دانستنی‌های خودرو

سگدست مهم ترین قطعه جلوبندی و دلایل انحراف خودرو از جاده

در این مقاله قصد داریم که سگدست خودرو را به طور کامل توضیح دهیم و وظایف آن و نیز علائم خرابی سگ دست را با هم بررسی کنیم.پس با فروشگاه اینترنتی لوازم یدکی ماشین نو همراه باشید.

سگدست ( سگ دست ) چیست؟

یکی از بازیگران اصلی جلوبندی خودرو قطعه ای ساده و به نسبت ارزان قیمت به نام سگدست (kingpin) است که ضمن نگهداری چرخ، وظیفه چرخاندن آن را بر روی محور فرمان نیز به عهده دارد.

در واقع سگ دست قطعه ای لولا مانند است که دیسک ترمز، فرمان خودرو، کمک ها و توپی و اتصالات چرخ ها همگی به آن متصل می شوند. سگ دست اگرچه قطعه ای ساده به شمار می رود اما در صورت خرابی، باعث کشیده شدن خودرو به یک سمت می شود و رانندگی را برای شما مشکل خواهد کرد.

سگ دست در واقع یکی از قطعات اصلی متصل به چرخ برای انتقال وزن بدنه خودرو به چرخ ها و نهایتا به زمین و انتقال حرکت چرخ ها به خودرو برای حرکت به طرفین می باشد.

سگدست خودرو

سگدست در خودرو

سگدست در واقع یکی از قطعات مهم و کاربردی در سیستم جلو بندی خودرو محسوب می شود. جلو بندی خودرو شامل قطعات زیادی مانند فنر، سیبک ها، طبق، شغال دست، سگ دست، اکسل، دستگاه تعلیق و … می باشد که وظایف این سیستم هماهنگ با هم، حفظ تعادل و هندلینگ راحت و تعلیق پذیری در چاله ها و پیج های جاده را بر عهده دارند.

بیشتر بخوانید :  عیب یابی موتور با رنگ دود اگزوز خودرو

جلوبندی در حقیقت مجموعه بزرگی از قطعات خودرو است که وظیفه هندلینگ راحت خودرو در هنگام رانندگی را برعهده دارند. به بیان ساده، جلوبندی به قسمت های زیرین جلوی خودرو گفته می شود.

در این میان، سگ دست اصلی ترین قطعه جلوبندی است که سایر اجزای چرخ و سیستم تعلیق بر روی آن بسته می شود. محل قرار گیری این سگ دست را می توانید در تصویر زیر مشاهده کنید.

چرخ خودرو در واقع حول سگدست دوران و چرخش می کند و روی آن یاتاقان بندی نیز می شود. به این قطعه سگ دست نشیمنگاه نیز گفته می شود.سگ دست در دو طرف خود دارای بوش های محوری می باشد که از یک سمت به قطعات متحرک سیستم تعلیق خودرو و از طرف دیگر به شاسی خودرو متصل می گردد و نقش اتصال شاسی خودرو به قطعات تعلیق و حرکت خودرو را نیز بر عهده دارد.در تصویر زیر محل اتصال طبق بالا با رنگ زرد، طبق پایین با رنگ قرمز، مفصل فرمان با رنگ آبی و دیسک ترمز با رنگ صورتی مشخص شده است.

سگدست ماشین

نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که سگ دست چرخ های جلو  با چرخ های عقب متفاوت است. سگ دست های جلویی لولا مانند هستند و از بازویی برخوردارند که وظیفه زاویه دار کردن چرخ ها را بر عهده دارند. اما چرخ های عقب به دلیل ثابت بودن، از این بازوی فرمان پذیر بی نیاز هستند.

در تصویر زیر که  نمای دیگری از یک سگ دست چرخ جلو را نشان می دهد پلوس (که نیروی گیربکس را به چرخ ها منتقل می کند) با رنگ آبی، کاور پلوس با رنگ نارنجی و سگ دست نیز با رنگ سبز مشخص شده اند.

عملکرد سگدست در خودرو

دیگر قطعه ای که به سگ دست متصل می شود بلبرینگ چرخ است که از دو بخش ثابت و متحرک تشکیل می شود. قسمت ثابت بلبرینگ چرخ با پیچ به سگ دست وصل می شود و قسمت متحرک یا گردان آن نیز به وسیله دو ردیف ساچمه نسبت به قسمت ثابت چرخش می کند.

بلبرینگ سگ دست

در تصویر فوق قسمت های نارنجی رنگ سگ دست، آبی رنگ پلوس و کاور آن و قسمت زرد رنگ بلبرینگ چرخ را نشان می دهند. تصویر زیر نیز نحوه اتصال قسمت های ثابت (سبز رنگ) و متحرک (قرمز رنگ) بلبرینگ را نشان می دهد. دو ردیف ساچمه نیز با رنگ زرد مشخص شده است.

اتصال سگ دست خودرو

بر روی قسمت متحرک بلبرینگ چرخ دیسک ترمز نصب می شود که به همراه چرخ دائما در حال چرخش است. همچنین دیسک ترمز دارای یک کاور است که مابین بلبرینگ و سگ دست قرار می گیرد.

نحوه اتصال دیسک ترمز به سگدست نیز در تصویر زیر نشان داده شده است. در این نمایه قطعات به ترتیب شماره سگ دست، کاور دیسک ترمز، بلبرینگ چرخ و دیسک ترمز هستند. رینگ و لاستیک نیز از طریق اتصال به دیسک ترمز به نوعی به سگدست ارتباط پیدا می کنند.

انواع سگدست خودرو

چرخ ها همیشه نیروی خودرو از گیربکس دریافت نمی کنند. در واقع برخی چرخ ها اصطلاحا غیر محرک هستند و فقط می چرخند. در این حالت آنها به نیروی گیربکس نیاز ندارند و در نتیجه شکل ظاهری سگ دست های آنها هم کمی متفاوت می شود.

برای چرخ های غیر محرک از سگ دست های مخروطی استفاده می شود. در این مدل، پلوس از طریق سوراخی که در میانه مخروط ایجاد شده عبور می کند و به سایر قطعات چرخ متصل می شود.

قطعات مربوط به سگ دست و جلوبندی خودرو

همانطور که گفته شد سگ دست ها در دو نوع سگدست چرخ های جلو و سگ دست چرخ های عقب وجود دارند.

سگ دست چرخ های جلو علاوه بر انتقال وزن خودرو به چرخ ها، وظیفه تعلیق پذیری و نیروی دورانی چرخ ها و فرمان پذیری را نیز بر عهده دارد.

به سگ دست چرخ های جلو، پلوس ماشین که خود وظیفه انتقال نیروی چرخشی از گیربکس به چرخ ها را دارد به همراه کاور دیسک ترمز متصل می گردد.

بیشتر بخوانید :  خودرو ها براساس ظاهر به چند دسته تقسیم می شوند؟

اما سگ دست چرخ های عقب کمی متفاوت تر هستند و وظیفه اصلی آنها تنها نشیمنگاه مناسب برای اتصال شاسی به چرخ ها می باشد. در سگ دست چرخ های عقب یک بازو برای اتصال طبق بالا و یک بازو برای اتصال طبق پایین وجود دارد و خبری از بازویی که مربوط به تعلیق پذیری فرمان خودرو باشد، نیست.

از دیگر قطعات اصلی که به سگ دست متصل می شوند می توان به بلبرینگ ها اشاره نمود. بلبرینگ چرخ ها که از دو قسمت ثابت و متحرک و چندین قطعه ریز بین این دو قطعه ثابت و متحرک که ساچمه گفته می شود، تشکیل شده است و وظیفه راحتی چرخش محور چرخ ها را بر عهده دارد.

انواع سگدست ماشین

بلبرینگ ها با چند پیچ به سگ دست متصل می شوند به این صورت که چند پیچ در قسمت ثابت بلبرینگ برای اتصال به سگ دست تعبیه شده است. معمولا سوراخ های موجود در سگ دست خود به صورت استاندارد رزوه شده اند و به راحتی بلبرینگ ها بر روی آن پیچ می شوند و نیازی به مهره کردن آن ها نیست.

یکی از قطعات متصل و اساسی متصل به سگ دست ها کمک فنرها می باشند. این قطعه از طرف بالا به شاسی خودرو از طرف پایین به سگ دست و چرخ ها متصل می گردد. کمک فنر نیز به عنوان یکی از قطعات جلوبندی خودرو، در تعدیل نیروی های لرزشی و نوسانات جاده ایی به حرکت نرم خودرو کمک می کند و از انتقال نیروی حرکتی، ضربه ای و لرزشی چرخها  به شاسی و کابین خودرو جلوگیری می کند.

فنر با توجه به ماهیتی که دارد در اثر فشار و کشش واکنش نشان می دهد که کمک فنر این واکنش را تعدیل و به کمک فنر می رود تا بتواند وظایف خود را نیز به درستی انجام دهد.

طراحی منحصر به فرد سگدست ها

سگدست های چرخ جلو در تمامی خودرو ها به این صورت طراحی شده اند که پلوس بتواند نیروی دورانی خود را از گیربکس بگیرد و آن را به قسمت بلبرینگ ها و نهایت چرخ ها منتقل کند.

مگر اینکه خودرو چهار دیفرانسیل باشد، در غیر این صورت در اکثر خودروها، دو چرغ عقب، نیازی به انتقال نیرو از قسمت گیربکس به چرخ ها وجود ندارد و در این حالت، چرخ ها فقط حول محوری می چرخند و نیازی به بلبرینگ ندارند. به همین منظور طراحی سگ دست ها در چرخ های عقب متفاوت و به شکل مخروطی و بدون سوراخ و بلبرینگ در وسط آنها طراحی می شوند.

در طراحی سگ دستها دومین عامل مهمی که باید مورد توجه قرار گیرد، استحکام و نحوه اتصال آن به چرخ و شاسی خودرو می باشد که این قطعه بتواند به راحتی نیروی وزن بدنه را تحمل کند و در ضربات جاده ایی که اثر وزن تشدید می گردد از مقاومت بالای بر خوردار باشد.

طول عمر و خرابی سگدست

این قطعه به خودی خود دچار خرابی و یا نقص فنی نمی گردد و فقط زمانی این قطعه آسیب پذیر خواهد بود که به آن ضربه شدیدی در اثر تصادف و چاله های عمیق وارد شود. این قطعه از قطعات ریز و استهلاک پذیر ساخته نشده است و به همین دلیل یکی از قطعات با طول عمر بالا در خودرو محسوب می گردد.

در صورت معیوب شدن و خمیدگی این قطعه، سگ دست اثر خود را به صورت حرکت زاویه دار چرخ ها و کشیدگی خودرو به سمت چپ یا راست را خواهد داشت.

بیشتر بخوانید :  بوش طبق چیست؟ علائم خرابی و نحوه تعویض بوش طبق + قیمت

زمانی که سگ دست معیوب گردد و چنین واکنشی را در خودروی خود احساس کنید، این خرابی می تواند به فنر ها و سیستم جلوبندی اتومبیل شما ضربه وارد کند و موجب خرابی سیستم جلوبندی نیز گردد. به همین دلیل اگر در خودروی خود در مواقع رانندگی، حس انحراف از جاده داشتید، ممکن است که یکی از دلایل آن خراب شدن سگ دست سیستم جلوبندی شما باشد.

سگدست ها در صورت معیوب شدن قابل تعمیر هستند و در بعضی مواقع تعویض آنها بهتر است. قیمت سگ دست ها معمولا خیلی بالا نیستند و نسبت به قطعات دیگر بسیار به صرفه تر هستند که در صورت معیوب شدن، آن را تعویض کنند.

به همراه تعویض این قطعه بهتر است که بلبرینگ های آن نیز تعویض شوند.

سگ دست خودرو در جلوبندی

آیا انحراف و کشیدگی خودرو به دلیل خرابی سگدست می باشد؟

شاید بارها برای شما هم پیش آمده است که در حین رانندگی احساس می کنید خودروی شما تمایل زیادی دارد که به یک سمت کشیده شود. در این موارد چندین مورد را باید بررسی کرد تا بتوانیم مطمین شویم که ایراد از سگ دست ماشین شماست.

در حالت اول و ساده ترین مرحله، حتما میزان باد لاستیک خودروی خود را بررسی کنید. بعضی مواقع با اختلاف باد بین دو لاستیک جلویی و یا دو لاستیک عقبی، این اثر کشیدگی به یک سمت در خودرو به وجود می آید که ممکن است راننده را به اشتباه بیاندازد و برای رفع این عیب سراغ جلوبندی خودرو برود.

البته در این قسمت میزان سائیدگی لاستیک نیز می تواند در این انحراف تاثیرگذار باشد. در مواردی که میزان سائیدگی دو چرخ جلو، به یک اندازه نباشند، این احتمال وجود دارد که خودرو به یک سمت کشیده شود و دلیل آن نیز تغییر محیط دور چرخ ها می باشد و چنانکه در اثر سائیدگی لاستیک، دور محیط یک لاستیک از لاستیک هم ردیف خود کمتر باشد، در حین حرکت، یکی از چرخ ها می خواهد فاصله بیشتری را بر روی جاده طی کند و این موجب کشیده شدن خودرو به سمت لاستیکی باشد که بیشتر سائیده شده است.

در حالت دوم زمانی است که موقع ترمز و حتی در جاده به هنگام نیش ترمز و کاهش سرعت خودرو، شما احساس انحراف به چپ یا راست خواهید داشت که این مورد هم ممکن است راننده را به اشتباه وادارد.

بیشتر بخوانید :  عملکرد پلوس در خودرو + علت و علائم خرابی + انواع و اجزای پلوس

در این حالت انحراف به چپ یا راست خودروی شما به خاطر عدم هماهنگی ترمز های شماست. به این صورت که با ترمز کردن ممکن است قدرت ترمز و نیروی نگهدارنده در سیستم ترمز شما، به یک چرخ بیشتر از چرخ دیگر وارد شود.

به این صورت که یک سمت از خودروی شما هنوز میل به حرکت کردن دارد و یک سمت از خودروی شما در اثر ترمز می خواهد متوقف شود که این مورد باعث کشیده شدن خودروی شما به یک سمت می شود. برای رفع این مورد کافیست که خودروی خود را به یک مکانیکی ساده نشان دهید و از او بخواهید که این مورد و سیستم ترمز خودروی شما را تنظیم کند.

در حالت سوم نیز می توان به تنظیم فرمان توسط بی دقتی اوستا کار اشاره کرد. این مورد به راحتی قابل مشاهده و حدس زدن می باشد و می توانید بلافاصله با مراجعه به یک مکانیکی و یا نمایندگی، از او بخواهید که فرمان شما را تنظیم کند تا این حالت کشیدگی و انحراف در خودروی شما رفع گردد.

اتصال دیسک ترمز به سگدست

اما در حالت چهارم، خودروی شما در حین رانندگی بدون ترمز گرفتن، ممکن است که به یک سمت کشیده شود و این کشیدگی و انحراف به احتمال بسیار زیاد به علت خرابی سگ دست در سیستم جلوبندی اتومبیل شما می باشد که با تشخیص کارشناس ممکن است تعمیر و یا کلا تعویض گردد.

همانطور که پیش تر اشاره شد، سگدست ها بسیار مقاوم هستند و چنانکه خودروی شما دچار تصادف و یا ضربات سنگین چاله ایی نشود، این قطعه می تواند سالهای سال بدون ایراد در سیستم جلوبندی شما به خوبی نقش ایفا کند.

خرید اینترنتی سگدست

همانطور که در این مقاله بیان شدن سگ دستها قطعه ای به صرفه و ارزان اما حیاتی و مهم هستند و باید در صورت بروز علائم خرابی نسبت به تعویض آنها اقدام کرد. برای خرید سگدست پراید پژو 206 پارس و حتی خودروهای خارجی مانند ام وی ام برلیانس و … به صورت نقد و اقساط 12 ماهه می توانید به فروشگاه اینترنتی ماشین نو مراجعه کنید. برای مشاهده و خرید این قطعات اینجا را کلیک کنید. 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
برند خودروی شما چیست؟

برای مشاهده قیمت روز لوازم یدکی

خودروی خود روی برند کلیک کنید:

مشاهده سایر برندها