دانستنی‌های خودرو

راهنمای رانندگی در جاده های برفی

بسیاری از ما رانندگی را کاری آسان و بی دردسر می دانیم. در واقع شاید تصور کنیم که بزرگترین چالش پیش روی ما در هنگام رانندگی، ترافیک های شهری و پارک کردن خودرو باشد. اما در حقیقت رانندگی در شرایط آب و هوایی مختلف به لوازم و مهارت های خاصی نیاز دارد که اگر از آنها برخوردار نباشیم بی شک تجربه های ناخوشایندی را برای ما به همراه می آورند. بنابراین، در این مطلب از مجله اینترنتی ماشین نو تصمیم گرفته ایم تا تکنیک های مختلف رانندگی در جاده های برفی را به شما معرفی کنیم.

رانندگی در جاده های برفی

تهیه یک چک لیست برای یک سفر زمستانی

اگرچه توصیه می شود که در فصل زمستان و هوای برفی از انجام سفرهای غیر ضروری خودداری کنید، اما اگر ناچار به این کار شدید توصیه می کنیم پیش از سفر، یک فهرست کامل از لوازم مورد نیاز و امکانات ضروری خودرو تهیه کنید. در این فهرست باید از سلامت بخاری خوردو، لوله های گردش آب، ضد یخ، برف پاک کن ها و ترموستات مطمئن شوید.

افزون بر موارد فوق به همراه داشتن زنجیر چرخ و لوازمی مانند لباس گرم، کفش های ساق بلند و جوراب های پشمی هم الزامی هستند. به یاد داشته باشید که داشتن قدرت بالا، خودروی شما را از داشتن زنجیر چرخ بی نیاز نمی کند. جالب است بدانید که اغلب خودروها از زمان ترمزگیری با سرعت 30 کیلومتر بر ساعت تا ایستادن کامل مسافتی در حدود 5 متر را می پیمایند. این مسافت در جاده های لغزنده به مرز 50 متر نزدیک می شود و بستن انواع زنجیر چرخ آن به نصف این مقدار تقلیل می دهد.

رانندگی در برف و یخ بندان

رانندگی در برف و یخ بندان

هنگام عبور از جاده های خاکی و پر سنگ از فشار دادن بی مورد پدال گاز خودداری کنید. این کار اصطلاحا باعث هرزگردی لاستیک ها می شود و زیر آنها را خالی می کند. هنگامی که یک سنگ یا برآمدگی بزرگ جلوی لاستیک خودرو باشد به جای فشار اضافی به گاز که موجب لغزش خودرو می شود، بهتر است با صبر و حوصله مسیر خودرو را عوض کرده و از کنار سنگ یا دست انداز بگذرید.

بیشتر بخوانید :  عملکرد و نقش سوپاپ در خودرو ؟

همچنین در مسیرهای صعب العبور با سرعت پایین حرکت کنید و با دیدن جاده صاف و هموار سرعت خودرو را افزایش ندهید چراکه با رسیدن به یک پیچ تند نمی توانید خودرو را متوقف کنید. این توصیه را به خصوص هنگامی که به صورت گروهی در مسیر حرکت می کنید بیشتر جدی بگیرید. زیرا رفتار شما در هنگام رانندگی بر سلامت دیگران اثر می گذارد.

حرکت در سربالایی و سراشیبی

در هوای برفی هنگام حرکت در سربالایی باید از دنده سنگین استفاده کنید و از کم یا زیاد کردن سرعت ماشین خودداری کنید. هنگام توقف نیز فرمان را صاف نگه دارید و در صورت مشاهده حرکت عرضی با کمی گاز ماشین را به حالت اول برگردانید. همچنین حرکت به صورت مارپیچ در سربالایی اشتباه است و امکان لغزیدن و واژگونی خودرو را به همراه دارد. بنابراین، مسیر مستقیم بهترین انتخاب خواهد بود.

در حین پایین آمدن از سراشیبی نیز با دنده سنگین حرکت کنید و اجازه دهید خودرو بدون ترمز به مسیر خود ادامه دهد. همچنین از حرکات اضافه با فرمان و حرکات عرضی نیز خودداری کنید و در صورت انحراف با کمی گاز دادن و تغییر فرمان به جهت مخالف خودرو را به حالت اول بازگردانید.

انتخاب لاستیک مناسب برای فصل زمستان

اگر در فصل زمستان به فکر سفر در جاده های برفی افتادید بهتر است حتما از لاستیک هایی با آج های درشت استفاده کنید تا اصطکاک آنها با جاده برفی بیشتر شود.

انتخاب لاستیک مناسب برای فصل زمستان

افزون بر موارد فوق برای پاک کردن یخ و برف روی شیشه نیز از آب داغ استفاده نکنید چراکه این کار باعث وارد شدن شوک به شیشه و ترک برداشتن آن می شود. برای این کار بهتر است از یک برس یا دستمال استفاده کنید و یا در مخزن برف پاک کن خودرو محلول شیشه شوی ضد یخ بریزید.

رانندگی در جاده های برفی

رانندگی در جاده های پوشیده از برف

هنگامی که برف بر روی جاده می نشیند پستی و بلندی های آن، دست اندازها و چاله ها دیده نمی شوند و به بیان ساده شما از شرایط جاده اطلاع زیادی نخواهید داشت. در نتیجه هنگام رانندگی در جاده های برفی حرکت با سرعت بالا یک می تواند منجر به اتفاقات ناگواری شود. بنابراین، بهتر است با سرعتی آرام و یکنواخت به حرکت خود ادامه دهید، حتی اگر مسیر باز به نظر می رسید.

بیشتر بخوانید :  شاسی خودرو چیست و انواع آن کدام اند؟ + تعمیر شاسی ماشین

هنگامی که احساس کردید چرخ های خودرو به صورت هرز می چرخند دنده را سبک کنید تا چسبندگی تایرها به جاده بیشتر شود. برای دور زدن نیز فرمان را تا انتها نچرخانید زیرا باعث هرزگردی چرخ ها و عدم کنترل خودرو می شود. توصیه می کنیم در چنین شرایطی با کمتر چرخاندن فرمان و کاهش سرعت خودرو، دایره بزرگتری برای دور زدن در نظر بگیرید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
برند خودروی شما چیست؟

برای مشاهده قیمت روز لوازم یدکی

خودروی خود روی برند کلیک کنید:

مشاهده سایر برندها