دانستنی‌های خودرو

خودروسازان بزرگ جهان کدامند؟

خودروسازان بزرگ جهان کدامند؟

صنعت خودرو یکی از بزرگترین صنایع حال حاضر دنیاست و برندهای بسیار زیادی با هم در حال رقابت هستند. برخی از آنها با توجه به کیفیت، عملکرد فنی و نکات ایمنی توانسته اند از دیگران پیشی گرفته و در لیست برندهای معتبر قرار گیرند. نام چه کمپانی هایی را در لیست خودروسازان بزرگ جهان خواهیم دید؟ اگر بخواهیم از میان این برندها به بهترین ها و علل آن بپردازیم بهتر است به سراغ موسسه تحقیقاتی Statista برویم که تیم تحلیلگر و کارشناسی آن میان خودروسازان بزرگ جهان ده کمپانی را به ترتیب زیر معرفی کرده است:

اولین برند معتبر دنیا فولکس واگن معرفی شده است که برای چندمین سال متوالی موفق به کسب رتبه اول در میان بزرگترین خودروسازان جهان شده است. دومین برند معتبر معرفی شده تویوتا می باشد و سومین برند معتبر دنیا که در لیست ده خودروساز بزرگ قرار می گیرد به جنرال موتورز اهدا شده است. همچنین پنجمین جایگاه به هیوندای موتورز تعلق دارد و ششمین جایگاه را برند هوندا از آن خود کرده است. در لیست بزرگترین خودروسازان دنیا نیسان موتورز در رتبه هفتم، فیات کرایسلر در مقام هشتم، رنو در جایگاه نهم و پژو سیتروئن مقام دهم را به خود اختصاص داده است.

گزارش هایی مبنی بر ادغام دو شرکت از میان خودروسازان بزرگ جهان یعنی فیات کرایسلر با پژو سیتروئن منتشر شده که در صورت وقوع آن به سومین جایگاه ارتقا خواهند یافت.

خودروسازان بزرگ جهان کدامند؟
خودروسازان بزرگ جهان

ثروتمندترین شرکت خودروسازی جهان:

آیا ثروتمندترین شرکت خودروسازی جهان از میان کمپانی تولید خودروهای لوکس خواهد بود؟

منحصر به فرد بودن همیشه نتایج شگفت انگیز و بی نظیری به همراه خواهد داشت و یکی از بزرگترین نتایج آن جاری شدن ثروت و شهرت جهانی است و اینک به ثروتمندترین شرکت خودروسازی جهان می رسیم. واضح است که بیشترین ثروت در صنعت خودروسازی تنها به یکی از برندهای خودروسازان بزرگ جهان  تعلق دارد و آن برند نامی نیست جز شرکت فولکس واگن. این برند شگفت انگیز متعلق به کشور آلمان است و درآمد آن 278 میلیارد دلار با 7 درصد رشد و سودآوری 14 میلیارد دلار محاسبه شده است. فولکس واگن سالیان متوالی است که این جایگاه را حفظ کرده و به عنوان برترین شرکت خودروسازی شناخته شده است. از برندهای زیرمجموعه آن می توان به آئودی، لامبورگینی، پورشه ، اسکانیا، بوگاتی، بنتلی و اشکودا اشاره نمود که فولکس واگن بخش زیادی از فروش بالای خود را مدیون برندهای زیرمجموعه خود می داند.

کمپانی فولکس واگن غول صنعت خودروسازی نام گرفته است. این کمپانی اولین بار در اواسط دهه 30 میلادی در دوران هیتلر راه اندازی شد و در اختیار مردم آلمان قرار گرفت ( فولکس واگن در زبان آلمانی به معنای خودرویی در خدمت مردم است) و با این شعار مورد استقبال بسیاری قرار گرفت تا اینکه در آغاز جنگ جهانی اول تولید آن متوقف شد و کارخانه آن به تولید ادوات جنگ برای آلمان پرداخت. پس از پایان جنگ و شکست آلمان مدیریت این کمپانی به یک افسر ارتش بریتانیا واگذار شد و او با بازسازی کارخانه و تولید خودرو برای بریتانیا آغاز به کار کرد. در سال 1948 مجددا کارخانه به دست آلمانی ها افتاد و به صادرات این خودرو به بازارهای اروپا و آمریکا پرداخت و شاهد رشد چشمگیری در دهه 50 میلادی بودند و میدان خوبی برای ورود به بازار کشورهای فرانسه، استرالیا، کانادا و … را برای خود باز کرد.

بیشتر بخوانید :  لوازم یدکی و قطعات با اصالت و مطمئن را چگونه بشناسیم

 

اولین تولیدات فولکس واگن در آلمان
اولین تولیدات فولکس واگن در آلمان

دهه 60 میلادی دوران اوج این کمپانی مشهور آلمانی بود چرا که پرتیراژترین خودروساز دوران لقب گرفت. بین سالهای 1973 و 1990 بازار گسترده تری را در آمریکا برای خود یافت و حق تولید خودرو در کشور خلق چین را نیز امضا کرد و این شروع سرازیر شدن سرمایه های شگفت انگیزی به کمپانی فولکس واگن بود. در ادامه با فروش امتیاز محصولات خود به شرکت های نیسان ژاپن و سئات اسپانیا بر اعتبار بین المللی خود افزود و در سال های 1991 تا 2000 خط تولید خود را در کشورهای روسیه، ترکیه و اسلواکی هم راه اندازی کرد و به سرعت فروش خود را در سال به بیش از 7 میلیون دستگاه افزایش داد و اینک همچنان در اوج قله ی شکوفایی ایستاده است و لقب امپراطوری جهان در صنعت خودروسازی را برازنده خود می داند و با تنوع بخشیدن به تولیدات خود در 13 کشور جهان خط تولید محصولات این کمپانی را در اختیار دارد. پس بی علت نیست که در اولین جایگاه خودروسازان بزرگ جهان سربرافراشته است.

فولکس واگن در جایگاه اول بهترین خودروی جهان
فولکس واگن در جایگاه اول بهترین خودروی جهان

 

رتبه بندی خودروسازان جهان از نظر کیفیت:

   بر اساس گزارش رتبه بندی خودروسازان جهان از نظر کیفیت در سال 2020 توسط جی دی پاور آنچه همه انتظار داشتند قرار گرفتن یکی از برندهای لوکس خودرو در این رتبه بندی بود اما باز هم آنچه این تعجب را افزایش داد نام خودروسازی داج در فهرست اول این رتبه بندی بود. این کمپانی آمریکایی در سالهای اخیر به فروش همان سبدهای تولیدات گذشته خود پرداخته و هیچ خودروی جدیدی معرفی نکرد و این بیان کننده کیفیت مطلوب تولیدات گذشته این کمپانی است که با این روند باز هم توانسته در اولین جایگاه این رده بندی بنشیند. سپس می توان به نام کیا اشاره کرد که با داج در یک رتبه قرار دارند. در رتبه دوم جنسیس مشاهده می شود که جزو برندهای لوکس خودرو می باشد و بعد از آن به ترتیب میتسوبیشی، بیوک و جی ام سی و … را می توان نام برد. در قسمت سگمنت ها هم می توان به نام های آئودی، فورد موستانگ، کادیلاک، نیسان ماکسیما، بی ام و، لکسوس، کیا سدونا و فورد رنجر رسید که در کلاس خود رتبه ی مطلوبی را کسب کرده اند.

این رتبه بندی همانگونه که گفته شد بر اساس کیفیت خودرو و نظرسنجی های مشتریان در خصوص نقاط مثبت و منفی خودروها انجام شده است و برآیند آن بدین شکل ظاهر شده است.

کمپانی آلمانی کیا در مقام اول رتبه بندی خودروسازان جهان از نظر کیفیت
کمپانی آلمانی کیا در مقام اول رتبه بندی خودروسازان جهان از نظر کیفیت

رده بندی شرکت های خودروسازی جهان 2020:

موسسه کانسومریپورتز هر ساله در جدول رتبه بندی خود ارزشمندترین برندهای خودرو را معرفی می کند. برای قرار گرفتن در بالای لیست رده بندی شرکت های خودروسازان بزرگ جهان در سال 2020 تمامی خودروها باید مورد آزمایش قرار گرفته و با توجه به امتیازات به دست آمده در جدول رده بندی قرار گیرند. بر روی تمامی این خودروها 5 نوع آزمایش جاده ای انجام می گیرد. همچنین تست ایمنی شامل آزمایش های تصادف، ویژگی های ایمنی استاندارد و تست های آلایندگی هوا روی آنها انجام می شود. در بخش بعدی از این تست آیا مالکان در مقام خریدار باز هم همین انتخاب را خواهند داشت یا در شانس بعدی خود به سراغ برند دیگری خواهند رفت و پاسخ به این سوال می تواند در رتبه بندی خودروها موثر واقع شود. در تست چهارم امتیازاتی است که اعضای کانسومریپورتز به خودرو از نظر قابل اطمینان بودن، می دهند.

بیشتر بخوانید :  آیا بنزین سوپر باعث افزایش سرعت خودرو می شود؟

نتایج جدول رده بندی شرکت خودروسازی جهان 2020 برای انتخاب خودروسازان بزرگ جهان بدین شرح منتشر شده است:

پورشه در جایگاه نخست رده بندی شرکتهای خودروسازان سال 2020
پورشه در جایگاه نخست رده بندی شرکتهای خودروسازان سال 2020

بزرگترین شرکت خودروسازی جهان کجاست؟

صنعت خودروسازی یکی از رقابتی ترین بازارها را به خود اختصاص داده است و البته که بسیار پولساز هم خواهد بود. این صنعت بالغ بر یک قرن قدمت دارد و قرار است تا بزرگترین شرکت خودروسازی جهان را بشناسیم.

وقتی پای صحبت در مورد بزرگترین شرکت خودروسازی جهان به میان بیاید باید در مورد یک کمپانی چند ملیتی ژاپنی سخن گفت. دفتر مرکزی این کمپانی در شهر تویوتا، آیچی واقع شده است. این گزینه بی نظیر کمپانی تویوتا ( TOYOTA) نام دارد. اولین بار خط تولید آن در سال 1937 آغاز به کار کرد و نخستین خودروی سواری آن با نام تویوتا ای ای وارد بازار شد. کمپانی تویوتا دارای برندهای دینا، دایهاتسو، لکسوس، سایون و هینو موتورز می باشد. سهام این کمپانی بزرگ در بازار بورس لندن، نیویورک و توکیو خودنمایی می کند.

یکی از علل موفقیت این کمپانی اصول درست و مبنای مدیریتی کمپانی است چرا که بنیان گذاران آن معتقد بودند هیچ فرایندی کامل نیست و همیشه نیاز به بهبود و توسعه وجود دارد و همین باور آنها در عملیاتی کردن کار نتیجه ای جز تولید خودروهای با کیفیت و ارتقا به بالاترین سطح نداشته است. این کمپانی توسط کیشیرو تویودا در کارخانه نخ ریسی متولد شد و توانست با پیشرفت روزافزون به تولیدات خود تکنولوژی روز را هدیه کند و بر سکوی بزرگترین خودروساز دنیا جای گیرد.

کمپانی تویوتا بزرگترین شرکت خودروسازی جهان
کمپانی تویوتا بزرگترین شرکت خودروسازی جهان

 

به راستی علت دریافت عنوان بزرگترین شرکت خودروسازی جهان به نام تویوتا از کجا نشات گرفته است؟ یکی از شگردهای پیشرفت این کمپانی توجه به مسائل مدیریتی است که زمانی  قطعه تولید می شود که نیاز به آن احساس شود نه برای انبار شدن و با این شعار از اتلاف وقت برای انبار کردن دست کشیدند و به طراحی و تولید مطلوب پرداختند. نیروها بجای انبار کردن قطعات به طراحی و تولید همت گماشتند و این اصل مدیریتی جهانی کمپانی بود که توانست آن را در چنین جایگاه قدرتمند برترین خودروسازان بزرگ جهان قرار دهد:

شعارهایی که از زبان مدیران کمپانی تویوتا تاکنون بیان شده شامل این جملات است:

مشتری حرف اول را می زند، بعد فروشنده و در پایان سازنده

راه کسب تجربه، رو به رور شدن با چالش ها است

با تلاش خودت از حرمت خود دفاع کن

ما دستاوردهای بزرگ را با زحمت خود به دست می آوریم

کیفیت در مسیر فرایند ساخته می شود

 

 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
برند خودروی شما چیست؟

برای مشاهده قیمت روز لوازم یدکی

خودروی خود روی برند کلیک کنید:

مشاهده سایر برندها