0

علائم خرابی توربین گیربکس اتومات

گیربکس اتومات

همه ی ما میدانیم برای حرکت خودرو نیاز به نیرو و قدرتی می باشد که توسط موتور تولید می شود. اما برای انتقال نیروی تولید شده به چرخ ها به چه قطعه ایی نیاز می باشد؟ نیروی تولید شده بوسیله موتور، توسط یک سیستم انتقال دهنده در خودرو که شامل کلاچ، گیربکس (جعبه دنده) و دیفرانسیل است انجام می شود. سیستم انتقال دهنده اندازه موتور خودرو دارای اهمیت می باشد و از قطعات اصلی تشکیل شده است که توجه به حفظ سلامت و نگهداری از آنها جزو اولویت های نگهداری اصولی از خودرو می باشد. در این مقاله سعی بر آشنا شدن با یکی از قطعات گیربکس اتومات بنام توربین هستیم. برای اطلاع از نشانه های خرابی توربین گیربکس با ما همراه باشید.

توربین گیربکس اتومات

توربین گیربکس اتوماتیک چیست؟

توربین گیربکس رابطی بین موتور و گیربکس کلاچ است که به آن مبدل گشتاور هم نیز گفته می شود. بخشی از وظایف کلاچ به عهده توربین گیربکس می باشد. این قطعه این امکان را برای راننده فراهم میکند تا زمانی که ماشین در حال حرکت و یا در حالت دنده است بدون افت ناگهانی دور موتور، توقف کند. وظیفه اصلی توربین گیربکس اتومات پمپاژ روغن انتقال نیرو از موتور به گیربکس و شتاب دهی به گیربکس می باشد.

توربین گیربکس اتوماتمبدل گشتاور ظاهری بسیار شبیه به سفینه فضایی دارد و قطری بین 25 تا 37 سانتی متری دارد. برای درک بهتر کارایی این قطعه آن را مانند کار کردن دو پنکه ایی در نظر گرفته اند که در مقابل هم یکی خاموش و یکی روشن قرار گرفته اند. با دمیدن هوا توسط پنکه روشن به داخل پنکه خاموش باعث به حرکت در آمدن پره های پنکه خاموش می شود. توربین گیربکس هم چنین عملی را انجام می دهد با این تفاوت که به جای هوا از روغن استفاده می کند.

بنابراین، توربین گیربکس با دریافت نیرو از موتور چرخش را در پمپ گیربکس ایجاد میکند. در ادامه این اقدام مکش در مپ گیربکس ایجاد می شود که باعث  روغن به قطعات برسد.

نشانه های خرابی توربین گیربکس اتوماتیک

خرابی توربین گیربکس

 • صدای توربین گیربکس

شنیده شدن صدا به صورت ضربه ایی  در زمانی که استارت زده می شود و گاز داده می شود. این واضح ترین و مهم ترین نشانه برای خرابی توربین گیربکس می باشد که به دلیل شل شدن پیچ های توربین اتفاق می افتد.

 • روغن ریزی پشت پمپ

از دیگر نشانه های خرابی توربین گیربکس که میتواند باعث سوختن گیربکس شود روغن ریزی پشت پمپ است که نتیجه آن نرسیدن روغن به گیربکس، صفحات، باند و پیستون های داخل گیربکس است.

 • خوردگی دهانه پمپ
بیشتر بخوانید :  نکات فنی خودرو که رانندگان بهتر است آنها را رعایت کنند

دهانه پمپ روغن به توربین متصل است و خورده شدن آن موجب لقی توربین می شود که خرابی کاسه نمد و خرابی توربین گیربکس نتیجه آن می شود.

 • کند شدن حرکت اولیه خودرو

وجود ضعف و کندی در زمان حرکت اولیه و استارت می تواند از نشانه های خرابی توربین گیربکس باشد.

دلایل خرابی توربین گیربکس

 • آسیب دیدگی مهر و موم توربین

آسیب دیدن مهر و موم توربین میتواند باعث نشت روغن در آن شود. این روغن ریزی باعث می شود که توربین قادر به  انتقال یکنواخت قدرت از موتور به گیربکس نباشد. این اتفاق می تواند گرمای بیش از حد و لغزش را در پی داشته باشد.

 • آسیب دیدگی شیر برقی کلاچ توربین

شیر برقی کلاچ یک جز الکترونیکی است که وظیفه آن اندازه گیری فشار سیال و تنظیم میزان روغن دریافتی کلاچ کمک میکند. خراب شدن این بخش می تواند باعث گاز ضعیف و خاموش شدن موتور شود.

 • بلبرینگ معیوب

بلبرینگ  اجزای توربین را از هم جدا می کند. هرگونه ایراد در این بلبرینگ ها باعث ایجاد سر و صدا در حین رانندگی می شود.همچنین خرابی این قسمت می تواند باعث تجمع تراشه های فلزی در روغن گیربکس شود.

 • نقص در کلاچ توربین

همانطور که در بخش بالایی گفته شد کلاچ توربین باعث اتصال گیربکس و موتور می شود. هرگونه ایراد در این قسمت میتواند باعث خرابی توربین گیربکس شود.

اجزای تشکیل دهنده توربین گیربکس اتوماتیک

اجزای توربین

مبدل گشتاور از 4 قسمت اصلی تشکیل شده است:

 • پروانه (پمپ)

قسمت پروانه به فلایویل متصل می شود و زمانی که موتور کار میکند آن قسمت می چرخد. این قسمت دارای تیغه هایی میباشد که به آن اجازه می دهد مانند پمپ عمل کند تا سیال انتقال را از طریق مبدل به گردش در آورد.

 • توربین

توربین به شفت ورودی انتقال متصل می شود و دارای پره هایی می باشد که رو به پره های پمپ قرار میگیرد.

 • استاتور

استاتور در قسمت مرکزی مبدل گشتاور قرار دارد و دارای پره های زاویه دار است که جریان سیال را به سمت توربین هدایت میکند. این باعث افزایش نیروی سیال بر روی توربین می شود با انجام این کار گشتاور چندین برابر می شود.

 • کلاچ گیربکس

این قسمت موتور و گیربکس را به هم متصل میکند و به جلوگیری از لغزش کمک میکند.

مبدل گشتاور

طرز کار توربین گیربکس 

حال که با اجزای توربین گیربکس اتومات آشنا شدید بهتر  است بدانید این قطعه یدکی گیربکس چگونه انجام وظیفه میکند.

استاتو حرکت آزادانه ایی دارد که در یک جهت می چرخد. زمانی که موتور شروع به گردش می کند جریان روغن از طریق پره و سوراخ هایی که در اجزای توربین گیربکس اتومات وجود دارد با فشار وارد محفظه ی مبدل که هم سرعت با موتور در حال گردش است میشود و تحت نیروی گریز از مرکز به دیواره های محفظه فشرده می شود.

اجزای توربین

 با برخورد به توربین باعث گردش آن می شود. در این حین روغن به حرکت چرخشی خود ادامه میدهد تا در مرکز توربین به استاتور برسد و وارد آن شود. در صورتی که دور توربین آرام تر از دور پمپ باشد، روغن با پره های جلوی استاتور برخورد میکند و آن را به سمت کلاچ تکسو فشار میدهد و با درگیر شدن کلاچ مانع از حرکت استاتور می شود. ای حرکت مانند کلاچ گرفتن در ماشین های گیربکس معمولی است.

استاتور جریان روغن را توسط پره ها به پروانه بر میگرداند که باعث افزایش گشتاور می شود. با برابر شدن سرعت توربین و پروانه، فشار روغن ضمن برخورد با پره های استاتور باعث گردش آن در جهت موافق پروانه و توربین می شود. با افزایش سرعت خودرو استاتور، توربین و پروانه با سرعتی برابر به گردش در می آیند.

مزایای وجود توربین گیربکس اتومات

 • افزایش طول عمر موتور
 • جذب ارتعاشات موتور
 • توقف خودرو بدون خاموش شدن
 • درگیری آرام در هنگام تعویض دنده
 • افزایش 3 برابری گشتاور موتور قبل از ورود به گیربکس
 • درگیری آرام در هنگام تعویض دنده
 • جبران کمبود گشتاور در زمان کاهش دور

معایب وجود توربین گیربکس اتومات

 • هدر رفت بخشی از قدرت موتور
 • افزایش دمای موتور
 • نیاز به دور آرام بالاتر از گیربکس های مکانیکی
 • تاخیر در شتاب گیری

تست خرابی مبدل گشتاور

با قرار دادن خودرو روی دنده و فشردن ترمز و سپس فشردن پدال گاز تا انتها باید دور موتور تا حدود 2000 افزایش یابد. در غیر این صورت توربین عملکرد درستی ندارد و باید تعویض شود.

توصیه ماشین نویی

اگر با نشانه های ذکر شده به خرابی توربین گیربکس مشکوک شدید بهتر است یک متخصص گیربکس خودروی شما را بررسی کند. در صورت خرابی توربین گیربکس بهترین کار تعویض آن با یک قطعه نو می باشد تا از مشکلات دیگر و هزینه های بیشتر جلوگیری شود. برای افزایش عمر این قطعه توصیه ماشین نو به شما این می باشد که در زمان توقف در ترافیک های طولانی خودرو را از حال D خارج  و روی حالت p قرار دهید. بنابر اینکه جعبه دنده یا گیربکس از مهمترین قطعات یدکی در خودرو می باشند بهتر است در دوره های مشخصی به تست و بررسی قطعات اصلی آن بپردازید.

مبدل گشتاور

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.