ‌تر نباشد، بهتر است پس از انجام این مرحله و به دست آوردن اندازه‌ی دقیق، اقدام به خرید فوم عایق بازتابنده کنید.

مرحله‌ی بعد نصب فوم عایق است. در این مرحله شما باید مطمئن شوید که همه‌ی قسمت‌ها به خوبی عایق‌بندی شده است و محل مغفول مانده‌ای وجود نداشته باشد. همچنین باید دقت کنید که قسمتی را بیش از حد عایق نکنید که وزن در را تا حد زیادی افزایش دهد. اگر این نکات را رعایت کنید بهترین فرجام را برای کار خود رقم خواهید زد.

پس از آنکه همه‌ی قسمت‌های درها را که احتمال دارد صداهای بیرونی از آن مکان‌ها وارد اتاق خودرو شود، عایق‌بندی کردید و از این کار مطمئن شدید، وسایل لایه‌ی بیرونی در را در جای خود نصب کنید. به این ترتیب عایق‌بندی درها تکمیل شده است و می‌توانید شاهد کاهش صدای اتاق خودروی خود باشید.

عایق هوا درب های خودرو

نکات عمومی در صداگیری اتاق خودرو

  • اگر از کفپوش‌ها و فوم‌های عایق استفاده می‌کنید بهتر است هر از چند گاهی، محفظه‌ها و لبه‌های آن‌ها را بررسی کنید و مطمئن شوید که چسب‌های آن‌ها باز نشده باشد.
  • اگر اولین‌بار است که برای عایق‌بندی درها اقدام می‌کنید، پیشنهاد می‌کنیم از یک نفر که سابقه‌ی چنین کاری دارد کمک بگیرید. این‌گونه نتیجه‌ی کار شما دقیق‌تر و مفیدتر خواهد بود.
  • صداهای تکراری که به صورت مداوم در اتاق خودرو شنیده می‌شوند پیام‌های هشدارآمیزی از نقص در قسمت‌های مکانیکی خودرو در خود دارند و باید نسبت به رفع آن‌ها توجه جدی داشته باشید.

 

به عنوان نکته‌ی آخر باید توجه داشته باشید که حذف همه‌ی صداهای اتاق خودرو و رسیدن به سکوت مطلق، امکان‌پذیر نیست. مخصوصا اگر خودروی شما قدیمی باشد، شنیده شدن کمی صدا در اتاق خودرو، عادی است و نباید انتظار داشته باشید که همچون یک خودروی لوکس، هیچ صدایی در داخل خودرو نشنوید.

 

امیدواریم با انجام این روش‌ها موفق به کاهش صداهای مزاحم و آزاردهنده‌ی اتاق خودروی خود شوید. لطفا ما را از نتیجه‌ی کار خود باخبر کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

perm_identity

textsms

نبض صنعت خودروی جهان در ایمیل شما خواهد تپید...