0

لوازم یدکی خودرو و راه هایی برای عیب‌یابی و نگهداری بهتر آنها

عیب یابی لوازم یدکی خودرو

تجهیزات و لوازم یدکی خودرو به‌ویژه اگر پرکاربرد باشند امکان خرابی را به همراه دارند؛ اما می‌توان با در نظر گرفتن نکاتی ساده بسیاری از لوازم یدکی خودرو را عیب‌یابی نمود. این دانش موجب می‌شود تا هنگامی‌که این قطعات عملکرد صحیح خود را ندارد بتوانیم به‌سرعت خود را به تعمیرگاه برسانیم. در این مطلب تلاش کرده‌ایم تا تجهیزاتی نظیر کولر، بخاری و سیستم ترمزگیری خودرو را بررسی کنیم.

کولر

کولرهای اتومبیل برخلاف کولرهای گازی و آبی انرژی مورد نیاز خود را از برق تهیه نمی‌کنند. نیروی کولرهای خودرو توسط موتور تأمین می‌شود. در این شیوه گاز کولر توسط یک کمپرسور فشرده می‌شود. کمپرسور نیروی لازم برای فشردن گاز را توسط تسمه‌ای موسوم به تسمه دینام (تسمه هیدرولیک) از موتور دریافت می‌کند. این گاز فشرده‌ شده در کانالی شبیه به یک رادیاتور کوچک آزاد می‌شود. هر چه میزان فشردگی گاز بیشتر باشد دمای آن نیز کاهش می‌یابد. به این ترتیب فن کولر با دمیدن به کانال هوای خنک را وارد اتاقک خودرو می‌کند.

کولر خودرو

خرابی و کار نکردن کولر و لوازم یدکی آن عمدتاً به این دلایل است:

1- اتمام گاز کولر یا پایین بودن فشار آن؛ در چنین حالاتی هوا به میزان مطلوب خنک نمی‌شود و باید گاز کولر را شارژ نمود

2- سوختن فن کولر یا کلاچ نکردن کمپرسور؛ در این حالت هوای خنک وارد اتاقک نمی‌شود.

بخاری

بخاری نیز همچون کولر نیروی مورد نیاز خود را از پروانه‌ای که هوا را به داخل خودرو می‌دمد می‌گیرد. گرمای بخاری از طریق آب رادیاتور تأمین می‌شود. در واقع بخشی از آب رادیاتور در فضایی که برای بخاری در نظر گرفته‌شده جریان می‌یابد. فن بخاری نیز با دمیدن هوا به این بخش گرما را وارد فضای داخل خودرو می‌کند.

بخاری خودرو

کار نکردن بخاری نیز عمدتاً به دلایل زیر است

1- سوختن فن بخاری

2- چنان چه بخاری در سرعت‌های بالا باد سرد می‌دهد احتمالاً به علت خرابی ترموستات است. در چنین حالتی آمپر آب بسیار پایین می‌آید.

بیشتر بخوانید :  هزینه اسپرت کردن خودرو و نکاتی که باید به آنها توجه کرد

3- اگر بخاری چه در سرعت‌های بالا و چه در سرعت پایین باد سر می‌دهد و از سالم بودن فن بخاری نیز اطمینان دارید پس علت می‌تواند گرفتگی لوله رادیاتور و یا ضعیف بودن پمپ آب باشد.

سیستم ترمز و اهمیت آن در میان لوازم یدکی خودرو

سیستم ترمز خودروها از قطعات مختلفی تشکیل شده است؛ بنابراین عملکرد صحیح آنها نیز به سلامت لوازم یدکی خودرو وابسته است. ترمزگیری ایمن از ملزومات اولیه هر وسیله نقلیه است. اگر ترمزگیری با صدای سوت همراه است و ماشین مسافت بیشتری برای ایستادن کشیده می‌شود ایراد را در لنت‌های ترمز جستجو کنید. لنت‌های بی‌کیفیت اغلب پس از مدت کوتاهی خورده یا شکسته می‌شوند.

دیسک ترمز خودرو

نیروی ترمز در خودرو توسط روغن ترمز به لنت‌ها منتقل می‌شود. کمپانی‌های سازنده خودرو توصیه می‌کنند که روغن ترمز پس از 40 هزار کیلومتر تعویض گردد. روغن ترمز پس از کارکرد زیاد براثر ترمزگیری شدید بیش‌ از حد داغ می‌شود و عملکرد صحیح خود را از دست می‌دهد. رانندگان باید توجه داشته باشند که از روغن ترمزهایی که توسط کارخانه سازنده پیشنهاد می‌شود استفاده کنند. افزون بر این در صورت خرابی پمپ ترمز هدایت روغن ترمز با اختلال همراه خواهد بود. خرابی پمپ ترمز با کاهش قدرت ترمز گیری خود را نشان می‌دهد. همچنین در چنین مواقعی به هنگام ترمزگیری پدال را از حالت عادی پایین‌تر می‌رود.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.