دانستنی‌های خودرو

کروز کنترل چیست؟

کروز کنترل چیست و چگونه کار می کند:

تکنولوژی هر روز بیشتر از قبل برای راحتی زندگی و سهولت کارها برنامه ریزی و طراحی می شود. صنعت خودرو هم از این امر مستثنا نیست و با توجه به میزان خلاقیت و توانمندی طراحان و تولید کنندگان هر روز خودروها به سیستم های پیشرفته تری مجهز می شوند که کار را برای راننده راحت و آسانتر می کند. یکی از این سیستم ها با نام کروز کنترل شناخته می شود که سالهاست یکی از پلن های موفق و پرکاربرد در صنعت خودرو بوده است و بسیاری از خریداران در زمان خرید خودرو به این آپشن توجه ویژه ای دارند.

می خواهید بدانید سیستم کروز کنترل چیست؟ پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

کروز کنترل Cruise control به سیستمی گفته می شود که در زمان هایی که سرعت اتومبیل ثابت است خودرو به صورت اتوماتیک حرکت می کند و نیازی به این نیست تا راننده تمام وقت پای خود را روی پدال نگه دارد. این سیستم توسط هوای ورودی که به محفظه احتراق وارد می شود این کار را انجام می دهد. در این سیستم خودرو بدون هیچ دخالتی کنترل خودرو را به عهده دارد و به میزان دلخواه راننده آن را ثابت نگه می دارد و در صورت نیاز بدون استفاده از پدال گاز تنها با کمک کلیدها می تواند سرعت اتومبیل را تغییر دهد.

برای درک بهتر این ماجرا تصور کنید که در یک سفر جاده ای یکنواخت و هموار هستید و تا پایان سفر شما باید پشت فرمان خودرو رانندگی کنید بدون شک خیلی زود از راننده در جاده ای یکنواخت خسته خواهید شد و اینجا است که کروز کنترل به کمک شما می آید. این سیستم ارزشمند به کمک بسیاری از راننده ها آمده است مخصوصا افرادی که مجبور به سفر با خودروی شخصی در جاده های طولانی و یکنواخت هستند و مجبورند تا مسافت زیادی را بدون تغییر سرعت خودرو رانندگی کنند.

دکمه های کروز کنترل تعبیه شده بر روی فرمان خودرو
دکمه های کروز کنترل تعبیه شده بر روی فرمان خودرو

با پیشرفت صنعت خودروسازی و روی آوردن به تولید سیستم های اتوماتیک خودرو، سیستم کروز کنترل هم دچار تحولاتی شده است. اینک این سیستم تنها برای تثبیت سرعت کاربرد ندارد بلکه امکانات جدیدی جهت حفظ ایمنی خودرو نیز به آن اضافه شده است که قابلیت تشخیص فاصله با خودروهای دیگر را دارا می باشد و این امر امنیت فراوانی برای سرنشینان فراهم کرده است.

کروز کنترل در خودرو چگونه کار می کند؟

همانگونه که تا به حال انجام داده ایم یا دیده ایم در خودروها با گذاشتن پا روی پدال و فشار دادن بر روی آن خودرو شروع به حرکت می کند. در بسیاری از مواقع خصوصا در هنگام رانندگی در جاده و سرعت های یکنواخت راننده احساس خستگی مفرط می کند. طراحان خودرو در آمریکا با توجه به این نکته اقدام به طراحی سیستمی کردند که به این مسئله طاقت فرسا پایان دهند و توانستند با اختراع این سیستم در مسیر اتوماتیک شدن خودروها گام موثری بردارند. به این دلیل آمریکا در این کار پیشتاز شد زیرا آمریکا جاده های طولانی یکنواختی دارد که رانندگی در آنها بسیار دشوار است  از اینرو اولین خودرویی که مجهز به این سیستم شد ایمپریال کرایسلر مدل 1958 بود.

بیشتر بخوانید :  میل لنگ خودرو چه وظیفه ای بر عهده دارد؟

در این سیستم راننده به جای فشار آوردن بر روی پدال گاز، سرعت خودرو را با استفاده از دکمه هایی که روی فرمان تعبیه شده است انجام می دهد. با فشار دادن پدال گاز دریچه گاز باز شده و سرعت خودرو افزایش پیدا می کند. در استفاده از کروز کنترل هم دقیقا همین اتفاق می افتد تنها تفاوت این است که به جای فشردن پدال گاز توسط سیستم اتوماتیک و فشار دادن دکمه هایی که روی فرمان خودرو تعبیه شده است و توسط کابلی به دریچه کنترل گاز متصل می باشد میزان هوای وارد شده به دریچه را کنترل کرده و باعث تنظیم میزان سرعت خودرو می شود. اما به محض اینکه راننده پا را روی پدال بگذارد سیستم کروز کنترل لغو می شود یعنی رانندگان این امکان را دارند که این سیستم را در هر زمان اجرا یا لغو نمایند.

کروز کنترل با کمک سنسورها و رادارها به تنظیم فاصله خودروها کمک شایانی می کند
کروز کنترل با کمک سنسورها و رادارها به تنظیم فاصله خودروها کمک شایانی می کند

با توجه به ازدیاد خودرو ها در جاده و تردد بیشمار، خودروهای بیشتری این قابلیت را دارا می باشند.

در ابتدای ورود این سیستم به خودروها بیشتر برای تردد در ترافیک های سنگین جهت هشدار برای ترمز اضطراری مورد استفاده قرار می گرفت . با گذشت زمان تبدیل به یکی از سیستم های پرکاربرد در تمامی خودروها شد.

از مزایای ارزشمند و قابل توجهی که می توان در برخورداری از این سیستم بیان کرد کاهش مصرف سوخت است. چرا که در کروز کنترل سرعت خودرو یکنواخت است و کمترین زمان مصرف سوخت در این زمان صورت می گیرد. همچنین رانندگی کردن با این سیستم باعث می شود تا خودرو در سراشیبی ها دچار افزایش ناگهانی نشده و در سربالایی ها دچار افت سرعت نشود.

بهتر است که در جاده های ناصاف و ناهموار، جاده های پر ترافیک و سرعت های بالا از این سیستم استفاده نشود چرا که ایمن به نظر نمی رسد. در مسیرهایی دارای پیچ و خم زیاد یا شیب های تند هم استفاده از کروز کنترل مناسب نیست.

امروزه این سیستم بر روی تولیدات داخلی و وارداتی نصب می باشد البته مراکزی وجود دارند که در صورت تمایل می توانند این قابلیت را برای خودرو شما فراهم آورند. در خودروهای هوشمند این سیستم سرعت و شتاب خودرو را با توجه به ترافیک پیش رو هماهنگ می نماید. برای این کار مجموعه ای از سنسورها، رادارها و دوربین های تعبیه شده به اسکن مسیر پرداخته و بعد از آنالیز سرعت ترافیک و خودروهای اطراف، شتاب را تنظیم می کند.

سیستم کروز کنترل برای رانندگی آسان در جاده های طولانی و هموار
سیستم کروز کنترل برای رانندگی آسان در جاده های طولانی و هموار

رانندگان با فشار دادن دکمه های کروز کنترل عملکرد آن را برنامه ریزی می کنند. دکمه Coast می توان سرعت خودرو را به میزان مشخصی افزایش داد.دکمه Set/Accel برای تنظیم سرعت خودرو به کار می رود و بر هر سرعتی که راننده بخواهد قفل شده و تا زمان دلخواه با همان سرعت تعیین شده خودرو را به حرکت وا می دارد. با فشردن و نگه داشتن این دکمه سرعت خودرو پیوسته افزایش می یابد. فشردن دکمه Resume باعث می شود به تنظیمات قبل باز گردد. در بعضی خودروها فشردن یک بار این دکمه یک مایل سرعت خودرو را کاهش می دهد.

معایب کروز کنترل:

با توجه به اینکه هر سیستمی محاسن و معایب خود را دارد این موضوع در مورد سیستم کروز کنترل هم وجود دارد.

بیشتر بخوانید :  سیستم های ایمنی خودرو در خودروهای امروزی جهان

این سوال پیش خواهد آمد که معایب کروز کنترل چیست؟

یکی از معایب کروز کنترل این است که در سرعت های شهری بین 40 تا 50 کیلومتر در ساعت فعال نمی باشد و از آن می توان در بزرگراه ها و جاده هایی که محدودیت سرعت در آنها 80 یا بیش از این می باشد، استفاده کرد. یا چنانچه شیب جاده زیاد باشد به طور ناخودآگاه سیستم غیرفعال می شود. این ماجرا در سربالایی ها هم اتفاق می افتد. شاید بخواهید بدانید علت این مسئله چیست؟ زیرا در اتومبیل هایی که دارای گیربکس دستی هستند، کروز کنترل به میزان مشخصی می تواند به پیشرانه خودرو فشار وارد کند و بیش از این از مدار خارج می شود.

اگر بخواهیم به دیگر معایب آن بپردازیم باید به فاصله هایی که میان دو خودرو ایجاد می کند و گاها باعث می شود تا دیگر خودروها در این شکاف قرار می گیرند و سبب نارضایتی رانندگانی شود که از این سیستم بهره می برند، اشاره کرد.

بیشتر خودروها مجهز به آپشن سیستم کروز کنترل هستند
بیشتر خودروها مجهز به آپشن سیستم کروز کنترل هستند

برای اینکه سیستم کنترل کروز خودرو همیشه آماده باشد باید سنسورها، رادارها و دوربین ها از هرگونه کثیفی و گرد و غبار پاک باشند در غیر این صورت کارایی مفید خود را از دست خواهند داد و همیشه احتمال نقص در این سیستم وجود دارد و نمی توان صد در صد روی آن حساب کرد.

خطرات کروز کنترل:

یکی از مهمترین خطراتی که در خصوص سیستم های خودکار سبب دل مشغولی بسیاری از موسسات ایمنی شده است مربوط به خودروهایی است که مجهز به سیستم خودران یا دستیار راننده می باشند. این موسسات ایمنی با انجام تست ها و آزمایشاتی خطرات کروز کنترل را عنوان کرده اند که این سیستم با گذشت زمان سبب راحتی خیال برای راننده شده و چابکی و هوشیاری آنها را برای مقابله با خطرات احتمالی کاهش می دهد. آنها معتقدند رانندگی نیاز به هوشیاری و آمادگی دارد که وجود سیستم های خودران با به وجود آوردن یک اطمینان کاذب در راننده، آمادگی او را در برابر خطرات کم می کند و گوشزد کرده اند که استفاده از این سیستم ها احتمال تصادفات را به دلیل هوشیار نبودن راننده افزایش می دهد چرا که این کار به عنوان یک عادت در رانندگان رسوخ می کند حتی در زمان هایی که سیستم کروز کنترل خودرو خاموش باشد. همچنین اعلام کرده اند رانندگان در زمان استفاده از سیستم کروز کنترل وقت خود را صرف استفاده از موبایل می کنند و ادامه این روند با گذشت زمان بسیار خطر آفرین خواهد بود. اما نگرانی از خطرات کروز کنترل سبب نمی شود تا این سیستم روند صعودی خود را متوقف کند.

قیمت کروز کنترل:

در بسیاری از خودروها این سیستم بر روی خودرو نصب می باشد و در برخی باید توسط مالک خودرو نصب شود. قیمت کروز کنترل بر روی خودروها با توجه به دستی یا اتوماتیک بودن آن متفاوت است. میانگین قیمت کروز کنترل 950 هزار تومان تا یک میلیون و پانصد هزار تومان می باشد.

خرید کروز کنترل را از فروشگاه های اینترنتی معتبر انجام دهید و در زمان خرید به علامت استاندارد کالا و ضمانت نامه آن توجه لازم داشته باشید.

برای خرید و نصب کروز کنترل خودرو به فروشگاه های معتبر مراجعه نمایید
برای خرید و نصب کروز کنترل خودرو به فروشگاه های معتبر مراجعه نمایید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
برند خودروی شما چیست؟

برای مشاهده قیمت روز لوازم یدکی

خودروی خود روی برند کلیک کنید:

مشاهده سایر برندها