اخبار خودرو

بی ام و ویژن نکست 100 خودرویی رویایی برای آینده

بی ام و صدمین سالگرد تولد خود را در شهر موساخر استراب آلمان با معرفی بی ام و ویژن نکست 100 همراه کرد. خودرویی پیشرفته و منحصربه‌فرد که به‌نوعی چشم‌انداز طراحان این کمپانی از صد سال آینده دنیای خودرو را نشان می‌دهد. با ماشین نو در معرفی کامل این خودرو همراه باشید

نمای خارجی بی ام و ویژن نکست 100

ویژن نکست 100 حتی به آنچه که ما از خودروهای آینده تصور می‌کنیم هم بسیار نزدیک است. این خودرو یک سدان چهار درب با بدنه‌ای از جنس فیبر کربن و پلاستیک است. چراغ‌های عمودی در نمای جلو نخستین وجه تمایز خودروهای آینده با امروز را نشان می‌دهد. هرچند چراغ‌های سه‌بعدی عقب تا حدود به i8 شباهت دارد.

چراغ های جلو در بی ام و ویژن نکست 100

بی ام و نکست ویژن 100 با طول 4.9 متری هم‌اندازه بی ام و سری 5 است اما ارتفاع آن با 1.37 متر به کوپه سری 6 نزدیک‌تر است. درب‌های این کانسپت رویایی به‌صورت پروانه‌ای باز می‌شود. با باز شدن درب‌های جلو و عقب فضای وسیع داخلی این خودرو بیشتر نمایان می‌شود. افزون بر این چنین طراحی خلاقانه‌ای پیاده و سوار شدن بر ویژن نکست 100 را نیز آسان‌تر کرده است.

درب های پروانه ای بی ام و ویژن نکست 100

در طراحی این خودرو از یک قالب با 800 مثلث متحرک و LED های ارگانیک استفاده شده است. این مثلث‌ها در کنار هم گلگیرهای منعطف ویژن نکست 100 را تشکیل می‌دهند. این گلگیرها به همراه پوشش آیرودینامیگی روی چرخ‌ها موجب افزایش مقاومت بدنه در برابر باد شده‌اند؛ به‌گونه‌ای که ثابت درگ این خودرو به عدد 0.18 رسیده است. این ثابت برای محاسبه نیروی کشش وارد بر یک جسم متحرک در یک سیال استفاده می‌شود. طراحان بی ام و از این قابلیت با عنوان هندسه زنده یاد کرده‌اند؛ چراکه بدنه خودرو می‌تواند با توجه به حالت رانندگی تغییر شکل دهد.

طراحی کابین بی ام و ویژن نکست 100

اغلب ما از طراحی داخلی خودروهای صد سال آینده چندان تصوری نداریم. اما طراحی کابین بی ام و ویژن نکست 100 به‌قدری خارق‌العاده است که در ابتدا شاید کمی باورنکردنی به نظر رسد. فرمان این خودرو با شکلی مستطیلی به‌صورت الکترونیکی جمع می‌شود. شیشه جلویی این خودرو دیگر یک جسم ساده و شکننده نیست؛ بلکه نمایشگری بزرگ با اطلاعات مختلف است که به رانندگی بهتر و هوشمندانه‌تر کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید :  لنداسپیدکروزر سریع ترین خودروی شاسی بلند جهان

طراحی کابین بی ام و ویژن نکست 100

در ویژن نکست 100 حتی طراحی صندلی‌های نیز تغییر کرده است. باوجود درهای پروانه‌ای که پیاده شدن را تسهیل می‌کنند، صندلی‌ها نیز در هنگام پیاده شدن به سمت بیرون چرخیده می‌شوند.

تکنولوژی‌های منحصربه‌فرد در ویژن نکست 100

ساخت ویژن نکست 100 بر پایه تکنولوژی خود ران بنا شده است. به‌واقع در چنین خودرویی بسیاری از تصمیمات که پیش‌تر توسط راننده انجام می‌گرفت به عهده کامپیوترها گذاشته‌شده است. باوجود سیستم پیشرفته خود ران سازندگان ویژن نکست 100 امکان رانندگی را به‌طور کامل از این خودرو حذف نکرده‌اند اما رانندگی خودکار و مستقل از ویژگی‌های شاخص این خودرو به شمار می‌رود.

نمایشگر شیشه جلو در بی ام و ویژن نکست 100

افزون بر این کانسپت رویایی بی ام و قادر است تا عادات رانندگی شما را به خاطر بسپارد و بتواند خطاهای احتمالی را پیش‌بینی کند. مهندسان این ویژگی را «سیستم هم‌نشین» معرفی کرده‌اند. به نظر شما این کانسپت تا چه اندازه می تواند با خودروهای آینده همخوانی داشته باشد؟

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
برند خودروی شما چیست؟

برای مشاهده قیمت روز لوازم یدکی

خودروی خود روی برند کلیک کنید:

مشاهده سایر برندها