فنر لول خودرو چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

Springs

فنرها یکی از قطعات مهم خودرو هستند که نقشی کلیدی در تعادل و حرکت ثابت خودرو دارند. در واقع فنرها با تحمل وزن بدنه و بار خودرو، ارتفاع آن را ثابت نگه می دارند. افزون بر این، فنر با جذب نوسانات ناشی از مسیرهای ناهموار از انتقال آنها به اتاقک خودرو جلوگیری می کنند. جالب است بدانید که در یک اتومبیل از 5 نوع فنر مختلف استفاده می شود که عبارتند از: فنر لول یا فنر مارپیچ، فنر تخت، فنر بادی، فنر لاستیکی و میله پیچشی.

فنر لول خودرو

فنر لول ساده ترین نوع فنر است که همگی با آن آشنا هستیم. فنر لول خودرو از یک میله فولادی ساخته می شود که به صورت حلقه های متناوب پیچیده شده است. قدرت و مقاوت این فنر به تعداد حلقه ها، ارتفاع آنها و قطر میله فولادی بستگی دارد. به طور کلی هرچه قطر میله فنر بیشتر باشد قدرت آن نیز افزایش می یابد. از سوی دیگر افزایش طول و تعداد حلقه های فنر موجب انعطاف پذیری بیشتر آن خواهد شد.

فنر لول خودرو

فنر لول ها بین چرخ ها و بدنه خودرو قرار می گیرند. برای سنجش قدرت این قطعه از فاکتوری به نام ثابت یا ضریب فنر استفاده می شود. ثابت فنر در واقع میزان وزنی است که برای فشردن یک فنر مارپیچ به اندازه یک اینچ نیاز است. ثابت فنر در فیزیک با عناوین نرخ فنر یا نرخ فشردگی فنر نیز شناخته می شود.

مزایای و معایب فنر لول خودرو

فنرهای مارپیچ از ساختاری ساده برخوردارند. از این رو، طول عمر بالا و مقاومت زیاد از ویژگی های این قطعه محسوب می شوند. فنر لول ها بر خلاف فنرهای تخت به تنظیمات خاصی نیاز ندارند و به ندرت خراب می شوند. در مقابل تحمل وزن محدود نیز از نقاط ضعف فنرهای مارپیچ به شمار می رود که موجب ضعیف شدن آنها به مرور زمان می شود.

فنرهای مارپیچ با گذشت زمان و تحمل وزن های بالا ضعیف می شوند و این ضعف به طور مستقیم بر ارتفاع خودرو و سلامت لاستیک ها اثر می گذارد و راحتی و کیفیت رانندگی را کاهش می دهند.

بازدید از فنر مارپیچ خودرو

با وجود آنکه بسیاری تصور می کنند فنر لول خودرو نیازی به بازدید دوره ای ندارد اما این قطعه نیز همانند سایر لوازم یدکی خودرو دچار استهلاک خواهد شد. ساده ترین ایرادی که فنرهای مارپیچ به آن دچار می شوند اکسید شدن یا زنگ زدگی است. با وجود آنکه بر روی فنر لول ها یک پوشش برای محافظت در برابر ضربات و زنگ زدگی وجود دارد اما آمارها نشان می دهد که چیزی حدود 10 درصد از خودروهایی که در سطح خیابان ها تردد می کنند دچار پوسیدگی در قسمت فنرهای مارپیج هستند.

پیشنهاد مطالعه »»   کاتالیزور چیست، انواع و عملکرد آن ؟

فنر لول خودرو

از سوی دیگر اگرچه فنرهای لول کمتر دچار شکستگی می شوند اما وارد شدن ناگهانی نیروی زیاد در کنار پوسیدگی می تواند موجب شکستگی آنها شود. از آنجایی که فنرها دقیقا در بالای تایرها قرار دارند، شکستگی آنها می تواند باعث پارگی لاستیک ها شود. همچنین یکی دیگر از عوامل شکستگی فنر، خستگی آن است که در اثر گذر زمان و تحمل بارهای زیاد ایجاد می شود.

تاثیرات منفی اسپرت کردن خودرو

امروزه یکی از راه های جذاب برای اسپرت کردن خودرو، کاهش ارتفاع آن است. در این روش باید فنرهای بلند با فنرهای استاندارد کوتاه تر جایگزین شوند اما در واقع بسیاری راهی غیر اصولی و ارزان تر  یعنی بریدن و کوتاه کردن فنر را برای این کار انتخاب می کنند. با توجه به اینکه طول فنر لول با میزان جذب انرژی آن رابطه مستقیم دارد، بریدن حلقه های آن می تواند موجب کاهش جذب انرژی و انتقال نیروی ضربات به اتاقک خودرو شود.

همچنین برخی از گرم کردن فنر برای نزدیک کردن حلقه ها و کاهش ارتفاع آن استفاده می کنند. در این روش نیز شاخص فنر به میزان قابل توجهی تغییر کرده و در واقع به یک جسم صلب نزدیک می شود. کوبیده شدن خودرو در دست اندازها از اثرات منفی این روش خواهد بود.

دقت در ضریب و اندازه فنر لول خودرو در هنگام تعویض

فنرهای مارپیچ از ضرایب متفاوتی برخوردارند که می توانید تنوع گسترده آنها را در فروشگاه اینترنتی ماشین نو ملاحظه کنید. ثابت فنر به جنس میله و فیزیک آن بستگی دارند. بنابراین در هنگام تعویض فنر لول باید یکی بودن ضرایب فنرهای قدیمی و جدید دقت نمود. تفاوت در ضریب فنر می تواند موجب تغییر میزان جذب انرژی و بروز مشکلاتی در بخش های فنی، کیفیت رانندگی و حتی حالت ایستایی خودرو شود.خرید اقساطی لوازم یدکی

قیمت لوازم یدکی

خرید لوازم یدکی پراید

خرید لوازم یدکی پژو 405

خرید لوازم یدکی mvm

خرید لوازم یدکی لیفان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برند خودروی شما چیست؟

برای مشاهده قیمت روز لوازم یدکی

خودروی خود روی برند کلیک کنید:

مشاهده سایر برندها