اجزا و عملکرد سیستم کلاچ خودرو ؟

اجزا و عملکرد سیستم کلاچ خودرو ؟

کِلاچ یا کِلاژ  (Clutch) نام یکی از قطعات خودرو است. ریشه لغوی کلاچ یک کلمه انگلیسی به معنی اتصال است. لیکن معنی رایج آن به وسیله‌ای اطلاق می‌گردد که عمل اتصال یا قطع کردن را انجام می‌دهد.

کلاچ وسیله‌ای است برای تنظیم میزان انتقال نیرو از موتور به چرخ‌ها که نیرو را با توجه به ضریب دنده بین چرخ‌های خودرو تقسیم می‌کند. در خودرو‌هایی که از گیربکس دستی بهره می‌برند، راننده با فشردن پدال کلاچ در واقع انتقال نیرو را از موتور به گیربکس قطع می‌کند و همین امر باعث می‌شود راننده بتواند ضریب دنده خودرو را تغییر دهد و میزان نیروی منتقل شده به چرخ‌ها را کم یا زیاد کند.

اجزای و عملکرد سیستم کلاچ خودرو ؟

انواع کلاچ بر اساس نوع گیربکس و سیستم انتقال نیرو

کلاچ بدون لغزش: این نوع کلاچ‌ها معمول‌ترین نوع کلاچ است که در خودرو‌های شهری از آن استفاده می‌شود. کلاچ‌های بدون لغزش به دو حالت “کاملا درگیر” و “خلاصی” در سیستم گیربکس قرار می‌گیرند و همانطور که از نام آن مشخص است، هیچگونه لغزش و ساییدگی ندارد.

کلاچ اصطکاکی: این کلاچ با استفاده از دو صفحه عاج دار عمل می‌کند. به دلیل ضریب اصطکاک صفحات کلاچ اصطکاکی، این کلاچ همیشه به صورت کامل درگیر می‌شود. کلاچ اصطکاکی به دو شکل مخروطی و دیسکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در کلاچ‌های اصطکاکی مخروطی، صفحات درگیر شونده به شکل مخروط هستند و گشتاور میان دو صفحه مخروطی انتقال پیدا می‌کند. کلاچ‌های اصطکاکی دیسکی که خود به چند دسته تقسیم می‌شوند، از صفحات مسطح برای درگیری کامل استفاده می‌کنند و نیروی گشتاور را به صورت گریز از مرکز منتقل می‌کنند.

کلاچ‌های یک‌طرفه: در کلاچ‌های یک‌ طرفه نیروی گشتاور در یک جهت انتقال پیدا می‌کند و در گردش‌های تک جهته، مانند کلاچ‌های بدون لغزش عمل می‌کنند، اما اگر چرخش در جهات دیگر صورت بگیرد، کلاچ‌های یک‌طرفه نیرویی را منتقل نمی‌کنند.

کلاچ‌های هیدرولیک: صفحات در کلاچ‌های هیدرولیک با استفاده از یک سیال، نیروی گشتاور را منتقل می‌کنند. به دلیل تغییر فضا در سیستم کلاچ‌های هیدرولیک، معمولا جا به جایی نیرو کند‌تر از مابقی کلاچ‌ها صورت می‌گیرد.

اجزای و عملکرد سیستم کلاچ خودرو ؟

 عملکرد کلاچ عبارتند از:

1- انتقال قدرت مطمئن بدون لرز    2- قطع و وصل حرکت در مواقع لزوم

اجزای تشکیل دهنده  دستگاه کلاچ :

قطعات کلاچ عبارتند از: صفحه کلاچ، دو شاخه کلاچ، صفحه فلایویل، بلبرینگ کلاچ، اهرم، شاخک‌ها، صفحه‌دهنده و دیسک کلاچ که از یک کاسه مانند از نوع چدن تشکیل شده است

 

اجزای و عملکرد سیستم کلاچ خودرو ؟

نحوه عمل دستگاه کلاچ:

توسط فشار پای راننده به پدال کلاچ نیروی وارده از طریق اهرم بندی یا فشار هیدرولیکی به دو شاخه کلاچ سپس به بلبرینگ کلاچ آنگاه به فنرخورشیدی دیسک کلاچ منتقل شده و در نتیجه صفحه فشار دهنده به عقب کشیده شده و صفحه کلاچ از فلایویل جدا و در نتیجه انتقال نیروی موتور به گیربکس قطع می‎شود و با رها کردن مجدد پدال کلاچ ، فنرخورشیدی و صفحه فشار دهنده دیسک ، صفحه کلاچ را مجدداً به فلایویل محکم چسبانده و در نتیجه نیروی موتور انتقال پیدا می کند.

پیشنهاد مطالعه  انواع جعبه فرمان خودرو

اجزا و عملکرد سیستم کلاچ خودرو ؟

ایرادات سیستم کلاچ خودرو

 لرزیدن خودرو هنگام رها کردن کلاچ ، یکی از ایرادات سیستم کلاچ می باشد. زمانی که توپی صفحه «کلاچ» فنریت خود را از دست می دهد و به اصطلاح در زمان خسته شدن توپی صفحه «کلاچ»، آن نیرویی که به صفحه «کلاچ» خودرو وارد می شود خنثی می گردد و همین موضوع سبب لرزیدن خودرو در هنگام شروع حرکت می شود . این موضوع در خصوص خرابی فنرهای صفحه فشاردهنده دیسک هم صادق است . اگر صفحه «کلاچ» به صورت کلی تعویض گردد این عیب مذکور برطرف خواهد شد و دیگر موضوع حل می شود .

بکسواد کلاچ :

به‌علت تمام شدن لنت صفحه «کلاچ» یا چرب شدن لنت، «کلاچ» بکسواد کرده و در نتیجه نیروی موتور به یکدیگر به‌طور کامل منتقل نمی‌شود. برای رفع این عیب باید اقدام به تعویض لنت و رفع چربی روی لنت کرد.

فرسایش بلبرینگ کلاچ : در اثر نیم کلاچ گرفتن زیاد و استفاده بی مورد از پدال و قرار دادن پا روی آن ناشی می شود. در این حالت هنگام کلاچ گرفتن صدای بلبرینگ قابل شنیدن است.

 

نشانه های تعویض دیسک و صفحه کلاچ

۱ – به لرزه افتادن  موتور و اتاق خودرو  وقتی ماشین را در دنده ۱ گذاشته و کلاچ را رها می‌کنیم، این یک نشانه واضح و کامل برای تعویض دیسک خودرو است.

۲ – وقتی ماشین در حال سکون است دنده را در ۲ قرار داده و کلاچ را رها می‌کنیم اگر خودرو حرکت کرد و خاموش نشد دیسک و صفحه تمام شده است. ولی اگر خودرو سریع خاموش شد، هنوز زمان تعویض صفحه کلاچ فرا نرسیده است؛ به همین سادگی!

۳- در سر بالایی نیمه شدید، اگر نیاز به تعویض دنده به شماره‌های سنگین زیاد مشهود بود، نشانه‌ای برای تعویض صفحه کلاچ است.

۴-وقتی که پشت فرمان متوجه شوید، ماشین زیاد گاز می‌خورد ولی حرکت و شتاب خوبی ندارد! خب،وقت تعویض صفحه کلاچ است.

۵- گاه پیش می‌آید که دنده‌های خودرو، خصوصا دنده یک و دنده عقب خوب جا نرفته و به سختی می توان دنده را جا داد. این مشکل در ترافیک‌های سنگین نیز به وضوح مشاهده می‌شود.

اجزا و عملکرد سیستم کلاچ خودرو ؟

مواردی که  عمر صفحه کلاچ  را کمتر می کند:

صفحه کلاچ یک قطعه مصرفی است و دیر یا زود به اتمام می رسد.در هنگام رانندگی، هرگز پای خود را روی کلاچ نگذارید، پس از تعویض دنده، پای خود را از روی پدال بردارید. حتی تماس اندک پای شما با پدال کلاچ، عمر صفحه کلاچ را کاهش می دهد.

– رانندگی با شتاب زیاد

– فشار آوردن به موتور در سر بالایی

– تعداد زیاد سرنشینان خودرو

– گذاشتن پا روی پدال کلاچ در حین رانندگی

 

منبع :

Wikipedia

    وبسوار

 

 

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

perm_identity

textsms

نبض صنعت خودروی جهان در ایمیل شما خواهد تپید...