خرابی و تعمیر خودرو

زمان تعویض واتر پمپ چه موقع است؟

واتر پمپ چیست؟

اگر اتومبیل دارید و نمی دانید واتر پمپ چیست؟ لطفا این مقاله را مطالعه کنید. واتر پمپ یکی از هزاران قطعه  خودرو در بخش پیشرانه است که مسئول به حرکت در آوردن آب و ضد یخ داخل موتور می باشد تا از جوش آوردن موتور جلوگیری کند از اینرو هر گونه آسیب وارد شده به آن خسارات جبران ناپذیری را در قسمت واشر، سرسیلندر و بالا رفتن مصرف سوخت به همراه خواهد داشت. پس باید به محض مشاهده هر گونه ایراد اقدام به تعویض واتر پمپ نمود. می توان گفت این قطعه قلب خودرو محسوب می شود و در صورتی که خون رسانی به آن با اشکال روبرو شود باعث از بین رفتن آن خواهد شد.

مراقبت و نگهداری از آن بسیار حائز اهمیت است و باید بررسی کرد که در صورت هرگونه نشانه ای که خبر از اشکالات احتمالی در واتر پمپ دارد را سریعا رفع کرد در غیر این صورت خودرو از کار می افتد. تعویض به موقع آن از هزینه های گزاف بعدی جلوگیری می کند.

زمان تعویض واتر پمپ چه موقع است؟

احتمالا برخی خواهند پرسید از روی چه علائمی متوجه شویم زمان تعویض واتر پمپ چه موقع است؟

با خواندن ادامه مقاله به جواب خواهید رسید.

تمامی عملکردهای یک خودرو که منجر به حرکت آن می شود تولید گرما می کند و این گرما باید به نقطه تعادل برسد وگرنه باعث آسیب به خودرو خواهد شد. همانطور که گفته شد واتر پمپ وظیفه خنک نگه داشتن موتور خودرو را برعهده دارد و تعلل در این کار باعث وارد شدن خسارات سنگینی خواهد شد. این قطعه آب را با فشار داخل موتور خودرو می راند و عمل خنک سازی انجام می شود و دوباره به رادیاتور باز می گردد. هر گونه نقص در آن سبب توقف عملکرد خودرو خواهد شد که باید سریعا اقدام به تعویض واتر پمپ کرد.

زمان تعویض واتر پمپ چه موقع است؟
واتر پمپ ریو

برای اقدام به موقع برای تعویض واتر پمپ باید علائم و نشانه های خرابی آن را به خوبی شناخت تا با مشاهده هر کدام اقدامات لازم را انجام داد و مانع از آسیب به موتور خودرو شد.

شب خودرو را در یک پارکینگ تمیز بگذارید اگر به پارکینگ تمیز دسترسی ندارید در زیر پیشرانه خودرو یک مقوای تمیز و روشن قرار دهید. فردا صبح به سراغ خودرو بروید و مقوایی را که در زیر پیشرانه گذاشته اید بررسی نمایید. چنانچه مقوا خیس باشد به معنای نشتی در پیشرانه خودرو است و احتمال دارد که این نشتی از واتر پمپ باشد. البته این احتمال هم هست که نشتی از واشرها باشد که باید یک بررسی دقیق مشخص می شود. چنانچه لک روی مقوا سبز رنگ باشد ضد یخ از جایی نشت کرده است. واتر پمپ را چک کنید و بخشی را که تسمه دور آن است نگاه کنید و فولی را عقب و جلو ببرید چنانچه احساس کردید که شل شده باید آن را تعویض کنید.

سپس خودرو را روشن کرده و کاپوت خودرو را بالا زده و به صدای پیشرانه گوش دهید. پیشرانه عموما صدایی از خود تولید می کند اما اگر صدای ساییدگی شنیدید باید اعلام کنم که نشانه ی خوبی نیست. با دقت به وارسی اطراف آن و واشرها بپردازید چرا که حتما نشتی وجود دارد. چنانچه قطرات آب یا بخار مشاهده شد مطمئن باشید که نشتی در همان اطراف است. چراغ هشدار دمای آب را چک کنید چنانچه روشن شده باشد نشان از معیوب شدن واتر پمپ می دهد چرا که به علت  نقص این قطعه، مایع خنک کننده به پیشرانه نمی رسد و دما بالا رفته است. الان وقت آن است تا برای اطمینان بیشتر به چراغ هشدار مایع خنک کننده خودرو هم توجه کنید در صورت روشن بودن یا مخزن مایع خنک کننده نشتی دارد یا واتر پمپ.

بیشتر بخوانید :  مهمترین علت استارت نخوردن اتومبیل چیست؟
واتر پمپ 405
واتر پمپ 405

کولر خودرو را روشن کنید و منظر باشید تا کابین داخلی خودرو را خنک کند اگر کولر خوب کار نکند یعنی عملکرد واتر پمپ دچار اشکال شده است.

با بررسی این علائم اطمینان حاصل شد که زمان تعویض واتر پمپ چه موقع است و باید خیلی سریع تعویض شود و این کار باید توسط متخصص انجام گیرد. توجه کنید که از قطعات اصل برای جایگزین کردن استفاده شود چرا که قطعات فیک صدمات جبران ناپذیری به خودرو و قطعات دیگر وارد می کند و خیلی زود هزینه های گزاف تعمیرات را برایتان فراهم می کند.

صدای واتر پمپ خراب:

پیشرانه خودرو در حالت عادی از خود صدا تولید می کند اما صدای واتر پمپ خراب اصلا معمولی نیست. اگر خودرو را روشن کردید و کاپوت را بالا زدید و از صدای پیشرانه صدایی مانند زوزه یا ساییدگی به گوش رسید نشان از اشکال در واتر پمپ می دهد و باید به سرعت تعویض شود. یک متخصص خودرو با روشن شدن خودرو و شنیدن صدای پیشرانه خیلی زود متوجه صدای واتر پمپ خراب خواهد شد.

قیمت واتر پمپ:

قیمت واتر پمپ برای خودرو های مختلف متفاوت می باشد. همچنین تولیدات داخلی این قطعه  با نوع وارداتی آن از نظر قیمت یکی نیست. قیمت واتر پمپ به عوامل دیگری چون جنس، ضمانت و خدمات پس از فروش نیز بستگی دارد. یکی دیگر از عوامل مهم در قیمت واتر پمپ اصل یا فیک بودن محصول است.

توصیه شده است که قبل از خرید واتر پمپ حتما با تعمیرکار متخصص مشورت کنید چرا که آنها با توجه به تجربه ی نصب انواع آن در خودروهای مختلف، اطلاعات دقیق و مطلوبی در این زمینه دارند.

اولین مرحله برای تعویض واتر پمپ خودرو سرد شدن موتور و رادیاتور است
اولین مرحله برای تعویض واتر پمپ خودرو سرد شدن موتور و رادیاتور است

تعویض واتر پمپ تیبا:

برای تعویض واتر پمپ تیبا باید چه کرد؟ برای تعویض واتر پمپ تیبا باید موتور خودرو سر باشد و رادیاتور خالی شود سپس بست های بالا و پایین باز شده تا رادیاتور را از موتور جدا کند. پیچ های فول و پروانه باز شوند و در پایان پیچ های اطراف واتر پمپ را هم باز کنید.

نوبت قرار دادن قطعه جایگزین است و باید پیچ های آن بسته شوند و سپس بسته شدن پیچ های پروانه و فولی و برای خاتمه پیچ های رادیاتور و بست شیلنگ های آب نیز به خوبی سفت شوند.

قیمت واتر پمپ پراید:

پراید خودرویی است که در ایران تولید می شود از اینرو پیدا کردن واتر پمپ آن آسان است. اما آنچه ضروری است خرید قطعه اصل است. خرید و نصب قطعات فیک باعث صدمه زدن به قطعات دیگر پیشرانه و موتور خواهد شد و خود هزینه های زیادی را تحمیل می کند. در زمان خرید واتر پمپ پراید باید به نوع بسته بندی و نشان استاندارد آن دقت شود. همچنین نصب آن را به نمایندگی های معتبر بسپارید. قیمت واتر پمپ پراید بستگی به جنس، شرکت تولیدی و اصل بودن ان دارد. قیمت واتر پمپ پراید در فروشگاه های معتبر حدود 240 هزار  تومان می باشد.

بیشتر بخوانید :  واتر پمپ خودرو چیست و چه کار می کند؟

تست واتر پمپ 405:

برای تست واتر پمپ 405، خودرو را روشن کنید تا پیشرانه گرم شود و آب  داخل رادیاتور خودرو وارد شود حالا درب رادیاتور را باز کنید و آن را از آب پر کنید تا سطح آب با چشم قابل مشاهده باشد حالا کمی پا را روی پدال گاز خودرو فشار دهید. اگر آب داخل رادیاتور کشیده شود نشان از سالم بودن واتر پمپ خودرو می دهد و جای نگرانی نیست. به یاد داشته باشید که باید پس از انجام تست واتر پمپ 405، مسیر چرخش آب را هواگیری نمایید.

واتر پمپ 206 تیپ 5
واتر پمپ 206 تیپ 5

تعویض واتر پمپ ریو:

واتر پمپ ریو یک پمپ قدرتمند با شدت کارایی بالا است و ساخت شرکت کره ای است و دارای کیفیت بالایی است. برای تعویض واتر پمپ ریو باید ابتدا خودرو برای مدتی خاموش بماند تا موتور خودرو خنک شود و بتوان برای باز کردن و بستن قطعات اقدام کرد. پس از اطمینان از سرد شدن موتور و رادیاتور ابتدا به وسیله ابزار پیچ های رادیاتور و بست های شیلنگ های آب بالا و پایین باید باز شوند که باعث جدا شدن موتور و رادیاتور می شود. در این زمان تسمه دینام باید آزاد شود. چنانچه خودرو دارای تسمه هیدرولیک باشد باید تسمه را نیز آزاد کرد. حالا نوبت به باز کردن پیچ های فولی و پروانه واتر پمپ می رسد. یکی از نکات مهم در این مرحله این است که جهت پیچ ها را باید به خاطر بسپارید تا در زمان بستن آنها دچار مشکل نشوید. با باز کردن پیچ های اطراف واتر پمپ به راحتی قابل برداشتن و جایگزین شدن است. در زمان بستن آن واشر پوسته را چسب مزدا بزنید و تمام مراحل و پیچ هایی را که باز کرده بودید دقیق ببندید. یعنی پیچ های اطراف واتر پمپ، پیچ های پروانه و فولی و در مرحله آخر پیچ هایی که رادیاتور و موتور را بهم متصل کرده بود. پس از تمام شدن تعویض واتر پمپ ریو باید بست های شیلنگ های آب را هم سفت شوند.

محل قرار گیری واتر پمپ 206:

محل قرارگیری واتر پمپ 206 بر روی سیلندر خودرو است. در کنار آن، تسمه تایم قرار می گیرد که به واتر پمپ متصل است. عمر مفید واتر پمپ را تولید کنندگان تعیین کرده اند و به طور مستقیم با عمر تسمه تایم در ارتباط است. یعنی با تعویض تسمه تایم احتمالا باید واتر پمپ را هم تعویض کرد.

در برخی خودروها محل قرار گیری واتر پمپ آنها با محل قرارگیری واتر پمپ 206 و بسیاری خودروهای دیگر متفاوت است و  در بخش پایین و سمت شاگرد و متمایل به چرخ سمت شاگرد تعبیه شده است.

در چنین مواردی به راحتی می توان این قطعه را از قسمت بالا تعویض کرد. یعنی بعد از باز کردن چرخ و گلگیر چرخ، قادر خواهید بود آن  را عوض کنید.

محل قرارگیری واتر پمپ
محل قرارگیری واتر پمپ

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
برند خودروی شما چیست؟

برای مشاهده قیمت روز لوازم یدکی

خودروی خود روی برند کلیک کنید:

مشاهده سایر برندها