چرا خودروها پس از مدتی دچار لاستیک سابی می‌شوند؟

Wall-of-tires

لاستیک سابی از جمله معضلاتی است که معمولاً رانندگان خیلی دیر متوجه آن می‌شوند؛ البته چندان جای تعجب هم ندارد چون کمتر کسی به پایین‌ترین قسمت خودرو نگاهی می‌اندازد؛ اما این مشکل به‌ظاهر بی‌اهمیت تاثیر زیادی بر ایمنی خودرو و هندلینگ مناسب آن دارد. با ما همراه باشید تا با علل لاستیک سابی خودرو بیشتر آشنا شوید.

انواع سائیدگی تایرها

لاستیک‌های خودروها هرچقدر باکیفیت باشند پس از مدتی کارایی خود را از دست می‌دهند. سایش لاستیک‌ها می‌تواند نشانه خوبی برای زمان تعویض آنها باشد؛ اما سائیدگی غیرعادی لاستیک‌ها زنگ خطری است که ایراد سایر بخش‌های خودرو نظیر فرمان، جلوبندی و فنربندی را نیز به شما هشدار می‌دهد؛ اما رانندگان معمولاً خیلی دیر متوجه لاستیک سابی خودروی خود می‌شوند. آیا راهی برای تشخیص زودهنگام آن وجود ندارد؟

در یک خودرو با هندلینگ مناسب، فرمان به هنگام رانندگی نباید به چپ یا راست منحرف شود. حتی هنگامی‌که فرمان را رها می‌کنید هم باید خودرو مستقیم حرکت کند. همچنین لرزش فرمان نیز نشانه خوبی به نظر نمی‌رسد. تمام این موارد می‌تواند ناشی از عدم تنظیم باد یا بالانس چرخ‌ها و سائیدگی آنها باشد. اگرچه تشخیص دقیق علت اصلی کار یک تعمیرکار ماهر است اما شما نیز می‌توانید با کمی دقت و بدون داشتن مهارت‌های پیچیده یک دید کلی از دلایل لاستیک سابی خودرو داشته باشید.

فرمان خودرو و تاثیر آن بر لاستیک سابی

اگر در حین رانندگی با رها کردن فرمان خودرو به یک سمت کشیده می‌شود از تنظیم بودن باد لاستیک‌ها مطمئن شوید. لاستیک‌های هم‌محور باید به یک میزان باد داشته باشند؛ اما برخی اوقات ایراد از میزان نبودن میل فرمان و عدم تنظیم فرمان در مرکز است.

پیشنهاد مطالعه »»  بهترین زمان تعویض قطعات اتومبیل

فرمان خودرو

لاستیک سابی در اثر تنظیم نبودن فنربندی

تنظیم نبودن سیستم فنربندی خودرو موجب بر هم خوردن هم‌راستایی چرخ‌ها می‌شود. این اختلال یکی از دلایل عمده لاستیک سابی خودروهاست. به هنگام بررسی فنربندی خودرو باید یاتاقان‌ها، بوش، میله تعادل و بازوهای کنترل فنر را نیز بازبینی کرد.

فنربندی خودرو

هم‌راستایی چرخ‌ها

بر هم خوردن هم‌راستایی چرخ‌ها علاوه بر سائیدگی غیریکنواخت آنها می‌تواند موجب سرخوردن خودرو و افزایش مصرف سوخت شود. افزون بر این در خودرویی با چرخ‌های غیر هم‌راستا فشار زیادی بر فرمان خودرو وارد می‌شود و هدایت آن را سخت‌تر می‌کند.

همراستایی چرخ ها

زوایای کمبر و کستر نامیزان

کمبر (Camber) به معنای بیرون یا داخل بودن سر بالای چرخ‌هاست. درواقع کمبر زاویه امتداد خط عمود بر سطح جاده و امتداد تایر است. در چرخ‌هایی با زاویه کمبر مناسب بار خودرو به‌طور متوازن بر سطح جاده تقسیم می‌شود و فرمان خودرو به سهولت حرکت می‌کند.

زاویه کمبر

کستر (Caster) نیز زاویه‌ای است که امتداد محور فرمان با محور عمودی تایر می‌سازد. در خودروهایی با زاویه کستر نامیزان فرمان پس از پیچ خوردن راحت برنمی‌گردد. تنظیم بودن زاویه کستر در نرمی فرمان خودرو و سایش یکنواخت تایرها نیز تاثیرگذار است.

زاویه کستر

تو (toe) نیز زاویه میان چرخ‌های هم‌محور با یکدیگر را نشان می‌دهد. اگر چرخ‌ها همانند پای خود در نظر بگیرید تو این (toe in) یعنی نوک پاها به سمت داخل و تو اوت (toe out) یعنی نوک پاها به سمت بیرون. زاویه داشتن چرخ‌ها نسبت به یکدیگر نیز موجب سایش غیریکنواخت چرخ‌ها و فشار بیش‌ازحد به محور و سیستم فرمان می‌شود.

toe in toe out

 خرید اقساطی لوازم یدکی

قیمت لوازم یدکی

خرید لوازم یدکی پراید

خرید لوازم یدکی پژو 405

خرید لوازم یدکی mvm

خرید لوازم یدکی لیفان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برند خودروی شما چیست؟

برای مشاهده قیمت روز لوازم یدکی

خودروی خود روی برند کلیک کنید:

مشاهده سایر برندها