چرا کمک فنر خودرو خراب می شود؟

کمک فنر خودرو

کمک فنر خودرو بخشی مهم از سیستم تعلیق خودرو محسوب می شود که بدون آن رانندگی سخت و حتی خطرناک است. یکی از دلایل عدم پایداری خودرو و تکان شدیدی که در هنگام رانندگی احساس می کنید به همین کمک فنرها ارتباط دارد. خوشبختانه برخلاف سایر اجزای فنی خودرو، بررسی و تشخیص خرابی این قطعه از عهده شما نیز بر می آید. بنابراین، بهتر است پیش از اینکه یک خرابی ساده هزینه زیادی روی دست شما بگذارد به سراغ خودروی خود روید و نگاهی به کمک فنر های آن بیاندازید.

کمک فنر خودرو

حتی چند دقیقه رانندگی بدون کمک فنر را نمی توان تصور کرد. کمک فنرها در واقع قطعاتی هستند که در برابر حرکت فنرها مقاومت می کنند و هرچه سرعت این حرکت بالاتر باشد این مقاومت نیز افزایش می یابد. برای مثال هنگامی خودروی شما از روی یک دست انداز به سرعت عبور می کند فنرها به سرعت جمع می شوند. در نتیجه نیروی زیادی به اتاقک خودرو وارد خواهد شد. این نیرو اگر خنثی نشود موجب نوسان شدید خودرو خواهد شد.

قطعه ای که مانع از جمع شدن سریع فنرها می شود کمک فنر است. در مقابل هنگامی که خودرو با سرعت کمی از روی یک سرعت گیر عبور می کند، کمک فنرها به فنر اجازه جمع شدن را می دهند. بنابراین می توان گفت که کمک فنر نوسان گیر خودروی شماست و اگر دوست دارید که یک رانندگی نرم و آرام داشته باشید باید حسابی به کمک فنرهای خودروی خود اهمیت دهید.

دلایل خرابی کمک فنر خودرو

کمک فنر خودرو

از جمله عوامل اصلی خرابی کمک فنر حمل بار سنگین و بالاتر از ظرفیت خودرو به مدت طولانی است. همچنین عبور از راه ها ناهموار نیز خرابی این قطعه را تشدید می کند. بنابراین عجیب نیست که خرابی کمک فنرها بیشتر در خودروهای باری دیده می شود.

از دیگر دلایل خرابی کمک فنر می توان به ترمزگیری ناگهانی در سرعت های بالا اشاره کرد که موجب کوبش های بالاتر از حد توان خودرو می شود. افزون براین، خرابی کاسه نمد و بوش کمک فنرها و در نتیجه نشت روغن نیز از دلایل دیگر خرابی این قطعه است.

چطور از خرابی کمک فنر باخبر شویم؟

کمک فنر خودرو

کاهش ارتفاع خودرو در یک یا دو طرف، احساس کوبش و خشکی در هنگام رانندگی از نشانه های خرابی کمک فنر خودرو هستند. کمک فنرها جزیی از سیستم تعلیق خودرو محسوب می شود، بنابراین خرابی این قطعه در بلند مدت آسیب های جدی به چرخ ها، فنرها، جلوبندی، جعبه فرمان، دیفراسیل و گیربکس وارد می کند. به طور کلی نشانه های خرابی کمک فنر خودرو به شرح زیر هستند:

  • سابیدگی و پوسیدگی غیر طبیعی لاستیک ها و عدم تناسب آنها با یکدیگر
  • کشیدگی خودرو به یک سمت در هنگام رانندگی
  • شیرجه زدن خودرو به جلو در هنگام ترمزگیری
  • از دست رفتن کنترل خودرو و حرکات غیر طبیعی هنگام عبور از دست اندازها و سرعت گیرها
  • لغزش و کنترل دشوار خودرو در پیچ ها
  • شنیدن صدایی شبیه به “تقه” در هنگام عبور از دست اندازها
پیشنهاد مطالعه  لنت ترمز را چه زمانی تعویض کنیم؟

نکات مهم در هنگام تعویض کمک فنر

کمک فنرها با توجه نوع خودرو بر روی آنها نصب می شوند. خودروهای سواری کمک فنرهای متفاوتی نسبت به خودروهای باری و مسابقه ای دارند. متداول ترین نوع کمک فنر در بازار کمک فنر روغنی یا هیدرولیکی است. در این نوع محفظه کمک فنر با روغن پر می شود و با وارد کردن فشار به آن روغن از طریق سوراخ های بالای محفظه اول از آن به محفظه بالایی هدایت می شود. کمک فنرهای هیدرلیکی توانایی خوبی برای خنثی کردن ضربات و تکان های وارد شده به خودرو را دارند.

سعی کنید که کمک های جلو یا عقب را همزمان تعویض کنید حتی اگر یکی از آنها سالم تر از دیگری باشد. در واقع کار کردن دو کمک فنر سالم و کهنه در کنار هم سبب می شود تا قطعه مستعمل، قطعه جدید را هم خراب کند.

برای خودروهای دو گانه سوز بهتر است به سراغ کمک فنرهای مخصوص خودشان بروید.

همچنین شما می توانید کمک فنر مورد نیاز خود را از طریق فروشگاه اینترنتی ماشین نو نیز خریداری کنید. قیمت لوازم یدکی خودرو در این فروشگاه بر اساس نرخ مصوب تعیین می شود و علاوه بر این، ضمانت بهترین قیمت نیز از تعهدهایی است که ماشین نو به مشتریان خود می دهد. سفارش ها در فروشگاه اینترنتی لوازم یدکی ماشین نو با پست سریع ارسال می شود و سفارش مشتریان تهران در همان روز خرید به آنها تحویل داده می شود.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

perm_identity

textsms

نبض صنعت خودروی جهان در ایمیل شما خواهد تپید...