اخبار خودرو

خداحافظی فرانسوی‌ها با خودروهای درون سوز

پیش‌بینی حال و روز کره زمین با وجود خودروهای درون سوز کار آسانی به نظر نمی‌رسد اما آنچه مشخص است اینکه آلودگی‌های زیست‌محیطی این خودروها و گرمای ناشی از آنها روزهای سختی برای آیندگان رقم خواهد زد. با این وجود دولت‌ها دست به کار شده‌اند تا با تصویب قوانین به‌ظاهر سختگیرانه تحولی بزرگ در سیستم حمل و نقل شهری ایجاد کنند.

خودروی الکتریکی فولکس واگن در پاریس

دولت فرانسه اخیراً پیوستن خود به طرح ممنوعیت فروش خودروهای دیزلی و بنزینی‌ که پیش‌تر توسط چند کشور اروپایی نظیر هلند، نروژ و آلمان تصویب‌شده بود را اعلام کرد. هرچند فرانسه با دارندگان این خودروها مهربان‌تر بوده و سال 2040 (1418 شمسی) را آخرین سال فعالیت خودروهای درون سوز اعلام کرده است.

این نخستین بار نیست که دولت فرانسه در راستای کاهش آلودگی‌های زیست‌محیطی اقدام به وضع این‌چنین قوانینی کرده است و پیش از این نیز طرح ممنوعیت تردد خودروهای تولیدی 1997 به قبل را در خارج از محدوده‌های اعمال‌شده اجرا کرده بود. با این وصف می‌توان پیش‌بینی کرد که عدم استفاده جمعیت 66 میلیونی کشور فرانسه به‌عنوان پهناورترین کشور اروپایی از خودروهای درون سوز تاثیر قابل‌توجهی در کاهش آلودگی‌های زیست‌محیطی خواهد گذاشت و الگوی مناسبی برای سایر کشورها خواهد شد. گفتنی است که امانوئل مکرون رئیس‌جمهور جوان فرانسه پیش‌تر خبر از رخت بستن کربن از این کشور تا سال 2050 میلادی داده بود.

پورشه پانوراما هیبریدی در نمایشگاه 2016 پاریس

طبق گفته وزیر محیط‌زیست فرانسه، نخستین قدم برای اجرای این طرح ایجاد انگیزه در شهروندان فرانسوی برای تحویل خودروهای دیزلی تولیدی پیش از سال 1997 و مدل‌های بنزینی‌ ساخته‌شده پیش از 2001 میلادی است. هرچند این مقام مسئول درباره جزئیات این اقدام انگیزشی اطلاعات بیشتری عنوان نکرده است.

در هر حال، حرکت از خودروهای درون سوز به سمت خودروهای پاک و الکتریکی نیازمند تحول کارخانه‌های تولیدکننده خودرو است. خوشبختانه برخی خودروسازان با تمام توان خود در حال تولید خودروهای الکتریکی هستند و این خودروها دیگر نمونه‌های نمایشی برای بازدید در نمایشگاه‌های خودرو نیستند. در این راستا 4 روز پیش از این کمپانی ولوو از برنامه‌ای بلندمدت برای هیبریدی یا تمام الکتریکی کردن خط تولیدش تا سال 2019 (1397 ه.ش) خبر داد.

بیشتر بخوانید :  سقوط آزاد فروش خودروهای دیزلی در قاره اروپا

citroen-cxperience-citroen-cxperience-hybrid-plug-in-hybrid-paris-paris-motor-show

در جوامع پیشرفته وضع چنین محدودیت‌هایی به‌جای اعتراض خودروسازان منجر به ظهور کمپانی‌هایی نظیر تسلا می‌شود که از اساس به‌منظور تولید خودروهای هیبریدی شکل گرفته‌اند. با این وصف اقدام پیشگیرانه کشورهای اروپایی نظیر فرانسه برای خداحافظی با خودروهای درون سوز اگرچه امروز برای ما تصمیمی جاه‌طلبانه به نظر می‌رسد اما نتایج آن در سال‌های آینده موجب افسوس ما خواهد شد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
برند خودروی شما چیست؟

برای مشاهده قیمت روز لوازم یدکی

خودروی خود روی برند کلیک کنید:

مشاهده سایر برندها