اکسل خودرو چه کار می کند و چرا خراب می شود؟

اکسل خودرو

اکسل واژه ای انگلیسی به معنای محور است که با عبور از مرکز یک چرخ یا دنده ضمن ثابت نگه داشتن آن، چرخش حول یک محور ثابت را نیز امکان پذیر می کند. اکسل خودرو در معنای ساده محلی برای نصب چرخ هاست اما مکانیزم هایی وجود دارد که با اضافه شدن آنها، پیچیدگی زیادی به این قطعه می بخشند. مکانیزم هایی نظیر فرمان، کاهش دور، انتقال قدرت و کاهش تاثیرات جاده بر خودرو که هر یک از آنها جزئیات زیادی با خود به همراه دارند.

اکسل خودرو

در گذشته خودروها دارای محور محرک عقب بودند، یعنی چرخ های عقب وظیفه به حرکت درآوردن خودرو را بر عهده داشتند. در این شرایط گیربکس و میل گاردان به اکسل های عقب متصل می شدند. در خودروهای جدید یا خودروهای محور جلو یک مجموعه یکپارچه از گیربکس و دیفراسیل با دو عدد شفت کوتاه به هر چرخ متصل می شود. اکسل ها قطعه دیگری به نام پلوس نیز دارند. پلوس در واقع جزیی از مجموعه قطعات اکسل خودرو است که نیروی گردشی گیربکس و دیفرانسیل را به چرخ ها منتقل می کند و با چرخیدن آن چرخ ها نیز به چرخش در می آیند.

اکسل و پلوس خودرو

هر پلوس دارای تو اتصال سیبک CV است که در هنگام رانندگی در مسیرهای ناهموار به انتقال راحت تر نیرو کمک می کنند و موجب شتاب گیری آسان تر خودروی شما می شوند. افزون بر این، اکسل و پلوس وظیفه تحمل وزن خودرو، سرنشینان و بار آن را هم بر عهده دارند و از این رو، بسیار مقاوم و مستحکم ساخته می شوند. بنابراین می توان نتجیه گرفت که طول عمر این قطعه بسیار بالاست اما در هر حال عواملی وجود دارند که می توانند موجب خرابی یا شکستگی آنها شوند.

انواع اکسل خودروهای تجاری

اکسل فرمان پذیر: این اکسل به چرخ های جلو متصل می شود و تیرک اصلی آن نیز برای جلوگیری از برخورد با قسمت پایین موتور به شکل منحنی ساخته می شود. چرخ ها و لوازم ترمز نیز بر روی سگ دست قرار می گیرند. این نوع اکسل بر روی اتوبوس ها نصب می شود.

اکسل عقب محرک: این نوع اکسل برای انتقال قدرت به چرخ های عقب اتوبوس و کامیون ها مورد استفاده قرار می گیرد و دارای یک بدنه یا پوسته اصلی است که پلوس ها و کله گاوی بر روی آن نصب می شوند. کله گاوی در اکسل ماشین های سنگین وظیفه تبدیل حرکت طولی گاردان به حرکت عرضی را بر عهده دارد. همچنین ترمزها، توپی، کمک فنر و چرخ ها هم بر روی همین پوسته اصلی قرار می گیرند. با توجه به اینکه وزن اعمال شده به این نوع اکسل بالا می باشد، گاهی از دو اکسل به صورت تاندم یا جفتی استفاده می کنند.

پیشنهاد مطالعه »»  چگونه طول عمر مفید باتری خودرو را افزایش دهیم؟

اکسل جلو محرک: این نوع اکسل خودرو نیز نظیر مدل عقب محرک دارای یک پوسته اصلی برای قرارگیری پلوس و کله گاوی است با این تفاوت که انتقال قدرت به چرخ های جلو پایداری بیشتری برای خودرو به همراه دارد و امکان مانورهای پیچیده تری را در جاده های ناهموار به آن می دهند. از این رو، بر روی خودروهای نظامی و آفرود از اکسل جلو محرک استفاده می شود.

نشانه های خرابی اکسل خودرو

در واقع آن بخشی از اکسل خودرو که بیشتر خراب می شود پلوس ها و سیبک CV است. این دو قطعه به دلیل همکاری مداوم با یکدیگر در اغلب موارد در صورت خرابی باید همزمان تعویض شوند. در بیشتر موارد هزینه تعویض کل مجموعه پلوس و سیبک از تعویض جداگانه آنها مقرون به صرفه تر است. همچنین یکی از راه های تهیه ارزان و مطمئن این قطعه خرید از فروشگاه اینترنتی لوازم یدکی ماشین نو است که کلیه محصولات خود را با ضمانت بهترین قیمت و 7 روز ضمانت بازگشت کالا به فروش می رساند.

خرید اکسل و پلوس خودرو

شنیدن صدا در هنگام پیچیدن

صدایی که در هنگام پیچیدن از خودرو شنیده می شود مربوط خرابی سیبک هاست. این صدا معمولا با افزایش شتاب خودرو و بالا رفتن سرعت بیشتر می شود. افزون بر این، اتصالات داخلی پلوس و سیبک نیز می تواند صدایی شبیه به کوبش (دنگ دنگ) ایجاد کند که به خاطر بروز تکان ها و حرکات اضافه در آنهاست.

لرزش فرمان

لرزش فرمان نیز می تواند نشان از خرابی پلوس یا سیبک CV باشد. خرابی اتصالات پلوس لرزش هایی به همراه دارد که نه تنها با دست که حتی با چشم نیز قابل مشاهده هستند. اگر خرابی اتصالات سیبک ها نیز به آن اضافه شود، این لرزش در پیچ ها بیشتر نیز خواهد شد به طوری که کنترل خودرو سخت می شود.

گردگیر پلوس

نشت گریس

معمولا خرابی پلوس یا سیبک ها با نشتی گریس بر روی لبه داخلی چرخ ها همراه است. این گریس اگر بر روی ترمز پاشیده شود می تواند خطرات زیادی ایجاد کند. نشتی گریس معمولا ناشی از پارگی گردگیرهای پلوس است که با بررسی چشمی یا دست کشیدن و لمس کردن آن می توانید آن را بیابید. پارگی گردگیر پلوس در بیشتر موارد نزدیک بست ها ایجاد می شود.

نشتی گریس پلوس

عوامل خرابی اکسل و پلوس خودرو

عادت های غلط رانندگی بیشترین عوامل خرابی پلوس و اکسل خودرو هستند. این عوامل عبارتند از:

پارگی گردگیر پلوس

حرکت با دنده نامناسب

روشن کردن مداوم خودرو با هل دادن

رها کردن پدال کلاچ و وارد شدن ضربه ناگهانی به خودرو

استفاده مداوم از ترمز و ترمز دستی

بکسل کردن خودرو یا وسیله ای با وزن بیشتر از خودرو شماخرید اقساطی لوازم یدکی

قیمت لوازم یدکی

خرید لوازم یدکی پراید

خرید لوازم یدکی پژو 405

خرید لوازم یدکی mvm

خرید لوازم یدکی لیفان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برند خودروی شما چیست؟

برای مشاهده قیمت روز لوازم یدکی

خودروی خود روی برند کلیک کنید:

مشاهده سایر برندها