دانستنی‌های خودرو

دسته موتور خودرو و هر آنچه که درباره آن باید بدانید؟

همه چیز درباره دسته موتور خودرو

دسته موتور خودرو به طور گسترده در صنایع اتومبیل سازی، دریایی و ماشین آلات ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرند زیرا کارایی و عملکرد فوق العاده بالایی دارند.

عملکرد اصلی این نوع قطعه، پشتیبانی از موتور و جداسازی ارتعاشات موتور از شاسی خودرو است. دو منبع عمده لرزش موتور، یعنی ارتعاش فرکانس پایین، ناشی از تحریکات شوک های احتمالی و هیجانات شوک ناشی از رانندگی در جاده های ناهموار یا شتاب یا کاهش سرعت ناگهانی خودرو است.

دسته موتور در برابر ارتعاش بالا مقاوم است و نیروهای نامتعادل موتور را خنثی می کند. نیروهای نامتعادل موتور از پالس های شلیک و هرگونه عدم تعادل جرمی که در قطعات چرخان و رفت و برگشتی موتور وجود دارد (به عنوان مثال در پیستون، میله اتصال، لنگ و غیره) ایجاد می شود، و این قطعه قادر است علاوه بر نگهداری موتور از چنین مشکلاتی جلوگیری کند.

با این حال، برای نگهداری وزن خودرو و ایجاد تکیه گاه و حفظ تعادل خودرو و نیز برای جلوگیری از تکان خوردن موتور در اثر تحریک شوک، از دسته‌موتور استفاده می شود. این نوع از قطعه در مدل های مختلفی تولید می شوند که متداول ترین آن عبارت است از:

1. دسته موتور های لاستیکی

2. دسته موتور های هیدرولیکی

البته از نظر ساختاری یز به دو دسته جداگانه تقسیم می شوند:

1. دسته موتور جلو خودرو

2. دسته موتور عقب خودرو

برای خرید آنلاین دسته موتور انواع خودرو  کلیک کنید!

دسته موتور جلو خودرو

هر یک از این دسته موتورها عملکرد متفاوتی با یکدیگر دارند و کیفیت آنها نیز با یکدیگر فرق می کند. دسته موتور خودرو هیدرولیکی را می توان به سختی تنظیم کرد تا به ایده آل ترین حالت خود برسد. اما در عوض، این نوع دسته ها نسبت به دسته های لاستیکی معمولی که سختی دینامیکی آنها در دامنه و فرکانس های دامنه مورد نظر تقریباً ثابت نیست، بسیار موثرتر هستند.

طراحی مطلوب دسته موتور خودرو هیدرولیکی نیاز به تجزیه و تحلیل عددی دقیق دارد که رفتار بسیار غیرخطی سیال و ساختار را به طور دقیق ثبت می کند.

دسته موتور خودرو رنو ال ۹۰

تفاوت های آشکاری بین دسته موتور خودرو هیدرولیکی و دسته های موتور لاستیکی وجود دارد، به عنوان مثال:

– کنترل بهتر لرزش در هنگام خم شدن، خاموش کردن موتور در استفاده از دسته‌های موتور خودرو هیدرولیکی به خوبی احساس می شود.

– با استفاده از دسته‌های موتور خودرو هیدرولیکی، به محض گرم شدن موتور، به نظر می رسد حتی صدا هم پایین آمده است.

– البته دسته‌های موتور خودرو هیدرولیکی در مقایسه با دسته های لاستیکی، افت گشتاور (روی چرخ ها) بیشتری دارند.

– یکی دیگر از ویژگی های دسته موتورهای هیدرولیکی دوام آن است که نسبت به دسته های موتور لاستیکی عملکرد و دوام بیشتری دارند.

دسته موتور خودرو جیلی امگرند

عملکرد و ویژگی های مهم دسته موتور خودرو ؟

وظایف اصلی دسته موتور ماشین، نگه داشتن موتور در جای خود و نیز منزوی کردن لرزش های موجود در موتور خودرو است. بنابراین چنین قطعاتی از خودرو باید عملکردی قوی و بالایی داشته باشند.

انواع مختلفی از دسته موتور خودرو در بازار موجود است. در این بخش یک راهنمای سریع برای نصب دسته های هیدرولیکی و تفاوت آنها با انواع دیگر دسته های موتور وجود دارد و بهتر است به خوبی آن را مطالعه کنید تا دانش کافی در این زمینه را کسب کنید.

بیشتر بخوانید :  قدرت یا گشتاور پیشرانه چیست؟ و عوامل کاهش قدرت خودرو چه هستند؟

دسته های موتور خودرو هیدرولیک از لاستیک ساخته شده اند و آنها دارای یک مرکز توخالی هستند که از مایع هیدرولیک پر می شود، معمولاً مایع موجود مخلوط گلیکول با آب است.

علاوه بر پشتیبانی از موتور، دسته ها باید دو نوع اصلی لرزش را جذب کنند:

۱. لرزش با فرکانس پایین که ناشی از تحریک شوک است، به عنوان مثال شتاب یا ترمز شدید و رانندگی در سطوح ناهموار.

۲. لرزش با فرکانس بالا که ناشی از نیروهای نامتعادل موتور است، مانند پالس های شلیک یا هرگونه عدم تعادل جرم در قطعات چرخان یا متقابل موتور.

برای خرید آنلاین دسته موتور انواع خودرو  کلیک کنید!

دسته موتور خودرو

برای تاثیرگذاری بیشتر، یک دسته موتور خودرو باید به فرکانس وابسته باشد. این بدان معنی است که در دامنه فرکانس پایین سفت و مرطوب است و در دامنه بالا، نرم و سبک. برعکس برای جلوگیری از حرکت موتور به دلیل تحریک شوک.

اینجاست که دسته های موتور هیدرولیک خود به خود می آیند. می توان آنها را برای کاهش بهینه لرزش، بدون اجازه حرکت موتور، تنظیم کرد.

تفاوت دسته موتور خودرو هیدرولیکی با انواع دیگر دسته ها چیست؟

انواع دیگر دسته موتور ماشین شامل پایه های فلزی (فلز روی)، پایه های لاستیکی (به طور کلی لاستیک جامد با صفحات پشتی فلزی) و پایه های فعال است که معمولاً آنها را در خودروهای سطح بالا و مدل جدید مانند جک ۵J ، لیفان ۶۲۰، ام وی ام ۱۱۰مشاهده می شود.

دسته های موتور لاستیکی به اندازه کافی مقاوم هستند تا موتور را در جای خود نگه دارند و و در جذب لرزش خوب عمل کنند، بنابراین به عنوان گزینه استاندارد برای اتومبیل های مختلف مانند هیوندای سوناتا، لیفان ۵۲۰، ام وی ام ۳۳x، ام وی ام ۵۳۰، رنو ال ۹۰، جیلی امگرند ۷، لیفان۶۰ x، جک ۵s انتخاب می شوند.

دسته موتور خودرو لیفان ۵۲۰

علائم خرابی دسته موتور خودرو که نیاز به تعویض دارد کدامند؟

بدون توجه به نوع آن، دسته موتور می توانند در یک دوره طولانی فرسوده شود. اگرچه آنها ممکن است در طول عمر وسیله نقلیه شما دوام داشته باشند، اما مهم است که با علائم خرابی آنها آشنا شوید و بدانید که باید چه موقع دسته جدید در خودروی شما جایگزین شوند. علائم سایش شامل ترک خوردگی، خوردگی یا تاب خوردگی است. همچنین اگر هنگام حرکت با سرعت یا لرزش متوجه حرکتی شدید در خودرو شدید، خوب است که دسته موتور خود را بررسی کنید.

البته علائم دیگری نیز وجود دارد که نشان از خرابی دسته موتور ماشین شما می دهد، اما بهترین و آسان ترین روش این است که در هنگام سرویس خودروی خود به این قطعه نیز توجه کنی و در صورت مشاهده علائم خرابی به یک تعمیرگاه متخصص و حرفه ای در این زمینه مراجعه کنید.

دسته موتور خودرو لیفان ۶۲۰

مهمترین تفاوت بین دسته موتور جلو خودرو، دسته موتور عقب خودرو چیست؟

دسته موتور خودروها را معمولا بر اساس محل قرار‌گیری آنها و همچنین بر اساس نوع طراحی موتور دسته بندی می کنند. به عنوان مثال می توان گفت که ماشین هایی که محور محرک شان در جلو قرار دارد، از سه دسته موتور استفاده می کنند ( دو دسته در پایین موتور و یک دسته در بالای موتور خودرو). علاوه بر این خودروهایی که موتورشان در راستای شاسی و نیز اتاق قرار دارد، دسته های موتور در طرف راست و چپ موتور قرار داده می شوند.

بیشتر بخوانید :  کفپوش خوب چی بخریم؟ نکات انتخاب بهترین جنس زیر پایی خودرو

دسته موتور جلو خودرو و دسته موتور عقب خودرو دو اصطلاحی است که برای خودروها استفاده می شود، آنها تفاوت چندانی با یکدیگر ندارد و متناسب با محور موتور خودرو ها ساخته می شوند، وظیفه اصلی هر کدام از آنها، تحمل وزن موتور و جلوگیری از ارتعاشات موجود در موتور خودرو است.

شما می توانید متناسب با هر خودرویی دسته موتور مناسب تهیه کنید، فرقی نمی کند خودروی شما جک ۵J باشد یا، لیفان ۶۲۰، ام وی ام ۱۱۰، هیوندای سوناتا، لیفان ۵۲۰، ام وی ام ۳۳x، ام وی ام ۵۳۰، رنو ال ۹۰، جیلی امگرند ۷، لیفان۶۰ x، جک ۵s در بازار فروش تنوع زیادی از این وسیله وجود دارد.

برای خرید آنلاین دسته موتور انواع خودرو  کلیک کنید!

J دسته موتور خودرو جک ۵

نتیجه گیری؟

دسته موتور وسیله نقلیه مولفه ایمنی موتور خودرو روی شاسی هستند. آنها در اشکال و اندازه های متنوعی متناسب با نیازهای متنوعی ارائه می شوند، اما همه آنها یک هدف واحد و اصلی دارند و آن نصب موتور و کاهش لرزش موتور است. آنها معمولاً از فلز و لاستیک ساخته می شوند. از فلز برای مقاومت در برابر نیرو و گشتاور تولید شده توسط موتور و لاستیک برای جذب و کاهش لرزش استفاده می شود.

از آنجا که موتورها در عملکرد منظم خود مقدار قابل توجهی لرزش ایجاد می کنند، با نصب دسته موتور به راحتی می توان از به وجود آمدن این نوع لرزش ها در خودرو جلوگیری کرد. البته مهمترین و بارزترین مزیت دسته های موتور عبارت است از:

۱. صداهای ضربه ای که از قسمت موتور وارد می شود

یکی از رایج ترین علائم مرتبط با نصب موتورهای بر روی خودروها، ایجاد صداهای ضربه ای ناشی از محل موتور است. دسته های موتور، از آسیب دیدن یا خراب شدن موتور در اثر جابجایی بیش از حد جلوگیری می کنند.

۲. ارتعاشات بیش از حد

یکی دیگر از علائم نصب موتور روی خودروها، ایجاد لرزش بیش از حد است. اما برای جلوگیری از چنین لرزش هایی می توان از دسته موتور استفاده کرد، آنها به خوبی از لرزش های موتور جلوگیری می کنند و موتور خودرو را در جای خود نگه می دارند.

دسته موتور خودرو ام وی ام ۵۳۰

۳. حرکت موتور

با توجه به میزان لرزشی که موتورها به عنوان بخشی از عملکرد منظم خود ایجاد می کنند، دسته موتور جز مهمی برای هر وسیله نقلیه هستند. در صورت خرابی این بخش از خودرو، نه تنها کابین را برای مسافران ناراحت می کند، بلکه می تواند فشار اضافی ایجاد کند که می تواند به سایر قطعات آسیب برساند.

آیا به نظر شما، وجود دسته موتور خودرو تا اندازه ای می تواند از لغزش های ناشی از موتور جلوگیری کند و قابلیت نگهداری آن را در دراز مدت افزایش دهد؟

دسته موتور خودرو هیوندای سوناتا

فروشگاه آنلاین ماشین نو اولین بازارچه لوازم یدکی انواع خودرو می باشد که در سال 94 و با تمرکز بر سه اصل جامعیت محصولات با کیفیت، عرضه قطعات خودرو با قیمت مناسب و سهولت در فرایند خرید تاسیس شد. ماشین نو خواهان افزایش سطح کیفی زندگی شما عزیزان است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
برند خودروی شما چیست؟

برای مشاهده قیمت روز لوازم یدکی

خودروی خود روی برند کلیک کنید:

مشاهده سایر برندها