چرا سگ دست مهم ترین قطعه جلوبندی خودرو است؟

S11-1ET3001012BA

یکی از بازیگران اصلی جلوبندی خودرو قطعه ای ساده و به نسبت ارزان قیمت به نام سگ دست است که ضمن نگهداری چرخ، وظیفه چرخاندن آن را بر روی محور فرمان نیز به عهده دارد. در واقع سگ دست قطعه ای لولا مانند است که دیسک های ترمز، فرمان خودرو، کمک ها و توپی و اتصالات چرخ ها همگی به آن متصل می شوند. سگ دست اگرچه قطعه ای ساده به شمار می رود اما در صورت خرابی، باعث کشیده شدن خودرو به یک سمت می شود و رانندگی را برای شما مشکل خواهد کرد.

سگ دست خودرو

جلوبندی در حقیقت مجموعه بزرگی از قطعات خودرو است که وظیفه هندلینگ راحت خودرو در هنگام رانندگی را برعهده دارند. به بیان ساده، جلوبندی به قسمت های زیرین جلوی خودرو گفته می شود. در این میان، سگ دست اصلی ترین قطعه جلوبندی است که سایر اجزای چرخ و سیستم تعلیق بر روی آن بسته می شود. محل قرار گیری این سگ دست را می توانید در تصویر زیر مشاهده کنید.

سگ دست خودرو

سگ دست به عنوان نشیمنگاه چرخ نیز شناخته می شود. در تصویر زیر محل اتصال طبق بالا با رنگ زرد، طبق پایین با رنگ قرمز، مفصل فرمان با رنگ آبی و دیسک ترمز با رنگ صورتی مشخص شده است.

سگ دست خودرو

نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که سگ دست چرخ های جلو  با چرخ های عقب متفاوت است. سگ دست های جلویی لولا مانند هستند و از بازویی برخوردارند که وظیفه زاویه دار کردن چرخ ها را بر عهده دارند. اما چرخ های عقب به دلیل ثابت بودن، از این بازوی فرمان پذیر بی نیاز هستند. در تصویر زیر که  نمای دیگری از یک سگ دست چرخ جلو را نشان می دهد پلوس (که نیروی گیربکس را به چرخ ها منتقل می کند) با رنگ آبی، کاور پلوس با رنگ نارنجی و سگ دست نیز با رنگ سبز مشخص شده اند.

پیشنهاد مطالعه »»  روش های صداگیری اتاق خودرو

سگ دست خودرو

دیگر قطعه ای که به سگ دست متصل می شود بلبرینگ چرخ است که از دو بخش ثابت و متحرک تشکیل می شود. قسمت ثابت بلبرینگ چرخ با پیچ به سگ دست وصل می شود و قسمت متحرک یا گردان آن نیز به وسیله دو ردیف ساچمه نسبت به قسمت ثابت چرخش می کند.

سگ دست خودرو

در تصویر فوق قسمت های نارنجی رنگ سگ دست، آبی رنگ پلوس و کاور آن و قسمت زرد رنگ بلبرینگ چرخ را نشان می دهند. تصویر زیر نیز نحوه اتصال قسمت های ثابت (سبز رنگ) و متحرک (قرمز رنگ) بلبرینگ را نشان می دهد. دو ردیف ساچمه نیز با رنگ زرد مشخص شده است.

سگ دست خودرو

بر روی قسمت متحرک بلبرینگ چرخ دیسک ترمز نصب می شود که به همراه چرخ دائما در حال چرخش است. همچنین دیسک ترمز دارای یک کاور است که مابین بلبرینگ و سگ دست قرار می گیرد. نحوه اتصال دیسک ترمز به سگ دست نیز در تصویر زیر نشان داده شده است. در این نمایه قطعات به ترتیب شماره سگ دست، کاور دیسک ترمز، بلبرینگ چرخ و دیسک ترمز هستند. رینگ و لاستیک نیز از طریق اتصال به دیسک ترمز به نوعی به سگ دست ارتباط پیدا می کنند.

سگ دست خودرو

انواع سگ دست خودرو

چرخ ها همیشه نیروی خودرو از گیربکس دریافت نمی کنند. در واقع برخی چرخ ها اصطلاحا غیر محرک هستند و فقط می چرخند. در این حالت آنها به نیروی گیربکس نیاز ندارند و در نتیجه شکل ظاهری سگ دست های آنها هم کمی متفاوت می شود. برای چرخ های غیر محرک از سگ دست های مخروطی استفاده می شود. در این مدل، پلوس از طریق سوراخی که در میانه مخروط ایجاد شده عبور می کند و به سایر قطعات چرخ متصل می شود.

سگ دست خودروخرید اقساطی لوازم یدکی

قیمت لوازم یدکی

خرید لوازم یدکی پراید

خرید لوازم یدکی پژو 405

خرید لوازم یدکی mvm

خرید لوازم یدکی لیفان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برند خودروی شما چیست؟

برای مشاهده قیمت روز لوازم یدکی

خودروی خود روی برند کلیک کنید:

مشاهده سایر برندها