خرابی و تعمیر خودرو

چگونه خودروی صفر کیلومتر خود را آب بندی کنیم؟

معمولاً این روزها کمتر کسی را پیدا می‌کنید که پس از خرید یک خودرو صفر کیلومتر به فکر آب بندی آن باشد. به عقیده عده زیادی از خریداران، خودروهای امروزی دیگر نیازی به آب بندی ندارند. در برابر این تصور رانندگانی که سن و سالی از آنها گذشته همچنان به اصول نگهداری خودرو اهمیت می‌دهند. حال کدام دیدگاه درست است؟ اگر قصد خرید خودروی صفر کیلومتر دارید خواندن مطالبی که در ادامه به آنها اشاره می‌شود می‌تواند مفید و آموزنده باشد.

آب بندی خودروی صفر کیلومتر

به اعتقاد کارشناسان، در گذشته به دلیل فناوری‌های مورداستفاده در تولید خودرو آب بندی پیش از استفاده طولانی‌مدت یکی از شروط لازم برای سلامت و طول عمر بیشتر خودروها بود؛ اما امروزه خودروها بر اساس فرآیندی تولید می‌شوند که از روز نخست بهترین عملکرد را داشته باشند. فرآیند موسوم به PDS یا Pre Delivery Service که پیش از تحویل خودرو به مشتری بسیاری از کارکردهای خودرو را مورد بررسی دقیق قرار می‌دهد.

اما موضوعی که موجب پافشاری برخی رانندگان بر آب بندی خودرو می‌شود درواقع به عادات نادرست رانندگی بازمی‌گردد. بعضی از رانندگان پس از چند روز تا چند هفته از دریافت خودروی خود راهی نمایندگی‌های مجاز خدمات پس از فروش می‌شوند و بی‌کیفیت بودن لوازم یدکی یا آب بندی نامناسب را یکی از دلایل خرابی خودرو عنوان می‌کنند. لیکن این رفتارهای نابجا مانند شتاب گیری سریع یا ترمز ناگهانی است که از همان کیلومترهای ابتدایی دردسرساز می‌شوند. در نظر داشته باشید که استفاده مناسب از خودرو ازجمله شرایطی است که به‌عنوان ضوابط گارانتی خودرو از سوی شرکت خودروساز مورد توجه قرار می‌گیرد. خودرویی که برای کارکرد عادی طراحی شده اگر به‌عنوان اتومبیل رالی مورداستفاده قرار گیرد قطعاً صدمه می‌خورد.

با خودروی صفر کیلومتر چگونه رفتار کنیم؟

برای اطمینان بیشتر روغن موتور و فیلتر آن را پس از هزار کیلومتر اول تعویض کنید. ماشین اسپرت اگرچه جذاب و دوست داشتی است اما بدون مشورت با کارشناسان مورد تائید شرکت خودروساز اقدام به تعویض رینگ‌ها نکنید.

بیشتر بخوانید :  چرا باید تسمه های خودرو را به‌ موقع تعویض کنیم؟

سعی کنید در هزار کیلومتر اول از رانندگی با خودروی صفر کیلومتر در سربالایی‌های پرشیب اجتناب کنید. اگر ناچار به این کار هستید نیز پیش از رسیدن به سربالایی شتاب خودرو را افزایش دهید تا به خودرو فشار کمتری وارد شود. همچنین توصیه می‌شود که دور موتور بین 2500 تا 4000 قرار گیرد و از رانندگی به‌طور مداوم با دور موتور بالا در بزرگراه‌ها خودداری شود.

آب بندی خودروی صفر کیلومتر

در این هزار کیلومتر گاز دادن و ترمز گرفتن سریع و دنده معکوس و دستی کشیدن را کنار بگذارید. هرچند پس از این هزار کیلومتر نیز اگر این کارها را دائماً تکرار کنید خیلی زود گذارتان به تعمیرگاه خواهد افتاد. رعایت همین نکات ساده می‌تواند سلامت خودروی شما را تضمین کند و دیگر نیازی به ساعت‌ها درجا کار کردن خودرو یا روزها حرکت با دنده 1 یا 2 به‌عنوان آب بندی نیست.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
برند خودروی شما چیست؟

برای مشاهده قیمت روز لوازم یدکی

خودروی خود روی برند کلیک کنید:

مشاهده سایر برندها