چطور متوجه خرابی رادیاتور خودرو شویم؟

خرابی رادیاتور خودرو

رادیاتور خودرو یکی از قسمت های پیچیده اتومبیل محسوب می شود که وظیفه آن خنک کردن موتور از طریق کاهش دمای آب گردشی در اطراف آن است. رادیاتور در جلوی خودرو نصب می شود و با تبادل هوا آب داغی بازگشته از موتور را خنک می کند تا دوباره به وسیله واترپمپ به سوی موتور هدایت شود. این قطعه همواره در معرض آسیب های مختلف از جمله نشتی قرار دارد که موجب کم شدن آب آن می شود.

خرابی رادیاتور خودرو

تشخیص نشتی رادیاتور کار چندان سختی به نظر نمی رسد. روشن شدن چراغ هشدار دما نخستین نشانه ای است که بروز مشکل در سیستم خنک کننده خودرو را به شما اعلام می کند. این مشکل که عمدتا به خاطر کاهش آب رادیاتور ایجاد می شود ممکن است به دلیل نشت رادیاتور یا سایر اجزای در مسیر آن باشد.

دلایل کاهش آب رادیاتور

بد نیست بدانید که کاهش آب رادیاتور به جز نشتی می تواند دلایل دیگری هم داشته باشد. بنابراین با روشن شدن چراغ دما بهتر است قسمت های مختلف را همزمان بررسی کنید. این دلایل عبارتند از:

سوراخ بودن رادیاتور

نشتی در اتصالات

ورود آب به سیلندرها

نشتی از بخاری ماشین

خرابی درب رادیاتور و نشتی آب از آن

نشتی از درب منبع انبساط

 

تشخیص خرابی رادیاتور

با روشن شدن چراغ هشدار دما و یا افزایش حرارت روی داشبورد می تواند نشانه نشتی یا سوراخ شدن رادیاتور خودرو باشد. به این منظور ابتدا سطح کولانت (ترکیت 50 50 آب رادیاتور و ضد یخ) را در مخزن انبساط چک کنید. اگر سطح کولانت پایین است مرحله بعد چک کردن سطح کولانت در رادیاتور است. اما به خاطر داشته باشید که این کار باید چند ساعت پس از خاموش شدن خودرو یا اصطلاحا هنگامی که موتور سرد است صورت گیرد.

خرابی رادیاتور خودرو

کم شدن سطح کولانت نشانه های دیگری هم دارد که از جمله آنها می توان به گرم شدن بیش از حد موتور و خروج باد سرد در هنگام روشن بودن بخاری اشاره کرد. به هر حال این کاهش سطح می تواند ناشی از نشتی رادیاتور باشد و این نشتی ممکن است از درزهای زیر رادیاتور قابل مشاهده باشد. اما در صورتی که از درزهای زیرین نشتی وجود نداشت بهتر است از تمام زوایا بدنه رادیاتور را بررسی کنید.

پیشنهاد مطالعه  نشانه هایی که خرابی پمپ بنزین خودرو شما را هشدار می دهد

رادیاتورهای آلومینیومی اگرچه دچار زنگ زدگی نمی شوند اما همواره در معرض فرسودگی قرار دارند و در نتیجه ممکن است به جای نشتی از درزها سوراخ شوند. معمولا زنگ زدگی ها، تغییر رنگ در قسمت هایی از بدنه رادیاتور نیز می توانند به شما در پیدا کردن محل نشتی کمک کنند.

خرابی رادیاتور خودرو

لازم به ذکر است که ممکن است در هنگام کار کردن موتور متوجه نشتی کولانت نشوید. چراکه در حالت گرم کولانت تحت فشار قرار دارد و ممکن است به صورت بخار خارج شود که در نتیجه تشخیص آن کمی سخت می شود.

در هر صورت اگر نشتی و دلیل کاهش آب رادیاتور خودرو را مشاهده نکردید بهتر است در مرحله بعد به سراغ سایر اجزای سیستم خنک کننده بروید. به عنوان مثال شیلنگ هایی که از رادیاتور تا موتور کشیده شده اند نیز با وجود ضخامت مناسب ممکن است دچار پوسیدگی یا ترک شده باشند. در پوش رادیاتور، واترپمپ خودرو، بلوک موتور، ترموستات و بخاری ماشین نیز محل هایی هستند که می توانند مستعد نشتی و عامل کاهش آب رادیاتور باشند. همچنین خرابی واشر سر سیلندر نیز موجب ورود کولانت به محفظه احتراق می شود. در این مواقع دود اگزوز خودرو به رنگ سفید در می آید که نشانه وجود بخار آب در آن است.

خرابی رادیاتور خودرو

با توجه به اینکه رادیاتور خودرو و سایر قطعات سیستم خنک کننده از حسایست و همچنین قیمت قابل توجهی برخوردارند یکی از راه های مناسب و مطمئن برای خرید این لوازم یدکی مراجعه به فروشگاه های اینترنتی قطعات خودرو نظیر ماشین است. حسن خرید لوازم یدکی خودرو از فروشگاه ماشین نو برخورداری از تنوع محصول بالا و تضمین بهترین قیمت است. همچنین این فروشگاه از یک سیستم استعلام قیمت برخوردار است که امکان بررسی قیمت لوازم یدکی ناموجود را هم فراهم می کند. در این سیستم شما بلافاصله پس از اطلاع از قیمت امکان خرید قطعه مورد نظر را نیز خواهید داشت.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

perm_identity

textsms

نبض صنعت خودروی جهان در ایمیل شما خواهد تپید...