خرابی و تعمیر خودرودسته‌بندی نشده

مشکل لرزش فرمان هنگام ترمز چیست؟

علت و مشکل لرزش فرمان هنگام ترمز چیست؟

به طور کلی لرزش فرمان هنگام ترمز دلایل مختلفی دارد. این موضوع بر سطح ایمنی خودرو تاثیر بسیار زیادی می گذارد؛ بنابراین باید در اسرع وقت این مشکل را برطرف نمایید. اگر چنین مشکلی برای ماشین شما به وجود آمد، باید از چند جهت خودروی خود را مورد بررسی قرار دهید. با ما همراه باشید تا در ادامه این مقاله علت و مشکل لرزش فرمان هنگام ترمز را بررسی کنیم.

مشکل لرزش فرمان هنگام ترمز دلایل متعددی دارد
مشکل لرزش فرمان هنگام ترمز دلایل متعددی دارد

از اصلی ترین دلایل لرزش فرمان می توان به شکستگی دسته ترمز، بالانس نبودن رینگ ها، خراب شدن مفصل پلوس و شل بودن پیچ های چرخ اشاره کرد. لازم به ذکر است تا به این نکته اشاره کنیم که این مشکلات صرفا در هنگام گرفتن ترمز به وجود نمی آیند. زمانی که دیسک های ترمز دچار نقص شوند، مشکل لرزش فرمان هنگام ترمز به وجود می آید. دیسک ترمز با توجه به نوع و مدل خودرو متفاوت است. همانطور که می دانید دیسک ها توسط لنت احاطه شده اند. زمانی که شما پدال ترمز را فشار می دهید، لنت ها به سطح دیسک فشار وارد می کنند و در اثر این اصطکاک گرما به وجود می آید. این گرما به صورت یکنواخت در سطح دیسک پخش می شود و از بین می رود. به مرور زمان و با اصطکاک های مکرر سطح دیسک دچار خوردگی می شود و نتیجه آن کاهش ضخامت دیسک و همچنین تاب برداشتن آن می شود. فرایندی را که برای شما توضیح دادیم، باعث میشود تا مشکل لرزش فرمان هنگام ترمز به وجود بیاید در نتیجه می توان گفت لرزش فرمان به هنگام ترمز به مشکلات دیسک صفحه مربوط می شود.

علت لرزش فرمان خودرو در سرعت پایین چیست؟

هر کدام از قطعات خودرو دارای طول عمر مفیدی هستند و با مرور زمان و استفاده مکرر دچار نقص و یا خرابی می شوند. بعضی از قطعات قابل تعمیر هستند و بعضی دیگر باید تعویض شوند. فرمان یکی از قطعات بسیار مهم و اصلی خودرو است که راننده توسط آن خودرو را هدایت می کند. ارزیابی اینکه فرمان چه عملکردی دارد به تشخیص شما بستگی دارد. زمانی که فرمان به خوبی کار نکند، نشانه وجود یک مشکل در بخش های مختلف ماشین است. همانطور که میدانید چرخها به فرمان متصل هستند و این دو به سایر بخش های خودرو مانند جعبه فرمان، برق خودرو، سیستم تعلیق، ترمز و چرخ ها وصل هستند. در نتیجه می توان گفت علت لرزش فرمان خودرو در سرعت پایین به یکی از این قسمت ها مربوط می شود. مشکل لرزش فرمان هنگام ترمز و به طور کلی لرزش فرمان در سرعت پایین و یا بالا به قسمت هایی که به آن اشاره کردیم مربوط می شود. فرقی ندارد که مدل خودروی شما چه باشد؛ پس از تعویض روغن شما باید لرزش فرمان را حتما بررسی کنید. در بسیاری از موارد مشکل لرزش فرمان هنگام ترمز می تواند گویای یک مشکل ساده و جزئی باشد؛ اما این موضوع در تمام موارد صدق نمی کند و گاهی ممکن است مشکل بزرگتر باشد. اگر به موقع مشکل لرزش فرمان را چک کنید، از سلامت و ایمنی قطعات خودرو اطمینان پیدا می کنید.

بیشتر بخوانید :  نکات فنی خودرو که رانندگان بهتر است آنها را رعایت کنند
مشکل لرزش فرمان را سریعا برطرف کنید
مشکل لرزش فرمان را سریعا برطرف کنید

علت لرزش فرمان تیبا هنگام ترمز چیست؟

مشکل لرزش فرمان هنگام ترمز در خودروهایی مانند تیبا و پراید به شدت دیده می شود. لرزش فرمان تیبا هنگام ترمز می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. لازم به ذکر می باشد که به این نکته اشاره کنیم علت لرزش فرمان هنگام ترمز هر چه که باشد باید سریعا بررسی و رفع شود. همانطور که می دانید فرمان و ترمز هر دو در هدایت و کنترل خودرو نقش بسیار مهمی دارند. اگر با سهل انگاری از کنار این مشکل بگذرید ممکن است ایمنی خودرو به خطر بیفتد و خسارات جبران ناپذیری به جای بگذارد. اولین موضوعی که باید در مورد لرزش فرمان تیبا هنگام ترمز مورد بررسی قرار دهید، بررسی دیسک صفحه و لنت ها است. شایع ترین علت مشکل لرزش فرمان هنگام ترمز به این دو قطعه مربوط می شود. لنت و دیسک صفحه قطعات مصرفی هستند و به مرور زمان دچار ساییدگی و خوردگی می شوند. اگر لنت ها را به موقع تعویض کنید، برای دیسک صفحه مشکلی به وجود نمی آید و طول عمر آن بالاتر می رود. اما در صورتی که نسبت به تعویض به موقع لنت اقدام نکنید، فشار بسیار زیادی به دیسک صفحه وارد می شود و در نتیجه ی کاهش ضخامت دیسک صفحه و تاب برداشتن آن، مشکل لرزش فرمان هنگام ترمز به وجود می آید. به طور کلی در خودروی تیبا و پراید مشکل لرزش فرمان به یکی از قطعات سیستم ترمز گیری مربوط می شود. معمولا لرزش فرمان در هنگام ترمز در تیبا با یک صدای زوزه مانند همراه است. دلیل اصلی این مشکل هم خرابی دیسک ترمز است به خصوص دیسک ترمز چرخ جلو.

تاب برداشتن دیسک صفحه در لرزش فرمان تاثیر گذار است
تاب برداشتن دیسک صفحه در لرزش فرمان تاثیر گذار است

چگونگی رفع لرزش فرمان به هنگام ترمز

همانطور که در مبحث قبلی به آن اشاره کردیم، مشکل لرزش فرمان هنگام ترمز به معنی وجود یک نقص در سیستم ترمز ماشین است. این مشکل اگر کوچک باشد یا بزرگ باید به سرعت برطرف شود. شاید اگر شما موقتا با وجود این مشکل به رانندگی خود ادامه دهید مشکل خاصی به وجود نیاید اما در مدت طولانی این موضوع می تواند سایر قطعات سیستم ترمز ماشین را درگیر کند و هزینه های بسیار زیادی را شامل شود. حال سوال اصلی اینجا مطرح می شود که چگونه مشکل لرزش فرمان هنگام ترمز را برطرف کنیم؟ زمانی که شما متوجه وجود چنین مشکلی شدید باید سریعا به مکانیک مراجعه کنید و از ایشان بخواهید که دیسک ترمز شما را بررسی کند. در بیشتر مواقع مشکل لرزش فرمان هنگام ترمز به تاب برداشتن دیسک صفحه مربوط می شود. مکانیک می تواند به سادگی و با استفاده از تخصص و مهارت خود این مشکل را پیدا کند و آن را برطرف نماید. در موارد دیگر وجود این مشکل می تواند ناشی از خرابی کالیپر ترمز باشد. عملکرد کالیپر به اینگونه است که داخل این قطعه دو صفحه فلزی وجود دارد که وظیفه آنها انتقال نیروی لنت ها به روتورها است. زمانی که کالیپرها دچار نقص فنی شوند نیروی لنت ها به طور مستقیم به روتورها منتقل نمی شود و این موضوع باعث ایجاد لرزش در فرمان می شود. در قدم بعدی شما می توانید از مکانیک بخواهید تا این قطعه را بررسی کند. همانطور که در قبل هم به آن اشاره کردیم اصلی ترین علت لرزش فرمان هنگام ترمز، دلیل نقص در سیستم ترمز ماشین است. تا به حال این سوال برای شما پیش آمده است که آیا سفت شدن ترمز موجب لرزش فرمان می شود؟ در جواب باید گفت بله. زمانی که پدال ترمز زیر پای شما سفت می شود و شما به سختی آن را فشار می دهید، مشکل لرزش فرمان به وجود می آید. همچنین وجود نقص در سیستم تعلیق خودرو می تواند باعث بروز مشکل لرزش فرمان هنگام ترمز شود. شما می توانید با بررسی این قطعات مشکل لرزش فرمان خودرو را برطرف کنید.

بیشتر بخوانید :  روش های صداگیری اتاق خودرو و عایق بندی بدنه و درب ماشین
تعویض به موقع لنت از آسیب به دیسک صفحه جلوگیری می کند
تعویض به موقع لنت از آسیب به دیسک صفحه جلوگیری می کند

دلایل لرزش فرمان در سرعت بالا چیست؟

شاید گمان کنید که مشکل لرزش فرمان خودرو هنگام ترمز فقط به دیسک صفحه مربوط می شود؛ اما آیا تا به حال از خود پرسیده اید که نقص در قطعات دیگر هم باعث به وجود آمدن این مشکل می شود یا خیر؟ در ادامه با ما همراه باشید تا دلایل مختلف لرزش فرمان به خصوص در سرعت بالا را بررسی کنیم.

سفت شدن پدال ترمز بر روی عملکرد فرمان تاثیر می گذارد
سفت شدن پدال ترمز بر روی عملکرد فرمان تاثیر می گذارد

 • خرابی سیبک: یکی از قطعاتی که خرابی آن مستقیما بر روی لرزش فرمان به خصوص در سرعت بالا تاثیر می گذارد، سیبک است. سیبک یک قطعه فلزی کره ای شکل است که فرمان پذیری خودرو تا حد بسیار بالایی به عملکرد آن بستگی دارد. به طور کلی چرخش فرمان توسط سیبک به چرخ های ماشین منقل می شود؛ بنابراین وجود هرگونه نقص در این قطعه می تواند باعث بروز مشکل لرزش فرمان هنگام ترمز شود.
 • خرابی بلبرینگ: در صورتی که بلبرینگ ها خراب شوند و نقصی پیدا کنند مستقیما بر روی عملکرد فرمان تاثیر می گذارد. در ادامه این خرابی صدای خاصی در ماشین به وجود می آید که شاید خودتان نیز متوجه این صدا و وجود این مشکل شوید.
 • تنظیم نبودن فرمان: بهتر است قبل از بروز هر مشکلی، هر چند وقت یک بار خودروی خود را برای تنظیم فرمان به تعمیرگاه ببرید. تنظیم نبودن فرمان می تواند علت لرزش فرمان هنگام ترمز باشد و همچنین می تواند هزینه های بسیار زیادی را برای شما داشته باشد.
 • خرابی میل تعادل: همان طور که از نامش پیداست، میل تعادل وظیفه حفظ تعادل و تقسیم نیرو بین چرخ ها را دارد. زمانی که این تقسیم و تعادل یکسان نباشد مشکل لرزش فرمان هنگام ترمز به وجود می آید و به مرور زمان باعث فرسایش نامتعادل لاستیک ها می شود.
 • خرابی کمک فنرها: یکی از مهمترین و اصلی ترین قطعات سیستم تعلیق ماشین کمک فنرها هستند. وجود هرگونه خرابی و نقص در این قطعه می تواند مستقیما بر روی فرمان ماشین تاثیر بگذارد و مشکل لرزش فرمان هنگام ترمز را به وجود بیاورد.به طور کلی خودرو مجموعه ای از قطعاتی است که به طور هماهنگ با یکدیگر کار می کنند. وجود هرگونه نقص فنی در هر قطعه خودرو می تواند در عملکرد کلی خودرو اختلال ایجاد کند. با سرویس به موقع قطعات ماشین از بروز هرگونه خرابی و صرف هزینه های گزاف تعمیرات جلوگیری کنید.
  سیستم تعلیق ماشین یکی از اصلی ترین قسمت های خودرو است
  سیستم تعلیق ماشین یکی از اصلی ترین قسمت های خودرو است

   

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
برند خودروی شما چیست؟

برای مشاهده قیمت روز لوازم یدکی

خودروی خود روی برند کلیک کنید:

مشاهده سایر برندها