0

درجا کار کردن خودرو و مضرات آن

ترافیک یکی از نمونه های درجا کار کردن ماشین است

آیا درجا کار کردن خودرو برای گرم شدن موتور خودرو روش مناسبی است؟

درجا کار کردن خودرو به معنی روشن بودن خودرو بدون حرکت است. افراد بسیار زیادی بر این عقیده هستند که زمانی که خودرو برای مدت طولانی خاموش بوده است، قبل از حرکت کردن باید ابتدا آن را روشن کرد و در حالت درجا قرار داد. زمانی که خودرو به صورت درجا کار کند، موتور ماشین حسابی گرم می شود و این کار برای موتور و سایر قطعات ماشین بسیار مفید است. اما باید به شما بگوییم که این تصور کاملا غلط است و باید آن را به طور کامل کنار بگذارید. حال این سوال برای شما پیش می آید که چرا درجا کار کردن خودرو اقدام مناسبی نیست؟ همانطور که میدانید سیستم سوخت رسانی خودروهای جدید با خودروهای قدیمی بسیار متفاوت است و به کل تغییر کرده است.

ترافیک یکی از نمونه های درجا کار کردن ماشین است

ترافیک یکی از نمونه های درجا کار کردن ماشین است

در سیستم سوخت رسانی خودروهای قدیمی، که سیستم سوخت رسانی آنها کاربراتور بود، این اقدام می توانست در گرم کردن موتور ماشین تاثیر گذار باشد؛ اما سیستم سوخت رسانی ماشین های جدید به انژکتور تغییر یافته است و این سیستم قادر است تا سوخت رسانی ماشین را کنترل کند. زمانی که شما قصد دارید صبح زود خودروی خود را روشن کنید، بهتر است به جای درجا کار کردن، با دنده های سنگین و سرعت آرام کمی رانندگی کنید. با انجام این کار خودرو به دمای مطلوب می رسد  و سپس شما می توانید به مسیر و حرکت خود ادامه دهید. این روش در مصرف سوخت ماشین شما نیز صرفه جویی می کند. بنابراین درجا کار کردن ماشین را فراموش کنید زیرا هیچ کمکی به گرم شدن موتور خودروی شما نمی کند و علاوه بر آن مصرف سوخت شما را افزایش می دهد.

خاموش ماندن طولانی خودرو و اقداماتی که لازم است برای نگهداری از ماشین انجام دهیم

زمانی که شما به هر دلیلی قصد دارید خودروی خود را طی مدت طولانی خاموش نگه دارید و یا به اصطلاح ماشین را بخوابانید، باید برای حفظ سلامت قطعات فنی خودرو یک سری اقدامات را انجام دهید تا خودروی شما دچار نقص فنی و آسیب نشود. برخلاف توصیه بسیاری از افراد که معتقدند باید باک بنزین خالی باشد، باید باک بنزین را پر کنید. زیرا در این صورت باک خودروی شما دچار پوسیدگی و سوراخی نمی شود. آسیب های خاموش ماندن

طولانی خودرو را به حداقل برسانید، برای این کار خودرو را بر روی جک های بالابر مستقر کنید. برای حفاظت از باتری ماشین، ترمینال باتری را از روی آن بردارید. این اقدام شما از جامپ شدن استارت و همچنین تخلیه باتری جلوگیری می کند. برای جلوگیری از قفل شدن خودرو به خصوص در فصول سرد سال، تمامی لولا های آن اعم از درب ها، درب کاپوت و صندوق عقب و… را روغن کاری کنید. بهتر است که خودرو را به مدت طولانی خاموش نگه ندارید. این کار در هر حال آسیب هایی برای خودروی شما در بر دارد. اما اگر مجبور به این کار شدید با انجام دادن اقدامات بالا از آسیب های فنی به خودرو جلوگیری کنید.

مصرف سوخت خودرو در حالت درجا چگونه است؟

مصرف سوخت خودرو در حالت درجا چگونه است؟

درجا کار کردن خودرو امروزه یک امر بدیهی است. ترافیک یکی از موقعیت های خسته کننده و طاقت فرسا در زندگی است. امروزه و با افزایش تعداد ماشین ها، شما مجبور هستید مدت طولانی را در ترافیک بمانید. لازم است تا بدانید مصرف سوخت خودرو در حالت درجا به شدت افزایش می یابد. این موضوع نه تنها نقش بسیار مهمی در آلودگی هوا و آسیب رساندن به محیط زیست می شود؛ بلکه هزینه های سوخت شما را نیز افزایش می دهد. متاسفانه در ترافیک چاره ای به جز صبوری ندارید. اما در صورتی که ترافیک روان نبود و متوجه شدید که باید مدت طولانی را متوقف بمانید، می توانید خودروی خود را خاموش کنید. ترافیک یک نمونه از درجا کار کردن خودرو است. در بسیاری از موارد افراد زمانی که منتظر کسی هستند و یا بسیاری از موارد مشابه دیگر، خودرو را در حالت درجا روشن می گذارند. باید به شما بگوییم این کار مضرات بسیار زیادی دارد و به مرور زمان خودروی شما را دچار نقص فنی می کند. تا حدی که قادر هستید، اجازه ندهید ماشین شما در حالت درجا کار کند.

بیشتر بخوانید :  چرا خودرو استارت نمی‌خورد؟

آیا درجا کار کردن ماشین در زمستان کار درستی است؟

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که در زمستان و با توجه به سردی هوا، درجا کار کردن خودرو کار درستی است؟ در جواب باید به این موضوع اشاره کنیم که زمستان و تابستان، فرقی ندارد درجا کار کردن خودرو اساسا کار غلطی است. در گذشته افراد بر این باور بودند که خودرو به خصوص در زمستان باید درجا کار کند و سپس حرکت کنیم؛ اما این روش بسیار سنتی نه تنها به گرم شدن موتور خودرو کمکی نمی کند بلکه باعث آسیب رساندن به قطعات خودرو نیز می شود. سیستم سوخت رسانی خودروهای امروزی انژکتور است. این سیستم به گونه ای طراحی شده است که می تواند دمای مورد نیاز موتور را در همان دقایق اول پس از روشن کردن، تامین کند. بنابراین درجا کار کردن ماشین در زمستان نیز غلط است و مصرف سوخت شما را بالا می برد.

درجا کار کردن ماشین برای گرم شدن موتور آن در زمستان یک باور غلط است

درجا کار کردن ماشین برای گرم شدن موتور آن در زمستان یک باور غلط است

آیا درجا کار کردن ماشین با کولر اشتباه است؟

گرمای فصل تابستان بسیار طاقت فرسا است. به خصوص اگر شما مجبور باشید در اوج گرما از منزل خارج شوید و رانندگی کنید. در شرایطی و به خصوص در ترافیک های سنگین درجا کار کردن خودرو زمانی که کولر ماشین شما روشن است، امری بدیهی ست. اما سوال اصلی اینجاست که درجا کار کردن ماشین با کولر روشن اشتباه است؟ شاید از این موضوع مطلع باشید که روشن کردن کولر ماشین مصرف سوخت را دو برابر می کند. به طور کلی زمانی هنگامی که کولر ماشین روشن است و شما با سرعت بالا در اتوبان رانندگی می کنید، مصرف سوخت خودروی شما پایین تر است. زمانی که سرعت ماشین پایین باشد و یا خودرو در حالت درجا کار کند مصرف سوخت ماشین بالا می رود. درجا کار کردن خودرو با کولر روشن مصرف سوخت را به شدت بالا میبرد و همچنین دمای موتور ماشین به شدت افزایش پیدا می کند. البته ناگفته نماند که دمای موتور با فن خنک کننده ماشین، کنترل می شود. اما به طور کلی باید گفت که درجا کار کردن خودرو زمانی که از آن کولر گرفته اید، به غیر از مصرف سوخت بالا ضرر دیگری ندارد. اگر برای شما مقدور می باشد زمانی که کولر ماشین روشن است سعی کنید با سرعت بالاتری رانندگی کنید. این امر باعث می شود تا فشار های بسیار زیاد از روی موتور خودروی شما برداشته شود و به طبع مصرف سوخت خودروی شما کاهش یابد.

بیشتر بخوانید :  هزینه اسپرت کردن خودرو و نکاتی که باید به آنها توجه کرد

درجا کار کردن ماشین و آسیب های آن

به طور کلی درجا کار کردن خودرو اصلا برای موتور و سایر قطعات آن خوب نیست و می تواند خودرو را دچار استهلاک و آسیب های فنی کند. باور های غلطی که در گذشته برای گرم کردن موتور خودرو وجود داشت، باعث نقص فنی در موتور خودرو و سایر قطعات آن می شد. اگر شما جزو آن دسته افرادی هستید که هنوز معتقدند درجا کار کردن خودرو اقدام مناسبی است، در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با آسیب های این امر آشنا کنیم.

کولر روشن در حالت درجا مصرف سوخت را افزایش می دهد

کولر روشن در حالت درجا مصرف سوخت را افزایش می دهد

  • مخلوط شدن روغن با بنزین: یکی از آسیب هایی که در اثر درجا کار کردن ماشین به آن وارد می شود، مخلوط شدن بنزین با روغن است. سیستم سوخت رسانی میزان اکسیژن و سوخت مورد نیاز را به گونه ای تنظیم می کند که ترکیب این دو با هم کافی باشند. درجا کار کردن ماشین اکسیژن کافی برای سوخت رسانی را تامین نمی کند و در نتیجه باعث می شود تا احتراق در سیلندرها به خوبی اتفاق نیفتد و مقداری از بنزین نسوخته باقی بماند. بنزین نسوخته از قسمت زیرین رینگ وارد محفظه زیرین سیلندر موتور می شود و در نهایت روغن و بنزین با یکدیگر مخلوط می شوند.
  • گرمای بیش از حد سیلندر: زمانی که خودرو در حالت درجا کار کند، دمای موتور گردش نخواهد داشت و در زیر کاپوت جمع می شود. در این صورت این گرما به سیلندر ها و واشر ها آسیب می رساند.
  • فعالیت مکرر فن خنک کننده: زمانی که حرارت موتور در اثر درجا کار کردن خودرو افزایش پیدا کند، فن های خنک کننده به طور مکرر روشن می شوند تا دمای موتور را پایین بیاورند. این موضوع باعث کاهش طول عمر فن های خنک کننده و آسیب رسانی به آنها می شود.
  • فشار چند برابر بر سیستم برقی خودرو: فن های خنک کننده خودرو قطعات الکترونیکی پرمصرفی هستند. در نتیجه افزایش حرارت موتور خودرو بر اثر درجا کار کردن و روشن شدن مکرر فن های خنک کننده، مصرف برقی ماشین نیز بالا می رود و فشار بسیار زیادی به دینام و باتری ماشین وارد می شود.
  • آسیب رساندن به اگزوز ماشین: زمانی که خودرو در حالت درجا کار کند، گازهای سمی و آلاینده های بیشتری تولید می کند. این موضوع باعث می شود تا کاتالیزورهای داخلی اگزوز ماشین استهلاک بیشتری را متحمل شوند.

با توجه به مواردی که در بالا به آن اشاره کردیم، در ادامه درجا کار کردن خودرو، آسیب به قطعات فنی ماشین بیشتر می شود و استهلاک خودرو بالا می رود. بنابراین تا حد امکان از درجا کار کردن خودرو جلوگیری کنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.